Predstavujeme dodávateľov: Kvetinové štúdio Ateliér Papaver, ktoré viaže kytice s láskou

 • 7. aug 2018
 • Zuzana Grossmann

Neodmysliteľnou súčasťou každej svadby je samozrejme kvetinová výzdoba. V našom rozhovore sme sa zaujímali o najnovšie trendy vo svadobných kyticiach z pohľadu kvetinového štúdia Ateliéru Papaver, ktorý svoju prácu robí s láskou a radosťou. A presne to sa napokon odzrkadľuje v spokojných očiach nevesty, ktorá si svadobnou uličkou k svojmu snúbencovi nesie svoju vysnívanú kyticu. Odpovede a rady pre všetky nevesty poskytla usmievavá Katka z Ateliéru Papaver.

Aké svadobné kytice sú momentálne trendom? Pre nás je dlhodobo trendom voľnosť v kyticiach a veľmi sa tešíme z toho, že čoraz viac ľudí aj neviest to vidí rovnako. Dnes sa už našťastie nenosia malé guľaté uhladené kytice, takže už nemusíme skoro vôbec vysvetľovať, že také robiť nechceme :). Krásnym doplnkom k takýmto kyticiam sú dlhé visiace stužky, ktoré dotvárajú ich nedbalý vzhľad.

Čo by mala nevesta vedieť pred výberom kytice? Dôležitý je termín svadby, pretože sa od neho odvíja dostupný sortiment. Veľa kvetov sa síce dá zohnať celoročne, ale vždy sa snažím vyberať z toho, čo je aktuálne v sezóne. Ak si vysnívate pivonky a termín svadby stanovíte na november, navrhujem ich vymeniť za iskerníky alebo veternice. Ak naopak chcete práve veternice, nevydávajte sa v auguste :).

Aký typ kytíc robíte najradšej? Najradšej viažem presne tie spomínané voľné kytice, tvarovo skôr pozdĺžne, z ktorých kde-tu hocičo vytŕča, kde je veľa druhov kvetov a veľa zelene. Čím väčšie, tým lepšie (samozrejme veľkosť kytice je relatívna a je úmerná postave nevesty). Také kytice sú naozaj srdcovky a neskutočne dobre vyzerajú na fotkách! 

Ktorá farebná kombinácia je podľa vás na svadbu najvhodnejšia, resp. z čoho by primárne mali nevesty vyberať? Najvhodnejšia kombinácia podľa mňa neexistuje. Každá nevesta má väčšinou vysnívanú farebnú kombináciu, ktorá je pre ňu tá najkrajšia a od toho sa vždy snažím odraziť pri dolaďovaní celkového vizuálu, aj pri výbere sortimentu.

Spravidla sa väčšina svadieb točí okolo bielej, krémovej či pudrovej farby. O to radšej mám však vo výzdobách tie menej typické svadobné farby ako je napríklad bordová a hnedá. Tie keď sa skombinujú s odtieňmi ružovej a bielej, je to láska! Dôležité je, aby farby pôsobili harmonicky a nie rušivo, vyhýbam sa preto kombinovaniu kontrastných farieb ako je napríklad žltá/oranžová s fialovou alebo modrou.

Akým spôsobom by sa mali nevesty o svoje kytice starať, aby vydržali čo najdlhšie svieže? Prípadne, ak chcú svoju kyticu zachovať sušením, aký postup je najlepší? Svadobná kytica dostáva naozaj zabrať, keďže nevestu sprevádza počas celého dňa. O to náročnejšie je to pre kvety počas letných mesiacov, kedy bývajú teploty naozaj extrémne. Najdôležitejšie je ich udržiavať vo vode čo najviac je to možné, nenechávať ich dlho na priamom slnku a napríklad po doobednom fotení ich pred uložením do vody čerstvo zastrihnúť, pretože cez stvrdnuté a usušené konce stoniek nevedia dobre prijímať vodu.

Čo sa týka sušenia kytíc, záleží to najmä od ich zloženia. Ideálne je zavesiť kyticu dolu hlavou na suché miesto a nechať vysušiť. Pre tvorivejšie duše je super alternatívou kyticu rozobrať a kvety zvlášť vylisovať. Potom ich môžete ponalepovať na papier a vytvoriť tak kyticu, ktorú si zarámujete.

Koľko kytíc zvyknete za sezónu vyrobiť? Za minulý rok sme ich uviazali okolo šesťdesiat a uvidíme, čo nás ešte všetko čaká tento rok. To samozrejme nerátam kytice, ktoré boli súčasťou výzdoby, to by som sa asi nedorátala :).

Aký extra tip, alebo radu by ste dali našim nevestám? Pri výbere kvetov je dôležité zohľadniť lokalitu, ktorú ste si vybrali pre vašu svadbu. Niečo iné sa hodí do kaštieľa a niečo iné na outdoorovú záhradnú svadbu. Nechajte si poradiť, aby kvety, nádoby aj svietniky pekne ladili k charakteru lokality :). Predtým, ako začnete riešiť výzdobu s floristom, venujte chvíľku “googleniu” inšpiračných obrázkov a uložte si tie, ktoré sa vám zapáčia. Častokrát je ľahšie svoje predstavy ukázať, ako slovne opísať. Pre mňa je tak jednoduchšie zavnímať vkus nevesty a pre ňu jednoduchšie ho vyjadriť :).

Sledujte tvorbu kvetinárstva Ateliér Papaver aj na ich Facebooku alebo Instagrame.

Viac inšpirácií na svadobnú kyticu:

LETNÁ SVADOBNÁ KYTICA
Kompletný album

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby