Sprievodca svadobnými štýlmi: Retro svadba

 • 12. dec 2016
 • Kristína Zaťková
 • isifa / Shutterstock

Svadobný deň patrí jednoznačne medzi ten najkrajší a najobľúbenejší deň všetkých žien. Dlhý čas vyberajú šaty, doplnky a vymýšľajú výzdoby. V poslednej dobe sa však obrovským hitom stali rôzne štýly svadieb, a tak sa dnes bližšie pozrieme na to, čo by nemalo chýbať na pravej retro svadbe, aby bola ešte čarovnejšia, romantickejšia a nezabudnuteľnejšia ako tie ostatné.

Aká by teda mala byť dokonalá retro svadba?

Vaše ÁNO v retro duchu

Čistota, ladnosť a pôvab. Toto všetko môžu vyžarovať vaše svadobné šaty, ak si vyberiete tie pravé pre vašu osobnosť a štýl, ktorý je vám prirodzený. Potom z úžasu stratí reč nielen ženích, ale aj všetci vaši najbližší.

Šaty, v ktorých nevesta povie svoje ÁNO, sú ako každý iný odev podriadené dobe. Ešte pred pár rokmi nevesty vyhľadávali veľké princeznovské sukne a bohato zdobené korzety. Dnes sa fantázii medze nekladú a hoci sú moderné jednoduché a čisté modely s čipkou, môžete sa vydávať nielen v bielych šatách. Rôzne materiály, strihy, závoje, kvety, čelenky či nostalgické rukavičky – to všetko vyčaruje váš jedinečný a dokonalý vzhľad.

Dokonca si nemusíte šaty požičiavať, kľudne si ich kúpte alebo si ich nechajte ušiť podľa inšpirácie z rôznych období v duchu retro. Nemusíte ich mať oblečené iba raz za život na svadbe. Môžete ich využiť aj pre rôzne príležitosti v budúcnosti, kam ale už nepôjdete so ženíchom, ale rovno s vlastným manželom.

Retro svadba previazaná čipkou

Čipka patrí medzi najtypickejšie znaky retra a romantiky, a tak by sa bez nej určite nemala zaobísť žiadna retro svadba.

Nemusí byť len súčasťou svadobných šiat, pravá sila čipky sa môže prejaviť kdekoľvek. Na vázach, svietnikoch, stoličkách, či dokonca môže byť súčasťou aj svadobných kytíc a výzdoby.

Spolu s čipkou sú základom retro štýlu aj perly a brošne. Perličky sa taktiež dajú využiť na mnohých miestach a nemusia zdobiť len nevestin krk, ozdobné spony a brošne môžu dotvoriť aj svadobné kytice alebo stuhy na stoličkách.

Nezabúdajte na kvety!

Najväčšou prednosťou, ktorú retro svadba ponúka, je prirodzenosť v každom smere. Znakom prirodzenosti sú aj voľnejšie účesy, nosia sa vlnité rozpustené alebo jemne zopnuté vlasy. Stop sa nedáva ani žiadnej kvetinovej aplikácii.

Jemnosť sa hodí i kvetom, kytice zviazané z čo najmenej druhov kvetov vzbudzujú pocit čistoty a voľnosti. Pre dosiahnutie ešte prirodzenejšieho vzhľadu sú najobľúbenejšie čerstvé rezané kvety, ktoré pôsobia akoby boli práve odtrhnuté zo záhradky či lúky. Ich vôňa tak dodá svadobnej sále či vonkajšiemu priestoru esenciu spomienky na detstvo, kedy ste sa ako malé dievčatká naháňali po rozkvitnutej lúke.

Hand-made kúsky

Ak si chcete vytvoriť skutočne pravú retro svadbu, ktorá bude nezabudnuteľná nielen pre mladomanželov, ale aj pre hostí, nemal by vám chýbať nejaký ten „hand made“ kúsok. Práve tieto ručne vyrábané doplnky žnú najväčší úspech.

Ak vám to čas a okolnosti dovoľujú, vytvorte vlastnými rukami drevené tabuľky a svadobné tlačoviny – samozrejme, s fontom písma v štýle retro, menovky pre hostí na svadobný stôl, vyrobte si čelenku z čerstvých kvetov alebo ozdobu do vlasov ako vystrihnutú z čias art deco s pierkami.

Môžete tiež vyrobiť malý darček ako spomienku pre hostí. Verte, že na vašu originálnu svadbu budú spomínať radi a veľmi dlho.

Doplnky vás dovedú k dokonalej retro svadbe

Retro svadba má veľkú dávku nežnosti, jemnosti a romantiky. Práve pre dosiahnutie tejto atmosféry, sa mnohé nevesty prehrabávajú aj medzi zabudnutými vecami na povale či u svojich starých rodičov.

Úlovkom bývajú rôzne lampióniky, mosadzné lampáše, staré klietky či nábytky, ktoré bývajú dozdobené kvetmi a stuhami v obľúbených retro farbách. Klietky môžete využiť na výzdobu stromov, zatiaľ čo s romanticko blikajúcimi lampášmi si vytvoríte rozprávkovú cestu k oltáru.

No a určite nezabudnite ani na polnočné vypúšťanie lampiónov šťastia. A želajte si splnenie tých najtajnejších snov…

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek štýl pre svoju svadbu, bez pochybností to bude váš najčarovnejší a najkrajší deň v živote. Najdôležitejšia je vaša kreativita, ktorej upustíte uzdu a necháte sa uniesť všetkými svojimi romantickými predstavami a snami. Pretože najkrajšou svadbou bude tá, ktorá je robená z úprimnej a čistej lásky, či už to bude retro svadba alebo akákoľvek iná.

Inšpirácie pre vašu dokonalú retro svadbu:

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby