Ako vybrať dokonalé šaty pre svadobnú mamu?

 • 13. sep 2020
 • Zuzana Loišová
 • iStock

Šaty pre svadobnú mamurovnako dôležité ako šaty svadobné, či šaty pre družičky. Svet trendov sa však neustále mení a niektoré mamy budú chcieť niečo vhodné pre ročné obdobie, alebo sa nechať uniesť vybranou farbou roka. Pokiaľ je to ale človek, ktorý sa neriadi svetovými trendami, bude mať oveľa väčšiu výhodu vo svojom výbere a umožní to aj dostatok času na skúšku šiat.

Ďalším dôležitým faktom je, že by si svadobné mamy mali začať vyberať šaty ihneď, ako si nevesta stanoví dátum svadby. Takto zostane veľa priestoru na skúšku rôznych štýlov, strihov a farieb a zistí, čo všetko na nej vyzerá dobre.

Náš tip: Prezri si Bazár a nájdi si tie pravé spoločenské šaty.

Farba je dôležitá

Niektoré mamy používajú šaty družičiek ako pomocnú paletu. Ak majú teda dievčatá šaty zelené, nemali by byť tie pre mamu ružové a lepšou voľbou by bol iný odtieň zelenej, alebo modrej, ktorá sa bude hodiť aj k doplnkom. Vyhnúť by sa malo určite farbám ako je biela, čierna, červená alebo príliš jasná.

šaty pre svadobnú mamu

Aj nákupy dokážu byť zábavné

Vytvorte z nakupovania niečo príjemné a spojte ich napríklad s obedom alebo večerou. Ak chcete navštíviť obchodov viac, ale obávate sa, že si nebudete pamätať kde ste, ktoré šaty ste už videli, vezmite si so sebou zápisník, kde si budete všetko zapisovať a zoberte si k nakupovaniu niekoho, kto vám dá úprimný názor k tomu, ako na vás šaty vyzerajú a nepočúvajte názory predajcov, ktorí stoja len o províziu z predaja.

Rozpočtový strop

Možno vojdete do prvého obchodu so šatami a nájdete tam tie, o ktorých ste snívali. Šaty, ktoré vás urobia o pár kíl štíhlejšou a o desať rokov mladšou. Je tu ale jeden problém, stoja dvakrát toľko, koľko ste pôvodne chceli utratiť.

Vedieť, koľko ste ochotná minúť, než prejdete dverami obchodu, je celkom užitočné. Tráviť trochu času navyše nad vyberaním perfektných šiat je v poriadku, ale rozširovať zbytočne už predtým stanovený rozpočet, nie je veľmi dobrá voľba. Pýtate sa prečo? Skúste si položiť klasickú otázku pri výbere ktoréhokoľvek oblečenia – kde tieto šaty ešte využijete?

Ak je vo vašej rodine ďalšia svadba, je pravdepodobné, že si kúpite nové spoločenské šaty, alebo vyberiete tie, ktoré ste si kúpili už dávno predtým (niektoré mamy nechcú mať tie isté šaty na každej svadbe svojich detí). Ak sa chystáte navštíviť niekoľko ďalších svadieb alebo formálnych udalostí (a ste si na 100% isté, že tieto šaty nebudú kričať „matka nevesty sa blíži!“), potom je možno múdre investovať do šiat trochu viac.

Krajčírka verzus obchody

Pokiaľ ste nedokázali v obchode nájsť to, čo hľadáte, alebo nie ste ochotná zaplatiť horibilné sumy vo svadobných obchodoch, môžete sa upriamiť na zručné krajčírky. Avšak rovnako ako pri obchodoch aj pri krajčírkach sa stretávame s rôznymi výhodami a nevýhodami.

Opýtajte sa kohokoľvek, či nepozná skvelú krajčírku, ktorá by vám ušetrila prácu a ušila presne to, o čom ste snívali. Musíte byť však ochotná vysvetliť presne to, čo chcete, a to bez toho, aby ste boli príliš náročná alebo nereálna. Dobrá krajčírka má zvyčajne plné ruky objednávok a pravdepodobne nebudete jej jediným klientom. Dajte svojej vybranej krajčírke vedieť tak šesť až osem mesiacov pred svadbou, alebo dokonca skôr, ak je po nej naozaj veľký dopyt.

Výhodou obchodov je samozrejme to, že si šaty pre svadobnú mamu môžete skúsiť a získať predstavu o tom, ako vám sedí konkrétny strih či farba. Ich nevýhodou je, že šaty z takýchto obchodov môžu byť veľmi drahé a svoj výber značne obmedzíte. Môžu vás však inšpirovať pri krajčírskych prácach, a tak môžete dostať šaty, ktoré vám padnú strihom i farbou.

Mama druhej strany

Ak máte s mamou ženícha alebo naopak nevesty dobrý vzťah, udržujte svoj kontakt, aby sa nestalo, že si na svadbu oblečiete rovnaké šaty. To je ďalší dobrý dôvod na to, aby ste začali s výberom čo najskôr a pokiaľ sú vaše vzťahy naozaj dobré, môžete toho využiť a ísť nakupovať spoločne. Vyhnete sa tak zbytočným hádkam a podráždeniu, ktoré by mohli neskôr narušiť svadbu.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe