Lucia Krištofíková: „Žiarovka nad hlavou mi zasvietila až vtedy, keď som sa dozvedela, že Slováci si chodia kupovať obleky do Anglicka.“

  • 14. jún 2017
  • Dana Imriščáková

St.Kristof je slovenská módna značka, ktorá navrhuje a šije obleky pre mužov. Paradoxne za ňou však stojí žena – šikovná Lucia Krištofíková. Poctivo sme ju vyspovedali za vás, aby ste vedeli, aký oblek by mal mať váš nastávajúci pred oltárom.

„Respect all, fear none.“ – Rešpektuj každého, neboj sa nikoho. Túto vetu ste vyšili na vnútornú stranu jedného z vašich oblekov. Bolo to na želanie zákazníka alebo ju považujete za motto, ktorým by sa mal riadiť správny elegán? V tomto prípade to nie je ani jedna z možností :-). Do každého obleku, smokingu či saka sa snažíme vniesť čo najviac personifikácie budúceho majiteľa. Tento oblek bol pre klienta, ktorý si u nás nechal ušiť oblek aj v minulosti. Nejaký čas sme spolu už strávili a vedeli sme, že obľubuje šport a aktívne sa mu venuje. Chceli sme pre neho vymyslieť niečo osobné, o čom nebude vôbec tušiť až do posledného momentu.

„Respect all, fear none“ je motto, ktorým sa nám podarilo vniesť kúsok športového ducha do jeho obleku na pracovný deň. Prekvapenie sa nám podarilo utajiť do posledných sekúnd. Keď klient prvýkrát zahliadol motto, bol ním unesený. Tieto chvíle prekvapenia sú na nezaplatenie. Vtedy sa z muža stane malé dieťa, ktoré sa teší z novej hračky :-).

Ako sa dievča bez krajčírskeho vzdelania dostane za šijací stroj? Kedy a ako ste začali „šiť" svoj príbeh? Keď som bola dieťa, bola som zvyknutá, že u nás doma takmer nikdy nechýbal zvuk šijacieho stroja. Aj keď ma škola a roky odviali úplne iným smerom, vždy ma fascinovali všetky tvorivé činnosti. Avšak žiarovka nad hlavou mi zasvietila až vtedy, keď som sa dozvedela, že Slováci si chodia kupovať obleky do Anglicka.

A čo sme my, Slováci, niečo menej? Nebodaj sme nešikovnejší? Mne, hrdej Slovenke, to jednoznačne nedalo spávať. V tom momente sa mi v mysli začala budovať skladačka, ktorá viedla až k myšlienke šitia oblekov na mieru.

Všimla som si, že si dáte záležať aj na originálnych podšívkach. Bodky, káro, najnovšie dokonca ľudový motív… Mal by štýlový oblek zaujať aj zvnútra? Oblek má zaujať ako celok. Gombíky, kontrastné obšitie, nite a samozrejme podšívka. To všetko musí do seba zapadať ako rubikova kocka. Väčšinou nás klienti sledujú na sociálnych sieťach a vedia, že máme unikátne podšívky. Tvoríme aj naše jedinečné vzory, ktoré sú momentálne u nás aj najviac žiadané.

Lucka, aké obleky sú momentálne pre ženíchov najviac in? Dnešná doba je dosť otvorená. Nejde o to, čo je IN. Musíte len vedieť správne kombinovať veci navzájom a majiteľ ich musí vedieť aj nosiť. Svadobné obleky sa však v súčasnosti prispôsobujú 2 základným kritériám.

Po prvé, ženích musí ladiť s nevestou a po druhé, štýl obleka je určený štýlom svadby. Mne osobne sa momentálne páčia svieže ľahké obleky, ktoré strihom pripomínajú dokonale upraveného gentlemana, ale látkou, farbou a prevedením pôsobia uvoľnenejším dojmom.

V posledných rokoch majú muži trošku predsudky pokiaľ ide o vesty. Naozaj sú už prežitkom? Práve naopak. Vesty dosahujú najväčší úspech. Vždy v rámci voľnej chvíle labzujem po internete a sledujem najnovšie trendy a nachádzam nové inšpirácie. A vesty vídam na každom kroku. Pre ženícha je vesta maximálna výhra. Aby zachoval elegantný výzor a zároveň sa necítil v saku príliš naobliekaný, môže ho pokojne odložiť. Vesta vytvorí na prvý pohľad upravený dojem a zároveň ponúka vzdušnosť a väčšie pohybové možnosti.

Akých najväčších prešľapov sa dopúšťajú muži pri výbere oblekov? Resp., ako by oblek na ženíchovi určite nemal vyzerať? Určite by nemal byť lesklý. Je to jedna z vecí, ktorá hneď dá najavo, že oblek nie je kvalitný. Nemal by vyzerať ako zdedený po otcovi či naopak, ako po mladšom bratovi. Sako musí sedieť na ramenách, nesmie mať príliš dlhé rukávy, dĺžka saka má prekryť zadok a golier saka musí lícovať golier košele. Nohavice musia mať správnu dĺžku, pričom klasicky by mali siahať bez topánok po zem.

Avšak platí, čím sú nohavice užšie, tým by mali byť aj kratšie. Ak všetko z uvedených bodov sadne, potom by sa ženích nemal dopustiť prešľapu. Ibaže by zvolil kravatu alebo motýlika v rovnakej farbe a vzore ako vreckovku do saka.

Čoraz menej vidíme ženíchov v čiernom obleku. Je čierna klasika už nemoderná? Aké farby obleku sú pre ženíchov teraz in? Čierna klasika nie je nemoderná, ibaže je viazaná vyslovene k honosným spoločenským udalostiam. Novodobý trend svadieb však skĺza do uvoľnenejšej atmosféry a výzdoby. Na svadobné hostiny si ľudia radi vyberajú miesta ako staré sýpky, vidiecke dvory či stodoly a radi sa prikláňajú k vintage štýlu. Preto aj ich svadobný odev prispôsobujú danej tematike. Ak však ide o honosnú svadbu, páni siahajú po fraku či smokingu čiernej farby, čím dodajú maximálnu vážnosť ich celkovému výzoru.

A čo biely oblek? Tiež „ťažké“ retro? 🙂 Vôbec nie, ale ako som spomínala, najdôležitejšie na svadobnom obleku je, aby korešpondoval s nevestou a priestorom svadby. Biely smoking, podobne ako čierne fraky a smokingy, by som určite volila na honosnejšie svadby, pričom by som kombinovala biele smokingové sako s čiernym golierom a čiernymi smokingovými nohavicami.

Čím sú vaše obleky výnimočné v porovnaní s tými z obchodov? Tým, že sú výnimočné :-). V obchode je možné zakúpiť iba konfekciu a tá, pravdupovediac, nikdy nikomu nesadne ako uliata. U nás je každý jeden kus jedinečný, ušitý priamo na mieru danému gentlemanovi. Ku každému klientovi pristupujeme individuálne. Celková výroba trvá približne 5 týždňov, no výsledná verzia zostáva vďaka tvarovaniu priamo na mieru nadčasová a moderná.

Vďaka kvalitným prírodným vzdušným materiálom zabezpečujeme pohodlie oblekov aj počas teplých letných dní. Keď raz uvidíte a vyskúšate ten rozdiel, nikdy sa tohto pocitu už nebudete chcieť vzdať.


Komentáre

    Pridaj príspevok