Vyberáme šaty na svadbu

 • 13. nov 2015

Svadobný deň patrí jednoznačne k jedným z najviac očakávaných dní každej ženy. Aj keď v dnešnej dobe už svadobné tradície vyprchávajú, môžeme s istotou povedať, že skoro každá žena si túži obliecť krásne šaty na svadbu, v ktorých bude vyzerať ako princezná a prejsť uličkou za svojím vyvoleným.

Svadobné šaty

Každá nevesta chce byť v deň svojej svadby čo najkrajšia a za tým stojí veľa práce. Okrem perfektného účesu a mejkapu si musí pre seba vybrať dokonalé šaty. Dôležité je, aby šaty na svadbu boli nielen pekné, ale i pohodlné, aby si nevesta svoj veľký deň vedela náležite užiť. Predsa len by to nebolo úplne ono, ak by ju škriabala čipka zo šiat, alebo by sa jej šaty neustále posúvali dole.

Výber vhodných svadobných šiat

V prvom rade by si nevesta mala premyslieť po akom štýle šiat túži, pretože s ich výberom je spojený aj výber správnych doplnkov. Nevesta by sa mala snažiť nekombinovať rôzne štýly dokopy, ale spojiť všetko tak, aby sa vytvoril harmonický celok. Prekombinovanie totiž môže viesť až ku gýču, a to by určite žiadna nevesta nechcela. Šaty na svadbu treba doladiť topánkami, závojom, prípadne vlečkou a šperkmi, ako sú náušnice, náhrdelník, náramok či diadém. V neposlednom rade, finálnym doplnkom každej nevesty, ktorý je potrebné zladiť, je aj kytica.

Pri výbere vhodných šiat pre nevestu by ste si určite mali dať poradiť aj od niekoho nestranného, preto je najlepšie na nákupy zobrať aj kamarátku. Svojím názorom môže prípadne prispieť aj predavačka v svadobnom salóne. V tomto prípade môže byť nestranný pohľad pre vás veľmi cenný, pretože môžete mať utkvelú predstavu, že chcete šaty ako pre princeznú, no naozaj v nich nemusíte vyzerať dobre. Pri výbere svadobných šiat je potrebné sledovať strih, materiály a farbu.

Šaty na svadbu podľa postavy

Najideálnejším typom postavy sú tzv. "presýpacie hodiny". Pre tento typ postavy sa hodia skoro všetky strihy, aj keď sa neodporúča empírový, pretože prekrýva štíhly pás, ktorým sa môžu ženy s touto postavou pochváliť.

Pre typ ženskej postavy tzv. "jablko" sú najvhodnejšie šaty vcelku, s predĺženým driekom a pekným výstrihom. Šaty tým vyzdvihnú pekný dekolt a zakryjú kritické časti tela. Vhodnou voľbou pre tento typ postavy je aj empírový strih svadobných šiat.

Ďalším typom postavy je „hruška“, pre ktorú sa najviac hodia rozprávkové šaty na svadbu s veľkou sukňou a originálnym korzetom. Korzet pekne zvýrazní užšiu hornú časť tela a široká sukňa schová problémové partie. Ženy s týmto typom postavy by mali úplne vynechať typ šiat nazývaný „morská panna“.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Typy svadobných šiat

Poznáme viacero typov svadobných šiat. Jedným z najznámejších a najvyhľadávanejších sú korzetové šaty. Ich výhoda je, že sadnú takmer na každú postavu, pretože korzet je prispôsobiteľný a môže vytvarovať pekný driek. Korzetové šaty na svadbu majú priliehavý živôtik a môžu byť s aj bez ramienok. Línia pása môže byť normálna, znížená alebo strihaná do tvaru písmena V.

Ďalším obľúbeným strihom sú empírové šaty. Pri empírových šatách je línia pása prestrihnutá pod prsiami a odtiaľ jemne splýva sukňa do tvaru A. Ďalšou voľbou sú tzv. princeznovské šaty na svadbu, ako z rozprávky. Tieto šaty charakterizuje hlavne široká sukňa do tvaru písmena A, alebo môžu pripomínať peknú poschodovú tortu. Spodná časť šiat plynulo prechádza do vrchnej, ktorú tvorí živôtik alebo korzet.

Protikladom „princeznovských“ šiat sú puzdrové šaty alebo šaty morskej panny. Puzdrové šaty sú typické úzkym strihom, ktorý lemuje celú postavu a ukazuje krásne ženské krivky. Strih môže byť v dlhom či krátkom prevedení. Šaty morskej panny majú taktiež úzky strih no na rozdiel od puzdrových sa spodok šiat od kolien rozširuje a vzadu predlžuje.

Farebné škály svadobných šiat

Väčšina žien sa stále prikláňa ku krásnym snehobielym šatám. Biele svadobné šaty na neveste predstavujú čistotu a nevinnosť. No to, že nevesta by mala byť celá v bielom, už dnes nie je podmienkou. Biela farba sa nemusí hodiť každej žene, preto už nájdeme aj iné odtiene svadobných šiat, ktoré si nevesty volia podľa toho, ako sa im hodia hlavne k farbe pleti. Biele šaty sa hodia pre nevesty zimného typu, nazývané aj „snehulienky“.

Jemnejšou variantou snehobielej je slonovinová, ktorá sa však nemusí hodiť každej neveste. Populárna je aj krémová farba či zlatisté alebo striebristé odtiene. Nájsť môžeme aj farbu šampanského alebo rôzne pastelové odtiene pre tie odvážnejšie.

Máme aj nevesty, ktoré sa zásadne vyhýbajú tradíciám a konvenciám, ktoré nemajú problém ani s tmavšími odtieňmi ako je napríklad bordová. Pri výbere farby je dôležité myslieť aj na to, aby sa svadobné šaty hodili ku kytici aj celkovej výzdobe, ktorú ste si na svadbu zvolili.

Profesionáli
19
WEDDING GALLERY - sv...
Svadobné salóny a svadobné šaty
Splňte si svoj sen o dokonale krásnych svadobných šatách v svadobnom salóne Wedding Gallery. Teraz so ZĽAVOU až do 125€. Tešíme sa a Vás!
Bratislava
28
Agatha Gallery
Svadobné salóny a svadobné šaty
Svadobné a spoločenské šaty a ostatné oblečenie, obuv, šperky, doplnky.
Nové Zámky

Výber vhodného materiálu svadobných šiat

Pre nevesty, ktoré sa rozhodnú mať svadbu na jar či v lete sú vhodné vzdušné materiály ako je hodváb a hodvábny krep, šifón, žoržet či plátno. Pri zimných svadbách by nevesty mali myslieť na to, že sa treba obliecť teplejšie a je potrebné zvoliť hrubšie materiály, ako zamat či brokát. Svadobné šaty je možné doplniť pelerínou, umelou kožušinou či svadobným kabátom. Satén, taft či tyl sa nosia po celý rok.

Predtým, ako si nevesta pôjde skúšať svoje šaty na svadbu, mala by sa riadiť týmito tipmi. Mala by mať na sebe spodnú bielizeň, ktorú bude mať aj v svadobný deň, aby šaty sadli presne podľa nej. Myslieť treba aj na topánky. Pokiaľ ešte nemáte tie svadobné, mali by ste mať so sebou aspoň topánky s takým istým vysokým podpätkom, aký si predstavujete aj na svadbu, aby ste vedeli odhadnúť presnú dĺžku šiat.

Na záver už iba zaželám pri výbere veľa šťastia a nech sú všetky nevesty krásne a usmiate!


Autor článku: Katarína Zábojníková / Fotografie: Branislav Herchl

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby