Návrhárka Jaroslava Wurll Kocanová: „Jessica Parker bola mojím prvým podnetom vyrobiť svadobné šaty.“

 • 5. jún 2017
 • Dana Račko
 • Michal Wurll, Niki Bankovich

Žije a tvorí v Cabove, venuje sa navrhovaniu a šitiu hlavne spoločenských a svadobných šiat. Veľkou inšpiráciou v tvorbe sú pre ňu mačky a folklór. Predstavujeme vám šikovnú slovenskú módnu návrhárku Jaroslavu Wurll Kocanovú známu pod umeleckým menom AtelierDeCouture.

Jarka, na svojej stránke píšete, že: „nie je nutné sa riadiť trendmi a netreba sa báť farieb“. Čím sa pri tvorbe svadobných šiat riadite vy? Navrhujem a vyrábam modely také, ktoré by som si aj ja sama obliekla, strihy, ktoré sa mi páčia, nie tie, ktoré diktujú trendy. Ak sa raz neveste nepáči krajka, nebudem vyrábať šaty, v ktorých sa bude cítiť celý deň zle. Riadi ma vlastná intuícia, nie som viazaná na ľudí, ktorým zadám úlohy. Už siedmy rok vyrábam šaty sama s výpomocou ručnej práce mojej tety. Preto sa slovo trend ani nedá vložiť do mojich návrhov.

Ktorú farbu zvyknete zakomponovať na svadobné šaty najradšej? Mám veľmi rada kombináciu telového tylu a maslovej krajky. Budúce nevesty sa najradšej vidia v bielej farbe, no máme aj netradičné nevesty, ktoré sa farieb neboja. Takpovediac nehľadia na to, čo povedia druhí. Je to predsa ich deň :-). Tieto klientky mám najradšej, môžem sa na nich vyblázniť. Som otvorená každej farbe, no pri tvorbe svadobných šiat som limitovaná iba na svetlé odtiene bielej a béžovej.

Vaše šaty sú plné folklórnych prvkov. Čím to je, že si folklór tak získal vaše tvorivé srdce? Chcela som šaty oživiť niečím, čo by nevesta vedela využiť aj na bežné nosenie. Tak som postupne začala vnášať do čistej bielej farby vzory a farby. Niektoré svadobné modely sa dajú využiť aj na bežné nosenie, nie sú to šaty iba na jedno použitie. Vyrobiť sa dá hocičo, no ja som chcela, aby moje šaty vychádzali z krajiny, z ktorej pochádzam. Nazvala by som to prirodzeným vývojom v tvorbe.

Na viacerých vašich kúskoch sú úchvatné výšivky, romantické kvety, vzory, vtáčiky… Vyšívate ich sama, alebo vám niekto pomáha? Výšivky, ktoré používam, sú poväčšine moja práca. Ak je toho už na stole veľa, alebo sa moja teta po večeroch jednoducho "nudí", pošlem jej prácu do rúk. Na krížiky si už netrúfa, tie prenecháva mne :-).

Zvykli ste ako malé dievčatko šiť šaty svojim bábikám? Ale áno, doteraz nemôžem s mamou prísť na to, kde zmizli jej svadobné šaty :). Od mala som šila z ponožiek pre bábiky svetre. Keď som sa na základnej škole naučila vyšívať, vyšívala som si tričká podľa predlôh zo starých časopisov, ktoré mám odložené dodnes.

Spomínate si na celkom prvé svadobné šaty, ktoré ste navrhli a ušili? Aké boli? Veľmi dobre si na ne spomínam. Práve bežal v kinách film Sex v meste s Jessicou Parker. Bola mojím prvým podnetom vyrobiť svadobné šaty.  Počas školy som predvádzala rôzne spoločenské šaty a nepáčila sa mi na nich krinolína, s ktorou sa poriadne nedalo ani pohnúť. Vivien Westwood vytvorila šaty, pri ktorých som si povedala, že idem do toho a budú to šaty bez kruhu. Vtedy som sa ešte neživila šitím šiat. Z úspor, ktoré som mala, som vybrala materiál a začala strihať.

Ak by ste mali vybrať jedny svadobné šaty, ktoré považujete za svoj najlepší kúsok, ktoré by to boli? Ťažko vybrať. Ja som na seba veľmi kritická. Keď dokončím šaty, čakám doslova na fotky, aby som sa do nich zaľúbila. Ale ako sa vraví, zíde z očí, zíde z mysle. Práve tie modely, ktoré nám už nevisia v skrini, chcem vyrábať donekonečna. Ako malé dieťa, chce to, čo nemôže mať :-).

Aké by boli tie vaše vysnívané svadobné šaty? Ozaj, šili by ste si ich sama? Keby som sa vydávala aj 5x, ušila by som si ich stála sama. Mňa to baví, poznám sa, viem v čom sa cítim dobre.  Ani by sa mi nechcelo niekomu vysvetľovať, akú mám predstavu. Aj tak  by som s výsledkom nebola spokojná.

Boli veľmi jednoduché. Moje kritéria boli: úzke, vlečka, krajka, pohodlie. Keď som si ich šila, nemala som so šitím svadobných šiat až také skúsenosti. Vedela som ale, že sa v nich chcem hýbať a dýchať :-). Aj toto ma naučilo vyrábať šaty inak, ako ponúka väčšina výrobcov svadobných šiat.

Jarke ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov v módnom priemysle.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe