Nevesta Katka: „Chcela som, aby naša svadba bola spontánna, uvoľnená a v duchu prírody.“

 • 18. nov 2015

V prírodnom a príjemne romantickom duchu sa niesla svadba Katky a Slava. Svoju šikovnosť Katka ukázala v svadobnej výzdobe, ktorú si vytvorila sama. Kreatívnu a nápaditú dušu v sebe nezaprie a dnes si môžete prečítať, ako prebiehala jej svadba.

Ako by si sa predstavila? Katka, psychologička, tvorivá žena. Momentálne dokončujem doktorát a vo voľnom čase sa venujem tvorbe všetkého druhu, napríklad maľujem na topánky (Katie shoes), ale aj obrazy.

Predstav nám aj manžela a prezraď, ako to celé začalo. Manžel Slavo je informatik. Najradšej vo voľnom čase pozerá seriály, bicykluje, potápa. Zoznámili sme sa pred deviatimi rokmi. Moje spolubývajúce na priváte počas vysokej školy ma nahovorili, aby som ich cez leto prišla pozrieť na Hontianske slávnosti. Síce som v tom čase bola na dovolenke v Chorvátsku s rodičmi, ale dcéra našich známych, ktorí boli s nami, tam vystupovala s tanečným súborom, takže z dovolenky odišli o pár dní skôr práve kvôli tejto akcii. Tak som šla s nimi aj ja. A tam som ho stretla. Slava, spolužiaka mojich spolubývajúcich. Ráno pred odchodom mi nazbieral kyticu z lúčnych kvetov a nástojil na tom, aby som mu dala telefónne číslo. Dala som mu však len kontakt na ICQ, a tak sme si spolu asi mesiac písali. Potom som k nemu, do Bratislavy, prišla na návštevu a odvtedy sme spolu.

A bola svadba… Ale pekne po poriadku. Aké boli tvoje predstavy o svadbe? Chcela som, aby naša svadba bola spontánna, uvoľnená a nestrojená. O svadbe som nesnívala, dlhý čas som dokonca odmietala to, že sa niekedy vydám. Nechcela som klasickú svadbu a ani žiadne tradície. Svadbu som si predstavovala skôr netradične, napríklad zobrať sa pod vodou, skočiť z lietadla, alebo mať svadbu v zahraničí. Ale spravili sme kompromis a tak bola svadba aj s rodinou, aj v netradičnom duchu.

S odstupom času, spravila by si niečo inak na svojej svadbe? A čo by si poradila aj ostatným nevestám pri plánovaní? Nespravila by som nič inak. Hlavne som si s tým nerobila veľké starosti a stresy, celú svadbu som naplánovala a zrealizovala za necelý polrok. Veľa vecí som robila sama, hand-made, čo ma veľmi baví, takže som si túto fázu celkom užila a rada na ňu spomínam. Nevestám by som poradila najmä to, aby mysleli na to, že svadbu robia hlavne pre nich dvoch. Keď sa oni budú cítiť dobre a prirodzene, budú sa tak cítiť aj ostatní, no a ak sa niekomu niečo nepáči (vždy takí budú), nech sa tým netrápia.

Všimla som si, že celú výzdobu si si robila sama. Bolo to veľmi náročné? Keďže ma tvorba všemožného druhu baví a aj vymýšľanie takýchto vecí, tak to bola pre mňa radosť. No a s radosťou ide všetko ľahko a rýchlo, takže ani neviem presne zhrnúť, ako dlho mi to celé trvalo. Vyzdobiť miesto som stihla ráno v deň svadby aj s pomocou manžela asi za 2 hodinky. Výzdoba bola jednoduchá, no boli v nej aj prvky, ktoré som nerobila sama, napríklad drevené svietniky, ktoré mi vyrobil manželov otec.

Kde a ako si sa inšpirovala pri príprave svadby? Základnou myšlienkou bola prírodná výzdoba. Inšpirácií je plný internet, sledovala som rôzne blogy, pinterest.

Aké špeciálne prvky ste mali na svadbe? Čo ste chceli mať osobité a dali ste si na tom naozaj záležať? Myslím, že to boli najmä prstene, fotky a miesto. To boli pre nás tie najdôležitejšie veci. Chcela som svadbu v prírodnom duchu a teda aj blízko prírody. Obaja máme veľmi radi drevo a preto tento zastrešený drevený salaš s jazierkom v krásnom prostredí bol ideálny.

Prstene sú samostatná kapitola. Tie som mala vybraté už dávno (asi 3 roky), lebo som maniak na prstene, hlavne ak sú nápadité a originálne. Damašková oceľ bola jasnou voľbou, pevný a odolný materiál so vzorom dreva a neopakovateľnou štruktúrou. Verím, že budú aj takým symbolom nášho manželstva – že bude pevné a jedinečné.

Pekné fotky boli dôležité preto, že to je jedna z mála vecí, ktoré po svadbe zostanú. Preto som si na výbere dala záležať. Osobitá bola možno ešte torta (naked cake), pretože nemám rada marcipán, fondán a podobné sladké hmoty. Chcela som ľahkú, sviežu, letnú tortu a vzhľadovo sa k našej prírodnej výzdobe veľmi hodila. Pre mňa bol ešte dôležitý outfit, chceli sme tiež niečo uvoľnené. Ja milujem 50-te roky, preto som si aj oblečenie zvolila v tomto štýle. Manželovi takýto štýl tiež sedí a cíti sa v ňom dobre, takže bolo rozhodnuté.

Veľmi dôležitou súčasťou hostiny je jedlo a svadobné menu. Aké bolo to vaše? Prípitok bol Hubert de Luxe s jahodou, ako predjedlo sa podával losos s citrónom a proscuitom, potom hovädzí vývar, a ako hlavné jedlo bola bravčová panenka na anglickej zelenine a pečené parisienky. Neskôr sme mali bufetové stoly.

Aký bol váš svadobný rozpočet? Podarilo sa ti ho dodržať? Plánovaný rozpočet bol 4000€, ale keďže nakoniec sme sa rozhodli mať aj kameramana, tak sme ho presiahli o 500 eur. Inak by som sa do tohto rozpočtu určite zmestila.

To je celkom prijateľný rozpočet na dnešnú dobu. Na čom sa vám podarilo ušetriť? Podarilo sa nám ušetriť v prvom rade na tom, čo som zvládla urobiť sama – výzdoba, líčenie, úprava vlasov. Takisto sme ušetrili aj na oblečení. Šaty som si dávala šiť u krajčírky, rovnako aj vestu pre manžela. Nohavice a košeľu mal úplne obyčajnú. Tortu som dala spraviť kamarátke, čiže tiež vyšla o niečo lacnejšie, a ozdobila som si ju sama. Ale v princípe som sa snažila šetriť, kde sa dalo.

Hostinu ste mali vonku, nebáli ste sa počasia? Mali ste aj plán B? Hostina bola síce vonku, ale pod veľkým, zastrešeným, akoby altánkom. Oni to volajú celé „salaš“. A nie, zlého počasia som sa nebála. Síce ma viacerí presviedčali, aby som na to myslela a radšej si to celé dala do reštaurácie (v tom istom areáli), ale to by už nemalo to čaro salaša, blízkosť dreva, jazierka..

Svadbu ste mali naozaj čarovnú, takú uvoľnenú. Koľko ste mali hostí? Mali sme 45 hostí, vrátane fotografky, DJ-a a kameramana..

Pre inšpiráciu ostatných neviest: aká bola vaša pieseň na novomanželský tanec? Bol to Nat King Cole – Love.

A s čím si bola na svojej svadbe najviac spokojná? Ja som bola spokojná so všetkým. Je to asi aj preto, že som si z mnohých vecí nerobila starosti a veľa vecí som si spravila sama. So službami, ktoré sme využili, som bola tiež veľmi spokojná, najmä s fotografmi.

Viac fotografií zo svadby Katky a Slava

CELÝ SVADOBNÝ ALBUM
Kompletný album

Ďakujeme Katke a veríme, že jej svadba bude inšpiráciou pre všetky šikovné a zručné nevesty!


Autor článku: Alžbeta Martišková / Fotografie: Marek Zelina, Ivana Butalová

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby