DJ Cooper nám prezradil, ako vybrať kvalitného svadobného DJ-a

 • 30. júl 2019
 • Barbora Babicová
 • archív Petra Debnára

S profesionálnym svadobným DJ-om sme sa rozprávali o tom, ako si vybrať DJ-a na svadbu, čo pritom nepodceniť a čo sa ho opýtať na stretnutí.

DJ Cooper alebo Peter Debnár sa moderovaniu a hraniu na svadbách profesionálne venuje 5 rokov. Predtým pôsobil ako DJ iba príležitostne. K tejto profesii ho nakopla svadba známych, na ktorej DJ za veľa nestál. Opýtali sme sa ho preto všetky dôležité otázky, ktoré trápia nevesty pri výbere svadobného DJ-a a hudby na svadobnú hostinu.

ako vybrať kvalitného svadobného DJ-a

Ako rozoznáme dobrého DJ-a od toho menej kvalitného?

Najlepšie to zistíte s referencií od niekoho, kto daného DJ-a už na svadbe zažil. Ani to však nezaručí spokojnosť na 100 %, keďže žiadny DJ nevyhovie úplne všetkým, takže sa spýtajte viacerých nezávislých ľudí. Kvalitný DJ je profesionálne technicky vybavený, nemá problém moderovať svadbu a rôzne aktivity, vie vám povedať, čo je a čo nie je vhodné na svadbe, má prehľad a skúsenosti, a naopak menej kvalitný DJ je často len púšťačom hudby, ktorý je málo aktívny od začiatku.

Aký je optimálny honorár pre kvalitného svadobného DJ-a?

Závisí to od mnohých faktorov, ako sú napríklad skúsenosti, použitá technika, termín, časový rozsah a iné, ale pri profesionáloch začína základná cena väčšinou od 600 €, v čom býva okrem DJ-a, teda hudobnej produkcie, aj základná svetelná technika, moderovanie a plánovanie priebehu svadobného dňa. Profesionáli disponujú aj rôznymi efektami, ako plazivý dym, projekcia, dekoračné osvetlenie a iné, čo sú už extra platené doplnkové služby. Konečná cena závisí od výsledného balíka služieb. Naopak DJ, ktorý je ochotný prísť na svadbu za 300 €, profesionálom asi nie je. Matematika nepustí, ak máte techniku za cca 40 000 €, tak koľko je z toho amortizácia?

hudba na svadbe a DJ

Čo by mal kvalitný svadobný DJ vedieť ponúknuť?

Mal by vedieť okrem kvalitnej hudobnej produkcie vedieť aj moderovať, mal by mať svetelnú techniku na vyššej úrovni ako len blikajúce gule, mal by so snúbencami prejsť celú svadobnú hostinu bod po bode a naplánovať dôležité body programu, tak isto si povedať wishlist a blacklist skladieb a vedieť poradiť s programom. Svadba je v prvom rade o novomanželoch a ich predstavách o svadbe, ale aj o istých psychologických pravidlách. Síce je každý jedinečný, no na svadbe chceme mať najlepšie všetkých spokojných, vytancovaných a aby odchádzali so spomienkou, že bolo super.

Aké technické vybavenie by mal mať dobrý DJ?

Mal by mať minimálne kvalitný zvukový aparát, svetelnú techniku ovládanú svetelným pultom, dekoračnú svetelnú techniku (nasvietenie priestoru a stien), Hazer (neviditeľný dym na olejovej báze), bezdrôtové mikrofóny, mal by vedieť ozvučiť obrad a technicky ho zabezpečiť.

najlepší svadobný DJ

Aké otázky by sa nevesta nemala zabudnúť opýtať svojho svadobného DJ-a?

Nemala by sa ho zabudnúť spýtať, či sa pred svadbou môžu stretnúť, alebo aspoň detailne si prejsť svadobný program a požiadavky. Zo skúsenosti je to stretnutie na cca 2 hodiny, tam si povedia všetko potrebné.

Tip redakcie: Na stretnutí s DJ-om vám môže pomôcť týchto 50 otázok, ktoré by ste sa mali opýtať svadobného DJ-a alebo kapely.

Mnoho neviest si pred svadbou zostaví playlist želaných, resp. neželaných skladieb. Je to dobrá taktika?

Áno, je to dobrá taktika, ale všetko s mierou. Zoznam 30 piesni žiadny profesionál nezahrá, ale cca 5 skladieb sa dá zakomponovať a uviesť hosťom, ktorí to príjmu bez problémov. Zoznam neželaných skladieb, teda blacklist je ešte dôležitejší, lebo sú skladby či žánre, ktoré sa nám nepáčia a na svojej svadbe si ich neprajeme.

Aké hudobné štýly sú na svadbách najpopulárnejšie? A ktorý je Váš obľúbený?

Na svadbách by sa mala hrať najmä hudba, ktorú všetci poznajú, mladšia generácia a aj tá staršia. Na svadbách nakoniec aj tak najviac zabavia osvedčené hity a tie poznajú všetci. Ja sa snažím vyberať hudbu, ktorá vytiahne ľudí na parket, ale pre ostatných nie je rušivá. Mám rád hudbu a takmer v každom hudobnom štýle či žánri sa nájdu skladby, ktoré sa mi páčia, a preto som najmä svadobný DJ, a nie diskotékový.

Máte obľúbené skladby, ktoré hráte na každej svadbe? Ktoré to sú?

Každý DJ má svoju obľúbenú hudobnú kostru, a tým je jedinečný, ale snažím sa meniť skladby v playlistoch, a to najmä keď mám opakujúce sa publikum. Ale na svadbe vždy pustím Zorba's dance a Joan Jett – I Love Rock 'n' Roll 🙂

Aké sú výhody DJ-a na svadbe oproti svadobnej kapele?

Najmä výdrž, lebo hrať na hudobnom nástroji je podstatne náročnejšie a treba si aj dlhšie oddýchnuť, a potom výhoda DJ-a je široký repertoár, čo žiadna kapela nedokáže obsiahnuť a veľká pružnosť v reakciách na situáciu.

A aké sú nevýhody?

Ja nevýhody nevidím, skôr odporúčam kombináciu DJ-a a živej hudby či kapely. Tým sa dá vyhovieť širšiemu spektru ľudí hudobne a aj vizuálne.

DJ je na svadbe často aj moderátorom. V čom spočíva táto jeho výhoda?

Hovorievam, že "mám kľúče od miešačky" – ja ako DJ udávam taktovku celého diania. Všetko je dôležité moderovať, aby to malo hlavu a pätu pre svadobčanov. Dôležité sú skúsenosti a cit pre situáciu, aby sa všetci cítili spokojne. Keď je situácia uvoľnená, na nej môžem stavať celú svadobnú zábavu a program.

svadobná zábava a svadobný DJ

Niektoré svadby sú tematické a tomu zodpovedá aj hudobný výber. Hrali ste už na takejto svadbe?

Hral som na medzinárodných svadbách, kde bol preferovaný štýl hudby, alebo na svadbách, kde bol tematický svadobný dresscode, najčastejšie ľudový. Ako som už spomínal na svadbách je široké spektrum ľudí, vekové a najmä žánrové, a celú svadbu hrať iba v jednom štýle či žánri nie je možné, pokiaľ nechcete ľudí vyhnať. Vždy sa najlepšie zabávali na známe hity a oldies, kde si môžu aj všetci zaspievať. Raz chcela jedna nevesta iba hudbu 30. a 40. rokov, a po mojej rade, že na to sa jej celú svadbu ľudia nebudú zabávať, sa už neozvala. Na svadbách máme teenagerov, tridsiatnikov, päťdesiatnikov a každému sa páči niečo iné. Napriek tomu je mnoho skladieb, ktoré sa páčia väčšine a tie zabavia svadobčanov najlepšie.

Čo je podľa Vás na svadbe najdôležitejšie a čo by ste odkázali nevestám?

Dôležitá je celá príprava svadby a každý detail. Treba však pamätať, na čo sa spomína po svadbe 🙂 Odkázal by som im, aby sa v každej oblasti obrátili na profesionálov a nesnažili sa prehnane šetriť, lebo vidím, ako nakoniec banujú, že chceli ušetriť. Stanovte si rozpočet a priority, na čom vám záleží.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa spokojných neviest a svadobčanov!

Prečítajte si tiež článok Ako vybrať dobrého DJ-a na svadbu.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby