Sprievodca svadobnými štýlmi: Shabby chic svadba

 • 28. nov 2016
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Nevesty už dávno nepreferujú len tradičnú svadbu, stále viac sa stávajú obľúbenými aj menej typické svadobné štýly. Je ich mnoho a každý jeden má niečo do seba. Po ťažkých rozhodnutiach o dátume svadby či výbere miesta prichádza na rad ďalšie plánovanie svadby, do ktorého spadá aj výber svadobného štýlu.

My vám dnes priblížime tému shabby chic svadby a možno práve tento štýl vám natoľko učaruje, že aj vaša svadba sa bude niesť v tomto romantickom duchu.

Vintage nie je shabby chic

Určite ste stihli spozorovať, že v poslednej dobe na nás číha z každej strany krásny vintage štýl. Ide o nežný, vidiecky štýl dekorácií či obliekania. Častokrát si ho však ľudia zamieňajú aj so shabby chic štýlom. Vintage štýl je však starší. Ako prvý ho zaviedli vinári, ktorí týmto slovom označovali sezóny zberu či druh hroznovej úrody. Neskôr sa začal používať aj v iných súvislostiach.

Dnes platí, že kúsky, ktoré sa datujú 60 – 150 rokov dozadu alebo kúsky, ktoré už boli nosené a nie je ich veľa, majú prívlastok vintage. Samotný vintage štýl sa vyvinul v rokoch 1940 – 1950.

Štýl shabby chic sa vyvinul neskôr, v roku 1980, a začal sa používať najmä v interiérovom dizajne. Obľúbený bol najmä u vyššej strednej vrstvy obyvateľstva. Dámy si zdobili svoje domácnosti rôznymi vankúšikmi, lustrami, prikrývkami, ktoré boli zvyčajne v pastelových farbách či zdobené ružičkovými vzormi. Už to nám napovedá, že shabby chic štýl predstavuje ženskosť, romantiku a značnú dávku vkusnej dekoratívnosti.

Štýl shabby chic však používa mnohé prvky aj z vintage štýlu a práve preto si ich ľudia zamieňajú.

Shabby chic svadba

Shabby chic svadba je vhodná najmä pre tie nevesty, ktoré majú rady závan histórie, jemné pastelové farby, kvetinkové vzory a sú romantické. Ak ste sa našli v tomto popise, tak je shabby chic svadobný štýl práve pre vás. Shabby chic svadba a aj samotný štýl sa spája so skoro zabudnutými príbehmi dávnych čias, s jednoduchosťou, krásou v detailoch, nedokonalosťou a tiež jemnou ženskosťou.

Shabby chic nespája len staré s novým, ale okrem toho aj kombinuje niekoľko prvkov, akými sú škandinávske orientálne maľby z 18. storočia, prvky z čias prvých amerických prisťahovalcov, motívy francúzskych chateau a tiež stredomorský štýl z Toskánska. Preto, ak sa rozhodnete pre shabby chic svadbu, bude v našich končinách stále veľmi originálna.

Shabby chic svadobné dekorácie

Shabby chic svadba znamená, že sa môžete do sýtosti vyhrať s aranžovaním doplnkov a rôznych dekorácií. Shabby chic štýl totiž spája staré s novým. Okrem toho, že v súčasnosti kúpite nové veci, ktoré sú vyrobené v štýle shabby chic, vašu romantickú svadbu môžu zdobiť aj staré predmety, ktoré sú vďaka malým úpravám znovu použiteľné a originálne.

Určite stojí za povšimnutie technika patinovania, ktorá je veľmi obľúbená pri prerábaní starých vecí práve v tomto štýle.

Na shabby chic svadbe by nemali chýbať ani rôzne vankúše, historické lustre a doplnky zdobené jemnými romantickými ružičkami.

Shabby chic atmosféru dokáže dokonale podčiarknuť starožitný nábytok, akými sú stoličky či stoly na svadbe. Na svadbe by nemali chýbať ani sviečky, ktoré môžete osadiť do strieborných či mosadzných svietnikov. Určite sú na mieste aj rôzne paličkové či háčkované dekorácie, porcelán a keramika.

Shabby chic materiály

Je hneď niekoľko rozličných materiálov, ktoré spolu vytvárajú atmosféru shabby chic štýlu. Shabby chic svadba by mala obsahovať okrem už spomínaných strieborných či mosadzných doplnkov aj doplnky z porcelánu, keramiky či z iných materiálov.

K historickému štýlu tiež patrí brúsené sklo, kov, drevo, rôzne časom poznačené kože, zamat, hodváb alebo prírodná bavlna. Vhodnou kombináciou týchto materiálov môžete aj vy dosiahnuť nezameniteľný svadobný štýl.

Shabby chic svadobná farebná paleta

Medzi farebné odtiene, ktoré sa najviac hodia do štýlu shabby chic, patria najmä jemné pastelové tlmené farebné odtiene a to hlavne ružovej, tyrkysovej, bledomodrej, fialovej a tiež žltej farby.

Aby bola vaša shabby chic svadba dokonale zladená, tieto farby je vhodné skombinovať s jemnou šedou a tiež s odtieňmi bielej či béžovej farby.

Svadobný out v štýle shabby chic

Shabby chic svadobné šaty

Svadobné šaty v štýle shabby chic sú zvyčajne v maslovej alebo krémovej farbe, jemné a padavé.

Čipka, stužky a jemné volániky sú vítané nielen na svadobných šatách. Takéto šaty sú maximálne pohodlné, takže nehrozí, že by sa v nich nevesta cítila nepríjemne či skľučujúco.

Shabby chic svadobné doplnky

Čo sa týka doplnkov, najvhodnejšie sú náušnice, náhrdelník alebo náramok z perličiek, ktoré vhodne dopĺňajú jemnosť nevesty. Okrem perličiek sú vhodné aj rôzne medené doplnky, ktoré pôsobia menej nablýskane ako strieborné či zlaté.

Nevestin svadobný shabby chic outfit dokáže krásne dotvoriť aj závoj vo vlasoch, fascinátor alebo čelenka, kľudne aj z kvetov, ktoré sú použité v svadobnej kytičke či výzdobe.

Ženíchovi by nemala chýbať vesta a štýlový motýlik. Farba ženíchovho obleku nemusí byť striktne čierna, ako to býva bežne zvykom. Do štýlu shabby chic zapadne najmä s hnedou farbou obleku, prípadne inými zemitými odtieňmi. Dobovo môže vyzerať aj vďaka klobúčiku či baretke.

Tak čo poviete, tiež vás oslovil shabby chic svadobný štýl?

Ďalšie inšpirácie pre svadbu v shabby-chic štýle:

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE…
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby