Nevesta Martina: „Družičkám a svedkom sme pri pozvaní rovno oznámili, že na svadbe budú v krojoch.“

 • 14. jún 2016

Svadba na ľudovú nôtu si získava medzi plánujúcimi pármi čoraz väčšiu popularitu. Dnešnou inšpiráciou je určite svadba Martiny a Viliama v horách a pri prezeraní fotografií vám určite napadne, že slovenské tradície a zvyky sú nádherné v každej dobe!

Tak na začiatok, kto sú hlavné postavy tohto svadobného príbehu? Viliam a Martina. Maťka má 34 a Viliam 33 rokov. Pochádzame z Martina. Spoznali sme sa prostredníctvom našich známych cez internet, keďže nevesta žila od svojich 18tich rokov mimo Martin. Odchádzala som do Južnej Ameriky a hľadala niekoho kto mi požičia spacák. Viliam na túto moju prosbu zareagoval a naše prvé stretnutie bolo, keď som si pre ten spacák prišla. Vtedy by nás veru ani jedného nenapadlo, že o niekoľko mesiacov budeme pár a neskôr aj manželia a rodičia.

Po mojom návrate sme zistili, že máme rovnakú vášeň nielen pre cestovanie, ale aj pre hory a turistiku, a tak sme spolu začali chodiť po horách. Doslova nás spojili naše krásne Tatry. Spolu sme takmer tri roky a veru za ten čas sme toho dosť postíhali :-). Ja som momentálne na materskej dovolenke, máme 3 mesačnú dcérku Matildu a manžel pracuje v oblasti IT.

Prečo ste sa rozhodli pre ľudovú tematiku svadby? Ja som bola asi jediná nevesta, ktorá nemala vôbec predstavu o tom, akú svadbu by chcela a v akom štýle by mala byť. Bezcieľne som si pozerala rôzne fotky zo svadieb, ale stále ma nič neoslovovalo. Vedela som, že chcem aby bola výnimočná, a aby sa na ňu ešte dlho spomínalo (taká som, obrovský detailista, ktorý robí všetko na 200 percent), ale to bolo všetko o mojej predstave.

Sedávali sme, teraz už s manželom, po večeroch pri vínku a rozprávali sa, aká by tá naša svadba mohla byť. Až z manžela vypadlo, že on by chcel ľudovú svadbu, keďže sú mu slovenské tradície blízke, no a ja som bez rozmýšľania povedala: „super, spravíme to tak.“

A čo všetko ste naplánovali a zabezpečili v ľudovom štýle? Začali sme s výberom miesta. Nebolo to vôbec ľahké, pretože vhodných miest nebolo až tak veľa. Nakoniec sa nám podarilo objaviť miesto, takmer presne na pol cesty medzi Martinom a Bratislavou, ktoré bolo dokonalé.

Keď sme už mali jasnú predstavu, kde sa bude naša svadba odohrávať, začali sme detailne plánovať všetko potrebné (výzdobu, oblečenie pre nás, družičky a svedkov, výslužky a svadobnú tortu, pohostenie a celkový program).

Zdá sa mi, že aj svadobčania sa s vami zladili… Aké boli reakcie? Družičkám a svedkom sme pri pozvaní rovno oznámili, že na svadbe budú v krojoch. Z toho, ako sme im túto radostnú novinu zvestovali, bolo jasné, že nemajú na výber. 🙂 Manželov svedok, ktorý letel na svadbu z Ameriky, nemal čas zháňať kroj, tak sme mu ho požičali viac-menej na slepo a modlili sa, aby ho obliekol.

Svadobné fotenie ste absolvovali v Tatrách. Kedy to bolo? Fotenie sme absolvovali už v júni, takže viac ako tri mesiace pred svadbou.

Aké bolo toto fotenie? Fotenie sme si užívali plnými dúškami. Fotili sme dva dni. V prvý deň nám počasie vyvádzalo psie kusy, ale nakoniec dodalo fotografiám nezameniteľnú atmosféru. Na druhý deň už bolo počasie ako z katalógu a dokonale dotváralo scenériu v okolí vodopádu Skok a plesa nad ním.

V tomto oblečení sme boli stredobodom pozornosti. Zo začiatku sme sa trošku hanbili, ale nakoniec sme striedavo pózovali fotenia-chtivým turistom a našej fotografke Katke. 🙂

Obrad ste mali vonku, prečo práve toto miesto? Miesto dokonale zapadalo do našej ľudovej témy. Bolo súčasťou koliby a keď sme ho zbadali, hneď sme vedeli, že svadba vonku je to pravé pre nás. S výzdobou bolo nakoniec krajšie ako sme si ho vedeli vôbec predstaviť.

Aké tradície sa na vašej svadbe dodržali? Povedali sme si ÁNO, to je myslím dobrá tradícia. 🙂 Ale teraz vážne. Keďže sa svadba konala v areáli koliby, vynechali sme odobierku, ktorú sme nahradili krásnym nástupom družičiek a družbou za zvuku trombity a gájd.

Namiesto rozbíjania taniera sme sa rozhodli pre hlinený krčah. Potom ma manžel preniesol cez prah do svadobnej sály. A aj keď to v pláne nebolo, jednou z tradícií, o ktorú sa postarali moji podarení bratia, bol únos nevesty. Nakoniec o polnoci sme mali nádherné začepčenie, ktoré nám pripravil miestny ľudový súbor Sielnica.

Na akú pieseň ste tancovali prvý manželský tanec? Čechomor – Proměny.

Aké dobroty ste servírovali svadobčanom? Vybrali sme kvalitné vínko od Juraja Zápražného, Domácu Slivovicu z Moravských sklípků, Dobré pivko, Buchty starej matere (moravské koláče, buchty, pagáče) a pečené prasiatko.

Na čo si bola najviac hrdá? Bude to znieť možno ako klišé, ale hlavne na to, ako nám všetko do seba zapadlo. Že sme si dokázali v svadobný deň udržať skvelú náladu a stres z predchádzajúcich dní nás opustil. Na to, že sme si vybrali kvalitných dodávateľov, bez ktorých by svadba nebola taká skvelá. A hlavne výber hostí, ktorí si prišli svadbu užiť spolu s nami.

Ktoré momenty z toho svadobného dňa sa ti najviac vryli do pamäti? Atmosféra bola taká uvoľnená, že ešte 30 minút pred obradom som debatovala v teplákoch s družičkami :). Keby nebolo našej skvelej kaderníčky, tak tú svoju svadbu asi nestihnem!

Určite to, ako ma ocko prvýkrát videl v šatách a bol taký dojatý, že mi dvakrát z hlavy zhodil partu a tak som striedavo objímala jeho a naprávala si vlasy aj tú partu :).

A ešte to, že som netrpezlivo bozkávala môjho manžela, keď sme si mali vymieňať obrúčky a dokonca ho presvedčila, že obrúčka patrí na pravú ruku..

Čo bolo podľa teba také TOP na vašej svadbe? Tu by som si dovolila citovať svoju kamarátku; “Prekrásna svadba, čisté emócie a láska. Žiadne pózy, jednoducho tak, ako život v láske plynie…nádhera!” Takže TOP bola celá svadba a jej atmosféra.

Viac fotografií zo svadby Maťky a Viliama:

CELÝ SVADOBNÝ ALBUM
Kompletný album

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa krásnych rodinných chvíľ!


Autor článku: Alžbeta Martišková / Fotografie: Katarína Pavlíčková – Fotozupka

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby