Najoriginálnejšie svadobné šaty neviest z Mojej svadby

 • 16. okt 2017
 • Silvia Blahovcová

Keď sa povie nevesta, väčšina ľudí si hneď predstaví dlhé biele šaty nejakého módneho návrhára. V dnešnej dobe je však úplne bežné, že nevesty siahajú aj po iných farbách ako bielej, hľadajú rôzne dĺžky, či strihy, šaty si dajú ušiť podľa vlastných predstáv, prípadne si ich dokonca ušijú samy.

Aj medzi zaregistrovanými nevestami na mojasvadba.sk je viacero inšpiratívnych neviest, ktoré sa rozhodli kráčať trošku odlišnou cestou a svoje vytúžené šaty si zaobstarali, aj keď neboli prototypom zaužívaných šiat nevesty.

Nevesta sia_s a jej neobyčajné šaty šité na mieru Simona nikdy neriešila to, že jej šaty by mali byť iné, túžila po šatoch, ktoré odzrkadlia jej osobnosť a bude sa v nich cítiť pohodlne. Rovnako vychádzala z myšlienky, že kedy inokedy by si mal človek dať ušiť šaty na mieru a podľa svojich predstáv, keď nie na svoju svadbu.

Šaty si teda navrhla sama, pričom vychádzala z toho, čo sa jej páči, ale aj to, čo sa k jej typu postavy a osobnosti hodí. Napokon sa rozhodla pre sukňu s vysokým pásom a crop top.

Po uzatvorení typu šiat začala hľadať látku, ktorá by ju oslovila. Prešla kamenné obchody na Slovensku, čo žiaľ nebolo nijako osožné, nakoľko predstava svadobných šiat slovenských predavačov látok začínala takmer identickými čipkami a končila ultra lesklými saténmi. Samozrejme, všetko z polyesteru. Následne teda začala hľadať na internete, kde strávila takmer dva mesiace, no fakt, že to, čo človek vidí na obrázku, nemusí korešpondovať s realitou, ju stále odrádzal. Potrebovala vidieť, ako sa látka správa, ako padá, ako sa vlní a v neposlednom rade, ako sa jej hodí k pokožke.

Jedného dňa sa teda rozhodla urobiť si menší výlet do Viedne a navštívila Jakoba Komolku, a to bola rana do čierneho. Látky, ktoré jej padli do oka si nafotila a začala uvažovať, ako by z nich vyzerali šaty.

Napokon zvíťazila strapčeková látka, ktorá bola typická skôr pre rovné šaty z dvadsiatych rokov a prírodný hodváb v totožnom farebnom odtieni. Nasledovali však ďalšie peripetie s hľadaním vhodného krajčírstva, ktoré napokon skončila v Krajčírstve Jarmil. Pani Jarmila Husárová ušila Simone šaty podľa predstáv, nevesta bola nadmieru spokojná a svoju vďaku krajčírstve prejavila aj milými darčekmi po svadbe.

Reakcie na šaty na boli ohromujúce, také, o akých sníva každá nevesta :-). Jedine, čo je neveste ľúto je to, že si šaty už asi nikdy neoblečie.

Nevesta kicilanka a jej kvetinové šaty Mišku na mojejsvadbe poznajú mnohé nevesty, rovnako je aj pre mnohé z nich inšpiráciou pri prípravách. Príbeh jej svadby sme vo svadobnom magazíne uverejnili nedávno, no jej šaty si rozhodne zaslúžia priestor aj v článku o najoriginálnejších svadobných šatách našich neviest.

Miška hovorí, že nevesty si vyberajú svoje šaty podľa svojho vnútra. Sama miluje kvetinové vzory, veselé farby a najmä originalitu. Rovnako uvažovala aj pri výbere svadobných šiat. Chcela niečo, čo ju vystihuje a keď na internete zbadala kvetinové svadobné šaty, okamžite sa do nich zamilovala. Problém, rovnako ako aj u nevesty Simony, bol v nájdení vhodnej látky. Hľadala v kamenných obchodoch v Kanade, na internete a keď aj niečo zaujímavé našla, odradila ju horibilná suma.

Rozhodla sa hľadať aj na AliExpresse, kde napokon aj našla. Skontrolovala hodnotenia predávajúcej a napokon to riskla. Látka jej prišla domov na Slovensko, a teda ju po prvýkrát uvidela až mesiac pred svadbou (v tomto prípade chvalabohu platilo, že risk je zisk :-)).

Miška nehľadala krajčírstvo, kde by jej šaty ušili, ale poprosila jednu zo svojich družičiek, ktorá samozrejme súhlasila. Dohodli sa na šatách, ktoré by boli pohodlné počas celého večera, aby nepadali, aby jej nezavadzala vlečka a aby nebolo potrebné pod šaty používať podprsenku. Po príchode na Slovensko mesiac pred svadbou si nevesta prvýkrát vyskúšala svoje šaty.

Nasledovalo ešte niekoľko drobných úprav, dokonca skracovanie šiat deň pred svadbou a finálne úpravy prebehli až v deň svadby priamo na neveste. Ale určite to celé stálo za to. Sympatické je, že príbeh šiat nekončí a Miška z nich má aktuálne letné dlhé šaty.

Nevesta radulincek a jej krátke šaty Radka sa pre krátke šaty rozhodla približne rok pred svojou vlastnou svadbou, keď bola kamarátke na svadbe ako svedok. Šaty kamarátky boli nádherné, no Radka mala pocit, že sa v nich necíti úplne pohodlne, neustále si naprávala výstrih, poťahovala šaty dohora a vtedy si uvedomila, že keď bude organizovať vlastnú svadbu, vsadí aj na pohodlnosť a uprednostní krátke šaty.

Neveste sa veľmi páčia šaty z 30. rokov, a tak sa jej v hlave začal onedlho po zásnubách snovať plán. Popozerala na internete množstvo inšpirácií a keďže jej mamina je krajčírka a už v minulosti pre ňu ušila viacero šiat na významné udalosti, chcela, aby jej ušila aj svadobné šaty. Avšak odpoveď bola negatívna. Šaty, ktoré si Radka vysnívala by vyšli, vzhľadom na materiál, extrémne draho. Rozhodla sa teda, rovnako ako Miška, pre AliExpress.

Vybrala si dodávateľa, prostredníctvom mailov prekonzultovali všetky detaily a uzatvorili objednávku v značnom predstihu. Nevesta sa totiž predsa len obávala, že šaty nebudú podľa jej predstáv.

Šaty dorazili, materiál bol kvalitný, no vyžadovali ešte niekoľko úprav. Napokon však všetko dobre dopadlo.

Reakcie okolia neboli od začiatku veľmi prívetivé. Mnohým sa z fotiek nepáčila dĺžka šiat, ich farba, ale keď videli nevesty naživo, ustrojenú a spokojnú, nevedeli sa vynadívať. Krásna reakcia teda prišla až v deň svadby a nevesta sa v šatách cítila pohodlne a vyhla sa všetkým naprávaniam výstrihu, či poťahovaniam šiat. Presne podľa jej predstáv.

Nevesta bebe8889 a jej vílovské šaty Nevesta Betka s výberom svojich šiat veľmi dlho bojovala. Nevedela si vybrať v žiadnom zo salónov, pretože všetky šaty na ňu pôsobili príliš prezdobené a na štýl torty. Túžila o niečom sviežom, nežnom, jemne do ružovej farby.

Začala hľadať nápady na pintereste a napokon si vymyslela vlastné šaty. Svoj návrh odovzdala nesmelo krajčírke a šaty začali naberať reálny rozmer. Nakúpili látky a čipku a približne o pol druha mesiaca boli šaty hotové.

Pre niečo iné sa Betka rozhodla najmä pre svoju nerozhodnosť a náročnosť, možno trošku rozmaznanosť, pretože nechcela šaty, ktoré by mala na sebe pred ňou oblečené aj iná nevesta. Túžila teda po šatách, ktoré boli výnimočné len a len pre ňu.

Výsledok určite stál za to. Vznikli šaty ako pre vílu, o odopínajúcou vlečkou a s nádychom doružova (satén pod tylom bol ružovej farby), s holým chrbtom a krásnou čipkou.

Nevesta sa cítila jedinečne a rovnaké boli aj reakcie okolia.

Nevesta klaudy73 a šaty, ktoré si sama ušila Na záver tu máme čerešničku na torte, a to odvážnu a zároveň šikovnú nevestu Klaudiu, ktorá si šaty ušila sama presne podľa jej detského sna. Inšpirovala sa svojou maminou, ktorá si tak isto svoje svadobné šaty ušila sama, keďže je vyučená krajčírka a keď sa vydávala, boli aj svadobné šaty nedostatkovým tovarom.

Po zásnubách Klaudia uvažovala, či sa do šitia vlastných svadobných šiat pustiť alebo nie. Mama ju odmalička viedla k ručných prácam a šitie pre ňu nebolo nič neobvyklé, ale ušiť si svadobné šaty, tp chce predsa len riadnu guráž. Napokon padlo rozhodnutie a Klaudia vyrazila do kamenných obchodov s látkami a do galantérií, kde nakúpila materiál v predstihu 7 mesiacov pred svadbou a pustila sa do šitia svojich svadobných šiat.

V období štátnic bolo pre ňu šitie príjemným relaxom a odreagovaním sa. Ešte pred poslednou štátnicou mala Klaudia hotové oba rukávy. Predstavu šiat mala od začiatku jasnú – hladká saténová sukňa, bohato zdobený tylový vrch s trojštvrťovými rukávmi.

Ušiť sukňu a korzet nebol pre nevestu žiadny problém, najnáročnejšie bolo usporiadať si v hlave vzor čipiek, kamienkov a korálikov na vrchnú časť šiat. Inšpirovala sa na internete a následne sa pustila do vyšívania vršku. Netradične začala rukávmi, následne ušila sukňu a spodničky a napokon sa pustila do korzetu. Poslednou časťou bolo dokončenie a najmä dozdobenie vrchu. To už ale svadba klopala na dvere a nevesta začala mať drobné obavy, či to všetko stihne.

Dva týždne pred svadbou boli jednotlivé diely hotové a zostávalo už iba šaty celé zošiť dokopy. Posledné nitky nevesta doťahovala deň pred svadbou, ale napokon všetko krásne stihla.

Pred okolím Klaudia nechcela priznať, že si šaty šila sama, obávala sa reakcií, ale napokon sa priznala. Všetky reakcie boli pozitívne a povzbudivé a nevesta sa teda aj naďalej venuje tejto svojej veľkej záľube.

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE NA SVADOBNÉ ŠATY
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby