Rozhovor s obľúbeným Borisom Bordácsom o svadobnom líčení, účesoch a nevestách

 • 14. mar 2016
 • Alžbeta Martišková

Každá nevesta premýšľa, plánuje a vyberá, komu zverí v svadobný deň svoju tvár a vlasy. Aké to však je, byť na tej druhej strane a starať sa o nevesty? To nám prezradil Boris Bordács. Určite si rozhovor prečítajte až do konca, pretože sa okrem iného dozviete aj dôležité tipy pre krásnu nevestu…

Kto alebo čo je Boris Bordács make-up and hairstyle? Som to úplne a čisto len ja. S vizážistikou som začal vo svojich 26tich rokoch a i keď to nebolo mnohokrát jednoduché, bolo to to najsprávnejšie rozhodnutie. Až vtedy som začal naplno žiť a našiel som sa v práci, ktorá ma stále napĺňa. Roky mám na svojom webe svoj citát, ktorý presne vystihuje. ako to cítim od začiatku. Chcem vytiahnuť to krásne z vnútra každej ženy navonok. Za ten spokojný úsmev klientky to rozhodne stojí. Vtedy viete, že, to čo robíte, má zmysel.

Čomu presne sa venujete? Venujem sa hlavne vizáži – líčeniu, a to na všetky príležitosti. Líčim nielen nevesty, ale aj klientky na bežný deň, biznis líčenie, večerné, plesy, stužkové, fotenia, reklamy, časopisy, videoklipy, televízne programy, spravodajstvo. K líčeniu ponúkam i účesovú tvorbu a verím, že čoskoro ponúknem aj kadernícke služby. Popritom usporadúvam vizážistické a vlasové kurzy, aj kurzy samolíčenia.

Ako ste sa k svojej práci dostali? Bol to Váš sen, alebo skôr náhoda či osud? Bolo to tak, ako to malo byť. Asi náhoda.. alebo osud? Svoje povolanie som si “vygooglil”. V minulosti som zvykol sem-tam kresliť, hlavne portréty. Po rokoch som sa k tomu chcel vrátiť, tak som si hľadal kurzy kreslenia. Google mi však stále dookola ukazoval iba kurzy vizážistiky. Najprv som ich obchádzal a listoval ďalej. Potom ale zvedavosť zvíťazila a začal som si čítať, o čo presne ide. Povedal som si, že kurz skúsim absolvovať, veď každá nová skúsenosť človeka posunie. A ak by to aj nevyšlo, tak budem vedieť niečo nové a porozdávam šminky, ktoré nakúpim. Naivne som si myslel, že kresliť tvár na papier a “kresliť“ na tvár nebude až taký rozdiel. Ale našiel som sa v tom, bola to od začiatku vášeň.

Aké je to pracovať s nevestami? V čom sú iné ako bežné klientky? Nevesty presne vedia, čo chcú. Svadbu pripravujú dlhodobo a preto ju majú premyslenú do detailov. Zväčša je voľba líčenia a účesu pre ne ľahká. Ja nevesty milujem. 😀

Snažím sa ich pripraviť na to, že ten svadobný mejkap proste musí byť iný od bežného. Nie každá si však uvedomuje, že to čo vidí na fotografii, je v realite niekoľkonásobne silnejšie. Aby na fotke mejkap vynikol a aby bol dostatočne výrazný ešte aj večer, musí byť sýtejší. Bežné klientky to až tak (alebo vôbec) neriešia.

Aké to je líčiť nevestu v jej veľký deň? Určite je to tak trochu stres a zodpovednosť… Ako vyzerá taký bežný svadobný deň? Prežívam to s nimi. Teším sa, že som súčasťou ich veľkého dňa, že sa budú cítiť krajšie, sebavedomejšie a že som k tomu dopomohol trošku aj ja. Od rána sa snažím navodiť kľud a pokoj, nech si nevesta zbytočne nezaťažuje hlavu vecami, ktoré aj tak neovplyvní. Je najhoršie nechať si pokaziť deň zlou myšlienkou (treba ju nechať na iný deň), nevydareným detailom (nech radšej myslí na tie množstvá vydarených), inou farbou torty (hlavne nech je chutná), dažďom (bola by lepšia fujavica či krupobitie?),…

Bežný svadobný deň pre mňa znamená:

– skorý budíček. Hlavne ak ide o svadobné soboty, najskôr to bolo asi o tretej v noci. Odchádzal som z domu pred pol piatou, aby som bol u nevesty už pred siedmou. – úprava nevesty, prípadne ďalších členov rodiny – často utekám hneď za druhou nevestou, niekedy aj za treťou – a potom zničený, hlavne z tých presunov, prídem domov a často poobede aj zaspím

Aké požiadavky majú väčšinou nevesty? Aký make-up si žiadajú? Požiadavky sú veľmi individuálne. Pre jednu je to veľmi jemné líčenie, pre inú výraznejšie. Jedna chce nenápadné oči a sýte líca či pery. Je ťažšie niekedy človeka odhadnúť. Často nevestám vravievam, že to, čo je pre jednu málo, je pre druhú už veľa. Hlavne však nechcú pôsobiť zmaľovane.

Aká bola sezóna 2015? Aké boli trendy v líčení? Sezóna bola silná. Mám pocit, že toľko svadieb ešte nebolo. Veľmi veľa ľuďom som príliš skoro musel napísať, že už mám obsadený ich termín. Ešteže je toľko skvelých a šikovných kolegov, takže viem stále odporučiť alternatívu. Čo sa trendov týka, tak ja na ne veľmi nie som. Skôr sa mi páči urobiť nevestu osobitou a inou. Mám ako všetci svoj rukopis, ale tento rok som sa ho až tak veľmi nedodržiaval. Išiel som často proti sebe, keď si nevesta za niečím veľmi stála – či už to boli červené pery, “no make-up make-up”, žiadny púder,… Asi ten naj trend tohto roku bola prirodzenosť.

Venujete sa aj účesom, aké teda boli trendy v svadobných účesoch? Častou požiadavkou boli nedbalé, rozviate alebo strapatejšie účesy. Akoby ráno doma za 5 minút spravené. Jednoduché, rýchle, chic, ležérne, rozpustené, ale aj jemné drdoly.

A čo očakávate v novej svadobnej sezóne? Nikdy nič neočakávam. Verím v množstvo vysmiatych a šťastných neviest.

Máte pre budúce nevesty nejaké rady? Nechcem nikoho poučovať, ale možno také moje malé tipy:

1. Pite veľa vody (nielen niekoľko mesiacov pred svadbou, ale stále). Predídete tak dehydrovanej pleti. Jednorázovo krémom zázrak žiaľ nespravíme a okrem toho mejkap aj púder pleť ešte viac vysúšajú. Chcete predsa vyzerať sviežo a nie šupinato, či nie?

2. Samoopaľovacie nástreky vyskúšajte aj niekoľko mesiacov pred svadbou. Nech viete, čo vás čaká, nech ste stotožnená s odtieňom. Nájsť totiž oranžový mejkap, ktorý sadne čerstvo nastriekanej pleti, môže byť ťažké. Myslite aj na to, aby váš partner pri vás nebol príliš bledý, na fotkách môže byť rozdiel v odtieni pokožky dosť veľký.

3. Ak sa objednávate aj na skúšku líčenia, tak sa pokúste objednať na skoršiu hodinu, nie keď je už prítmie. Po 17tej hodine je to už neskoro. Nie ste totiž líčená pri dennom svetle a to je dôležité, pretože tak budete líčená aj vo svadobný deň. Skúška večerného líčenia je pre vás teda úplne zbytočná, lebo každý vizážista vás nalíči inak pri dennom a inak pri umelom svetle. Navyše, ak sa necháte nalíčiť večer, tak budete v danom, už aj tak výraznejšom, líčení len krátku dobu. Nezistíte, ako bude mejkap na pleti vyzerať po niekoľkých hodinách, ako bude pôsobiť vonku na slnku, vo vnútri, cez deň či navečer, ako na tvári pracuje a mení sa.

4. V týždeň svadby už neriešte kozmetičku či farbenie vlasov.

5. V deň svadby sa vždy naraňajkujte. Nie, šampanské nie sú raňajky. Stres môže spôsobiť veľa zla a vy si chcete predsa tento deň užiť.

Ako vyzerajú svadobné prípravy v podaní Borisa Bordácsa?

VIAC FOTOGRAFIÍ
Kompletný album

Ďakujeme Borisovi za rozhovor a tipy a prajeme krásnu svadobnú sezónu!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby