Návrhárka Katka: „Chcem, aby moje šaty boli doslova a do písmena šité na mieru a podľa predstáv nevesty.“

 • 4. apr 2018
 • Dana Račko

Je mladá, kreatívna a navrhne a ušije vám svadobné šaty vašich snov! V každej odpovedi na otázku bolo cítiť, že svoju prácu nadovšetko miluje. Taká je módna návrhárka Katarína Vargová (30), ktorá postupne zveľaďuje svoj salón v Bratislave.

Katka, viem o vás, že ste návrhárstvo neštudovali. Aká teda bola vaša cesta za šijací stroj? Mama ma naučila, ako používať stroj, strihať látky, robiť strihy… Aj keď kreativita bola pre mňa vždy na prvom mieste, v období, keď som dospievala, som ešte nevedela, čím sa chcem v budúcnosti živiť. Rozhodla som sa, že vyštudujem účtovníctvo. Jedného dňa, moja spolubývajúca a zároveň najlepšia kamarátka vymyslela, že chce, aby som jej ušila šaty na ples.

Nebola som si istá, či je to dobrý nápad, ale ona mi verila. Takto som sa pustila do mojich prvých ozajstných šiat. Šaty som šila asi dva týždne po večeroch a výsledok bol naozaj úžasný. Bola som na seba veľmi hrdá. Nevinne som sa výsledkom svojej práce pochválila na Facebooku. Kamarátky mi začali písať, že aj ony chcú šaty a či by som aj im niečo ušila.

S radosťou som súhlasila, a tým sa šitie stalo mojím hobby, ktorému som sa venovala popri práci niečo vyše roka. Objednávky sa hrnuli a ja som zrazu nestíhala ani prácu, ani šitie. Prišiel čas sa rozhodnúť sa, ako ďalej. Dodnes to neľutujem a som vďačná za toto rozhodnutie.

Nevesty si u vás vyberajú z hotových návrhov alebo pracujete výlučne na základe ich túžob? S každou nevestou pracujem úplne inak. Mám nevesty, ktoré vedia presne čo chcú, iné majú niekoľko variant alebo nápadov, s ktorými pracujeme. Občas sa mi dokonca stáva, že nevedia vôbec, aké šaty chcú, ale vedia, že ich chcú odo mňa. 😊 Šaty tvoríme spolu. Vždy s každou nevestou preberiem, akú má predstavu, povieme si, aké sú výhody a nevýhody rôznych strihov šiat, berieme ohľad na ročné obdobie a miesto konania svadby.

Vyberáme materiál, strih… zvyšné detaily konzultujeme na skúškach, kombinujeme, skúšame, prikladáme, otáčame, špendlíme… Chcem, aby moje šaty boli doslova a do písmena šité na mieru a podľa predstáv nevesty. Samozrejme, rada pomôžem, poradím, vymyslím…

Vaše svadobné šaty charakterizuje jednoduchosť, vzdušnosť a čipka. Kde čerpáte inšpiráciu? Inšpiráciu čerpám v mojich nevestách, každá je iná, jedinečná a krásna. Je veľmi dôležité, aby sa každá z nich cítila vo svoj svadobný deň presne tak, ako chce. Či už chce byť princezná, dáma alebo pohodová nevesta v conversoch.😊

Nádherným detailom sú ručne šité koráliky. Iste si to vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, prišiť každý ten malinký kúsok a vytvoriť z neho toľkú krásu… 😊 Za tým výsledkom je fakt obrovské množstvo hodín práce, keďže každý kúsok sama ručne prišívam, obšívam a kladiem veľký dôraz na to, aby to vyzeralo prirodzene. Často sa mi stáva, že sa ma dievčatá pýtajú, ako som to tam prišila, ja len vždy odpovedám, že je to moje tajomstvo. Ale pravda je taká, že sú za tým dlhé hodiny precízneho prišívania.

Nikdy by som na svoje šaty nepoužila lepidlo alebo čokoľvek iné, len aby som si prácu uľahčila. Na svoje šaty musím byť vždy hrdá a nedám ich von z rúk skôr, ako sama neviem, že sú „tip top“.

Ako dlho v priemere trvá, kým navrhnete a ušijete jedny svadobné šaty? Čas ušitia je veľmi individuálny. Nikdy dopredu neviem odhadnúť, koľko mi budú dané šaty trvať. Šaty niekedy meníme aj počas tvorby, pridávame alebo uberáme rôzne detaily, špekulujeme, hráme sa s nimi. Okrem toho šijem niekoľko šiat súčasne.

Dievčatá mi chodia na skúšky v priemere dva až trikrát, ale niekedy mám toľko práce, že medzi jednotlivými skúškami prejdú aj tri týždne. Vo všeobecnosti si vždy dávam čas aj s rezervou 4 mesiace pred svadbou. Samozrejme, aj tu existujú výnimky a všetko je vždy na dohode s konkrétnou nevestou.

Ako vyzerajú vaše tvorivé dni? Máte vtedy rada samotu, prípadne si k tomu pustíte obľúbenú hudbu či uvaríte kávu? Prezraďte… 😉 V sezóne vstávam skoro. Chodím do práce, keď ostatní spia 😊. Ráno som vždy plná energie a elánu. Moje ráno nemôže začať bez čaju s medom, raňajok a kávy, ktorú si už vychutnávam po ceste do práce. Svoj pracovný deň a skúšky šiat sa snažím zorganizovať tak, aby som ho nemala rozkúskovaný, lebo potom mám pocit, že som robila všetko a zároveň nič.

Domov chodím dosť neskoro, dva dni v týždni prídu nevesty aj v neskorších hodinách, iné dva dni chodím po práci cvičiť. Dvakrát do týždňa mám dni, keď skúšanie šiat nerobím, vtedy šijem celý deň bez prestávky a som najviac produktívna. Okrem skúšok šiat, stretnutí, šitia, mám v diári vyhradený čas na zháňanie materiálu, dopĺňania zásob, celkovej administratívy a komunikácie s klientkami. Môj život si neviem predstaviť bez diára, kde si plánujem pracovné aj súkromné aktivity. V konečnom dôsledku nemám žiaden vzorec, každý deň je iný a to ma na tom baví. 😊

Vo februári ste otvorili svadobnú sezónu 2018. Šaty, ktorými ste ju privítali, sú z dvoch častí – sukňa a čipkovaný top. Je toto cesta, ktorou sa chcete túto sezónu uberať? Rada šijem svadobné šaty, ktoré sú praktické, často šijem dvojdielne šaty. Aj keď to na prvý pohľad nie je vidno, väčšinou ide o body a sukňu. Šaty sú takto lepšie využiteľné aj v budúcnosti, stačí vymeniť sukňu či top a máte ďalšie šaty na ples, oslavu, či letné šaty na dovolenku.

Šaty, ktoré vyšli z pod vášho šijacieho stroja sú skôr „vílovské“ ako „princeznovské“. Je to náhoda alebo zámer? Keď sa obzriem naspäť, napríklad na minuloročnú sezónu, vidím spoločné znaky v tom, že každé šaty sú ľahučké, pohodlné a napriek tomu krásne. Niektoré viac či menej výrazné. Väčšinou moje nevesty prídu za mnou s prosbou o ušitie svadobných šiat s podmienkou, aby boli pohodlné, ľahké a aby sa v nich cítili dobre. Na druhej strane, nemám problém ušiť ani „princeznovské“ šaty, ak nevesta bude mať také požiadavky.

A kedy príde čas ušiť si svadobné šaty pre vás? Tento rok. 😊 Svadba bude v júli, musím stihnúť ušiť svoje svadobné i popolnočné šaty, taktiež šaty pre družičky. Teším sa na ďalšie výzvy, ktoré mi prinesie moja práca, na nové nevesty a šaty, ktoré budú opäť niečím výnimočné a iné.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľkú dávku kreativity a veľa spokojných zákazníčok!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe