Nevesta Baška: „Na fotenie svadobných portrétov sme sa vyštverali až do Lomnického sedla!“

 • 22. nov 2016
 • Alžbeta Martišková
 • Lenka Botka Fotka

Farby roku 2016, Rose quartz a Serenity blue, mala vo svadobnej výzdobe nevesta Baška. Budúcim nevestám radí, aby sa držali svojich rozhodnutí a nech sa neboja si za nimi stáť. Prezradila nám aj to, ktoré momenty ich svadby boli najkrajšie, najdojímavejšie a najvtipnejšie… A veru, že ich bolo!

Kto sú Baška a Peťo? Čo ich spája a čo, naopak, rozdeľuje? Baška a Peťo sú dvaja spolužiaci z vysokej, ktorí si povedali že inžinierske tituly už chcú dostať s rovnakým priezviskom. Obaja študujeme Informačný manažment v Žiline, kde sme sa aj spoznali v prvom ročníku. Už 2 a pol roka spolu bývame.

Spája nás škola, láska k športu a k skúšaniu nových vecí. Mňa bavia “single športy” ako beh, jumping a posilňovanie. Peťo je tímový hráč a bližšie má k florbalu a futbalu. Často ale cvičíme spolu.

Ako ste sa dali dokopy? Ako dlho ste spolu chodili a po akom čase prišli zásnuby? Bolo to na prednáške z práva, kde chcel Peťo poctivo počúvať a ja som doňho hustila, lebo som sa strašne nudila. Myslela som, že odvtedy sa predo mnou bude schovávať, no na moje šťastie nezdrhol, ale zbalil si ma.

Prvé, neoficiálne zásnuby prišli asi po 4 mesiacoch chodenia. Neverila som, že to bude myslieť fakt vážne, ale 26.12.2014 vymenil provizórny strieborný prstienok za “poriadny” snubák a vypýtal si ma od rodičov. Zasnúbili sme sa po dvoch rokoch a zosobášili po necelých štyroch rokoch chodenia.

Ako dlho ste plánovali svadbu a čo sa ti vybaví, keď si spomínaš na to obdobie? Svadbu sme plánovali necelých 13 mesiacov. Jedno augustové popoludnie sme kecali s našimi a zrazu sme vybrali dva potenciálne dátumy. Fakt z ničoho nič. Podľa kapely a priestorov sme doladili jeden z nich, a tak sme sa dopracovali k 3.9.2016.

Najzákladnejšie veci sme vyriešili, kým nám začala škola. Po Vianociach som si kúpila šatičky, a všetko okolo darčekov, výzdoby, fotosteny, obleku, osvetlenia a ďalších “maličkostí” sme riešili až niekedy v máji po skúškach. Bolo to fakt o nervy, čo mi potvrdia všetky študujúce nevestičky a tie, ktoré to riešili takto bezprostredne pred svadbou. Vtedy som to vnímala tak, že si prípravy poriadne neužívam. S odstupom času si však vravím, že som aspoň nemala čas špekulovať. 🙂

Ako prebiehal tvoj deň? Kedy si vstávala? Aká bola u vás ráno atmosféra? Najčastejšie sa stretávam s tým, že nevestičky celú noc nespia a nevedia sa dočkať rána. Ja som večer zaspala ako poleno a ráno ma mamka budila dvakrát. Na raňajky som si dala dva ražné chlebíky s džemom a kávu. Potom prišla kaderníčka a vtedy mi začalo dochádzať, že sa vydávam. To bolo okolo 8:00 ráno. Skoro, však?

Líčila ma sestra, ktorá je maskérka a veľmi som si to užila. Takmer počas celých príprav som pri sebe mala obe sestričky, aj mamku. Bolo to také iné, ako keby prišiel niekto cudzí. Atmosféra bola perfektná. Všetci boli uvoľnení, usmievali sa a tešili sa s nami. Fotila nás kamarátka Lenka, ktorá bola plná nápadov. Vyniesla napríklad moje šaty k susedovej stodole, kde neskôr prebehlo aj naše fotenie. A to som si mesiace lámala hlavu nad tým, kam pôjdeme. 😀

Trochu som sa bála tých “vážnych” a formálnych momentov, no v konečnom dôsledku napíšem to, čo každá nevestička. Svadba bola dokonalá a ubehla hrozne rýchlo.

Ako ste si predstavovali svadbu? Čo tam nemohlo chýbať? Nerobili sme si žiadne striktné plány a harmonogramy. Stále som vravela, že si ten deň užijeme na 100%, aj keby snežilo. Ak by som však mala napísať, na čom som trvala, tak určite na živých kvetoch, candy bare, jednoduchých šatách, rovnakých šatičkách pre malé družičky, pesničkách, ktoré sa určite nesmeli na svadbe hrať (mašinka a podobne), jednej torte a jednej ružovej ružičke od každého hosťa.

Samozrejme, všetko nevyšlo úplne do bodky a ja som dostala aj slnečnice :-D. Väčšinu nápadov však hostia prijali a mali sme na ne pozitívne ohlasy. Rada pre budúce nevestičky – nebojte sa stáť si za svojím.

Kedy ste sa boli fotiť a ako to prebiehalo? Viem, že ste blázni, mali ste perfektné foto z Lomničáku… Ako som spomínala, vo svadobný deň sme sa fotili pri susedovej stodole, kde obyčajne zberám hrušky v gumákoch. 😀 Chceli sme pár fotiek s malými družičkami, súrodencami – svedkami a pár fotiek, ktoré nás zachytia práve vo svadobný deň. Musím však povedať, že krásne fotky na lúke a v tráve sú jedna vec, ale 100 chrobákov v spodničkách a modlivka na zadku je druhá vec. Treba mať preto vždy po ruke nejakých pomocníkov, lebo sama by som sa ich asi ťažko zbavila.

Dva týždne po svadbe sme sa s bratrancom a Lenkou vyštverali až do Lomnického sedla. Bolo tam iba 7 stupňov a strašne fúkalo. Stretávali sme ľudí v čapiciach a šáloch, ktorí nám striedavo blahoželali, čudovali sa a pýtali, či sme fakt mladomanželia, alebo fotíme nejaký katalóg. 😀 Myslím si, že v ten deň si turisti odniesli viac našich fotiek než my sami. Aj chalani z prevádzky lanovky vraveli, že do sedla ešte nevestu neviezli.

Samotné zábery vznikali fakt všade. Na skalách, na chodníčku, v tráve, aj v kosodrevine. Obyčajne som celkom bojko, no vtedy by som kvôli peknej fotke vyliezla aj na skalu. Pod šatami som mala samozrejme aj legíny a bežecké tenisky. Až taká odvážna, aby som sa tam štverala bez nich, skutočne nie som. Paradoxne, po fotení som neochorela ja, ale fotografka Lenka.

Vo svojom svadobnom albume píšeš, že vaša svadba bola plná vtipných, krásnych, dojímavých momentov. Tak teda, ktorý moment bol na vašej svadbe najvtipnejší? O vtipné momenty skutočne nebola núdza. Častejšie než šošovky nosím okuliare a preto som zvyknutá, že pred očami vždy čosi mám. Keď nám kňaz svätil obrúčky a mňa trafila voda zo sväteničky do tváre, strhla som sa dozadu, akoby ma ovalil. Potom som sa v tom strese pokúšala Peťovi dať obrúčku na pravú ruku. Pri odchode som si myslela, že si pokľakneme všetci spolu za stoličkami, kde sedeli svedkovia. Omyl. Vybrala som sa len ja a stála tam ako taký tĺk chrbtom k oltáru (veď som čakala ostatných). Po pár sekundách ma odnavigovali naspäť. A verte, že otáčať sa s takou vlečkou je ako otáčať kamión. Srandička s nevestou na úteku bola na svete. A keď nás v sále čašník vyzval, aby sme jeden druhého ponúkli chlebom a soľou, tak chudák nestihol dopovedať a ja som už ten chlebík zjedla. Proste som to už chcela mať za sebou a asi som vyzerala ako hladoš. 😀

Ďalej nebudem pokračovať, aby ste si nemysleli, že náš deň bol paródiou na svadbu. Na každý vtipný moment však veľmi rada spomínam, lebo robí náš deň výnimočným.

Ktoré boli krásne momenty? Nádherné bolo, keď ma moje sestričky priviedli so zakrytými očami k Peťovi, ktorému zakrýval oči jeho brat a uvideli sme sa prvýkrát na našej terase. Krásne bolo, keď sme ruka v ruke sedeli pred oltárom. Krásne boli všetky slová od našej rodiny a kamarátov, ktorí sa zišli doslova zo všetkých kútov Slovenska i Európy, aby sa mohli tešiť s nami. A krásnym momentom bolo, keď sme blahoželali môjmu tatkovi k 50-tke spolu s perfektným sláčikovým triom.

Celý svadobný deň, pár dní pred ním a aj po ňom by sa dali označiť ako tie najkrajšie momenty v našich životoch. Stali sme sa rodinou.

A ktoré momenty boli dojímavé? Jednoznačne najviac slzičiek pretieklo počas odobierky. Na tie slová od našich najbližších určite nikdy nezabudneme. Dojatá som bola, keď ma rodičia odprevadili k oltáru a keď sme tancovali náš prvý mladomanželský tanec. Aj teraz mám stiahnuté hrdlo, keď si na to spomeniem. A to už uplynuli takmer dva mesiace.

Aký je život po svadbe? Chýbajú ti prípravy? Život po svadbe je úžasný. Teším sa na každý deň so svojím manželom. Veľmi rada si prezerám fotky, rozprávam sa s rodinkou a kamarátmi o svadbe a pripomíname si to. Svadobný deň a prípravy by som už opakovať nechcela. Boli úžasné a jedinečné. Všetko bolo spontánne a najlepšie, ako to mohlo byť. To, čo nevyšlo perfektne, urobilo náš deň naším najkrajším.

Manželský život s mužom, s ktorým chcem zostať navždy, je však neporovnateľne krajší ako jeden perfektný svadobný deň. Milujem byť jeho manželkou a milujem spomienky na deň, kedy to všetko začalo. Z celého srdca prajem, aby sa tak po svadbe cítila každá jedna nevestička.

Viac fotografií zo svadby Bašky a Peťa:

Baške ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko najlepšie do manželského života!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade