Svadobné šaty – sú lepšie zo salónu alebo šité na mieru?

 • 2. jún 2016

Šaty boli od nepamäti súčasťou šatníka dám a slečien. Vďaka šatám môže vyniknúť ženskosť a pôvab nejednej ženy. Na druhej strane je potrebné, aby bol výber šiat adekvátny k typu ženy, jej postave a veku. Pre jednotlivé udalosti boli určené i rozdielne typy šiat. Svadba je oslavná udalosť, pri ktorej nás ako prvé napadnú krásne biele alebo krémové šaty pre nevestu. Samotná nevesta počas svadobného dňa vystrieda dvoje, poprípade až troje šaty. Nevestina predstava šiat však niekedy naráža na bariéry v podobe strihu, veľkosti či obsadenia šiat vo svadobnom salóne.

V nasledujúcom článku vám napovieme, kedy sa oplatí ušiť šaty na mieru. Aké sú riziká a výhody objednávania šiat zo zahraničia? Sú fake šaty z Číny skutočne také zlé, ako o nich počujeme?

Profesionáli
13
Veraland
Svadobné salóny a svadobné šaty
Predaj luxusnej spodnej bielizne značky Lormar, Infiore, Sielei, Leilieve, Julimex, Bellissima, Cotonella,, Lovelygirl a John Frank
Zvolen

Šaty pre nevestu

Z nevesty sa počas svadobného dňa stáva nádherná princezná i vďaka dokonalým svadobným šatám. Ponuka tradičných bielych šiat je v súčasnosti rozšírená a doplnená o svadobné šaty krémovej či zlatistej farby, vrátane rôznorodých aplikácií – od trblietajúcich sa kamienkov, perličiek, čipiek až po rôzne potlače. Potlač na svadobných šatách nevesty býva zvyčajne kvetinového motívu a iba na určitých častiach šiat, čím je vytvorený zaujímavý farebný akcent. Originálne a zároveň roztomilé potlače na svojich svadobných šatách mala americká herečka Angelina Jolie. Tá si nechala svoje svadobné šaty skrášliť potlačami v podobe kresieb od svojich detí.

Vysnívali ste si svoje svadobné šaty? Pri výbere šiat by ste si mali dávať pozor najmä pokiaľ nemáte dokonalú postavu modelky. V nevhodnej voľbe strihu a štýlu šiat by ste ani z ďaleka nevyzerali lichotivo. Primeraný strih šiat pomôže zakryť niektoré proporčné nedokonalosti tela.

Nevestám nižšieho vzrastu by sme odporučili áčkový či antický, empírový strih. Tieto strihy okrem toho, že sú ideálne pre nižšie postavy, zakrývajú nedokonalosti v podobe širokého pása a väčšieho zadočku. Šaty puzdrového strihu sú taktiež určené pre menšie, ale chudé nevesty.

Pre štíhle ženy s oblejšími tvarmi je vhodný strih "morskej panny" s charakteristickou rozšírenou sukňou od kolien až po zem.

Nevesty, ktoré dodržujú svadobné tradície a zvyky sa prezliekajú zo svadobných šiat do tzv. začepcovacieho kroja a po polnoci sa prezliekajú do spoločenských šiat. Niektoré nevesty prezliekanie do kroja vynechávajú a obliekajú si iba popolnočné spoločenské šaty.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Šaty na mieru

Poznáte to, ste nižšej alebo plnoštíhlej postavy a zohnať primerané šaty sa vám nedarí. Čo v takom prípade spraviť? Pokiaľ vaša postava nie je ideálna, budete rada, ak vo svadobnom salóne zoženiete nejaké šaty vo vašom čísle, nieto ešte šaty zodpovedajúce vašim predstavám. Okrem sumy za požičanie šiat si niektoré svadobné salóny (požičovne šiat) účtujú i za ich prípadnú úpravu. V konečnom dôsledku sa tak cena za šaty môže navýšiť aj o niekoľko desiatok eur.

Ak ste rozhodnutá mať vysnívané svadobné šaty, ale nikde ich nemôžete zohnať, v takom prípade je dobrým riešením nájsť šikovnú krajčírku, ktorá vám dokáže splniť vaše očakávania. Šaty ušité na mieru ponúkajú viacero výhod. Jednou z prvoradých výhod je, že takéto šaty vám sedia ako uliate. Okrem výberu vzoru si môžete zvoliť materiál, množstvo a druh aplikácií.

Svadobné šaty na mieru sa oplatia i po finančnej stránke. Za požičanie zaplatíte približne od 300 EUR, pričom cena šiat ušitých na mieru sa pohybuje od 40 až po 450 EUR a zostávajú vo vlastníctve vášho šatníka natrvalo. Prípadne ich môžete ponúknuť na predaj a zinkasovať aspoň čiastku peňazí nazad.

Fake šaty z internetu

Virtuálne nakupovanie prostredníctvom e-shopov, ako i nakupovanie u zahraničných výrobcov, napríklad z ázijských krajín, je čoraz populárnejšie. Prezeráte si svadobné magazíny a zrazu zbadáte šaty svojich snov? No vzápätí vaše nadšenie zmrazí ich cena? Niektoré nevesty to risknú a podľa vzoru značkových drahých šiat si dajú ušiť lacné napodobeniny.

Výhodou objednávania fake šiat napríklad z Číny alebo Taiwanu je nízka cena. Po donáške vašich túžobne očakávajúcich šiat vás však môže čakať nemilé prekvapenie. Keďže sa jedná o tovar dovážaný z veľkej vzdialenosti, môžete si byť takmer 100% istá, že vaše šaty budú ,,cestovať“ kontajnerovou formou, čím môže dôjsť k ich znehodnoteniu, a rovnako i vákuové balenie môže zdeformovať tvar šiat.

Po rozbalení zásielky sa v mnohých prípadoch stáva, že dodané šaty sa ani zďaleka nepodobajú tým, ktoré ste si objednali, v horšom prípade vám nemusí sadnúť strih a ani veľkosť. Tiež sa môže stať, že materiál, z ktorého sú ušité, je nevyhovujúcej kvality. Jediné čo vám zostáva, je navštíviť šikovnú krajčírku, ktorá vám dá šaty ako tak do poriadku, no môže sa stať, že šaty sú veľkostne nevyhovujúce a vy si nakoniec budete musieť kúpiť alebo požičať iné. S čím môžete rátať na fake šatách, sú neprepracované detaily – napríklad rozdielne aplikácie v podobe perličiek, kryštálikov, chýbajúce kostice, šnúrky v šnurovačke, nekompatibilná dĺžka vlečky s dĺžkou šiat atď.

Samozrejme sú i prípady, kedy šaty z dovozu zodpovedajú fotografiám a popisu na objednávke. Mnohé budúce nevesty na diskusnom fóre ,,MOJA SVADBA“ vyjadrili zväčša kladné referencie a skúsenosti s objednávaním šiat z Číny, resp. z dovozu. Naša rada pre vás preto znie: nezabúdajte, že sa jedná o šaty zo zahraničia, kde je dlhšia doba doručenia, preto je rozumné si vytvoriť dostatočnú časovú rezervu na ich prípadnú úpravu.


Autor: Jana Václavová, Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe