Prvé spoločné Vianoce po svadbe

 • 23. dec 2015

Je samozrejmosťou, že každý chce tráviť Vianoce s rodinou. Ale čo ak máte zrazu novú rodinu? Väčšina párov trávi vianočné sviatky oddelene, každý so svojimi rodičmi a blízkymi. Po svadbe je však situácia trochu iná, lebo už aj váš partner a jeho rodina sú vašou rodinou. Vy chcete tráviť sviatky s vašimi rodičmi a rovnako aj partner. Ako teda stráviť prvé spoločné Vianoce?

Samozrejme, na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď alebo nejaké pravidlo, ktorým by sa mali riadiť všetci novomanželia. Záleží len na vašom rozhodnutí, ako strávite prvé sviatky po svadbe. Nikto vás nebude súdiť, ani keď sa rozhodnete osláviť Vianoce zvlášť, každý u svojich rodičov. Ak však hľadáte inšpiráciu, tu je niekoľko možností, ako túto situáciu vyriešiť.

V prípade, že ste obaja z toho istého mesta a aj vaše rodiny v ňom žijú, máte to pomerne jednoduché – časť večera môžete stráviť s jednou časťou rodiny a druhú časť večera s tou druhou. V prípade, že v tom istom meste žijete aj vy dvaja, môžete jednoducho obe rodiny pozvať na sviatky k vám. Ak ste zvyknutí na Vianoce v kruhu rodiny, samým dvom by vám bolo smutno. Keď budete mať deti, pravdepodobne sa rozhodnete tráviť sviatky sami, už v kruhu svojej vlastnej rodiny.

Komplikovanejšiu situáciu majú páry, ktoré pochádzajú z rôznych miest. V prípade, že bývate v meste, v ktorom býva aj rodina jedného z vás, riešenie je celkom jednoduché. Na štedrý večer môžete byť s nimi a druhú rodinu navštívite počas nasledujúcich dní.

Ak však vy dvaja bývate úplne inde, čo je pomerne častý prípad, rozhodovanie je trochu zložitejšie. Manželia sa spoznajú na škole, každý ale pochádza z iného mesta a spoločnú domácnosť si založia v meste, kde vyštudovali alebo v úplne inom meste, kam odídu za prácou. Dnes už nie je žiadnou výnimkou, že sa usadia v inom štáte. V tomto prípade je rozhodovanie naozaj ťažké, keďže možností je mnoho. Môžete stráviť prvé Vianoce spolu – sami dvaja, alebo najskôr u jedných rodičov a potom cestovať k druhým (a ďalší rok to vymeniť, aby to bolo spravodlivé), alebo skúsiť pozvať všetkých k vám.

Zaujímavou otázkou sú aj tradície. Každá rodina má vlastné, mierne odlišné vianočné zvyky, najmä, ak ste každý z inej časti Slovenska (alebo ak je váš partner cudzinec). Odporúčam, aby ste sa nesnažili nasilu presadiť vaše rodinné tradície, ale radšej si vytvorili vlastné. Môžete spojiť zvyky oboch rodín, z každého si vybrať, čo vám najviac vyhovuje, či pridať nejaké úplne nové, ktoré sa vám obom páčia.

Držím vám palce pri rozhodovaní a plánovaní sviatkov. Akokoľvek sa rozhodnete stráviť prvé spoločné Vianoce, verím, že budú šťastné. 🙂


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby