10 vecí, na ktoré treba myslieť pri skúške šiat vo svadobnom salóne

 • 12. júl 2020
 • Zuzana Grossmann
 • isifa / Shutterstock

Práve ste sa zasnúbili, alebo už prstienok nejaký čas nosíte a vo svojich predstavách sa už prenášate na miesto, kde si spoločne poviete svoje Áno. Kráčate uličkou v krásnych bielych šatách. Aké sú? Jednoduché so saténovou sukňou a ľahkým vrchom na ramienka, alebo s nadýchanou tylovou sukňou z viacerých vrstiev v štýle princezien s bohato zdobeným korzetom? Sú krémové, ivory, smotanové či snehobiele?

Profesionáli
0
StudioDiamond
Svadobné salóny a svadobné šaty
Požičovňa svadobných a spoločenských šiat
Košice
64
Svadobný a spoločens...
Svadobné salóny a svadobné šaty
Najnovšie kolekcie svadobných šiat 2021, šaty pre svadobné mamy Sonia Peña i skvelé kolekcie svadobných topánok a doplnkov 2021 už v salóne!
Bratislava

Práve tu sa mnohé nevesty zastavia a nad výberom šiat dlho premýšľajú. Stále platí, že veľká väčšina, i napriek trendu šitia na mieru, uprednostní požičanie, či kúpu zo salónu. Táto alternatíva prináša mnoho výhod ako odborné rady skúsených žienok v salóne, prehľad v širokej ponuke modelov podľa najnovších trendov, výpredajové kúsky, či v niektorých prípadoch možnosť zmeniť výber šiat po zaplatení zálohy do určitého termínu.

Požičanie a správny výber šiat zo salónu je však zodpovedná úloha, na ktorú sa treba svedomito pripraviť. Aby ste túto príjemnú záležitosť zvládli čo najľahšie, nachystali sme pre vás zoznam toho najdôležitejšieho, čo treba mať pri skúške na pamäti.

1. Predstava

To hlavné, čo vás privádza do konkrétneho salónu, by mala byť predstava o tom, aké šaty si vlastne chcete vyskúšať. Podľa nej si viete vopred pozrieť ponuku jednotlivých prevádzok na ich webových stránkach, či na facebooku, pretože aj tá je rôzna a každý salón môže ponúkať osobitý štýl šiat. Je dobré, ak viete, či vaše srdce piští po veľkých honosných šatách, alebo by vaša postava skôr vynikala v krajkovom modeli.

Do popredia sa aktuálne dostáva tzv. boho štýl. Na výber máte samozrejme okrem strihu aj z rôznych farieb. Klasikou zostáva snehobiela a ivory. Ďalšími alternatívami môže byť smotanová, champagne, či dokonca púdrová ružová, ktorá čoraz viac dobýva salóny. Ak však vôbec predstavu nemáte, ani to nie je pre šikulky v salónoch zvyčajne problém. Stačí, keď vyskúšate zopár modelov a hneď vám bude jasné, či ten alebo onen model vyzdvihne vašu postavu a srdce pri ňom poskočí.

Tip: Ak viete čo chcete, môžete so sebou doniesť fotografiu vysnívaných šiat, aby vám mohli v salóne pomôcť vybrať tie najlepšie.

2. Objednanie termínu

Keď už viete, ktorý salón/y by ste chceli navštíviť, treba myslieť na to, že nie ste jediná nevestička, ktorá túži vyskúšať kúsky z danej kolekcie. Aby sa vám vedeli v salóne plne venovať, určite je dobré myslieť na rezerváciu termínu. Štandardne postačí objednať sa telefonicky (v prípade, že nemáte vôbec predstavu o strihu a type šiat, budete potrebovať viac času, pokojne aj 2 hodiny). Mnohé salóny poskytujú možnosť termín rezervovať online buď cez kontaktný formulár, alebo cez dotazník, prípadne sa skúška šiat môže dohodnúť cez facebook stránku.

Tip: Objednajte sa najprv len do jedného salónu (nerezervujte viacero na rôzne termíny), aby ste získali predstavu, ako to celé prebieha. Keď už budete vedieť, koľko času asi potrebujete a čo vám vyhovuje, môžete podľa toho na ďalšie skúšky objednať termíny aj v ďalších salónoch.

3. Cena

Svadobné šaty sú jednou z najväčších položiek v zozname, na ktorú sa treba rovnako pripraviť a stanoviť si, aká suma je pre vás prijateľná. Platí, že čím vyššiu sumu vynaložíte, tým sa výber rozširuje. To však neznamená, že je nutné vydať niekoľko tisíc, aby ste našli to, čo hľadáte.

S cenovou hladinou, ktorú máte jasne stanovenú, sa oveľa ľahšie hľadajú tie správne šaty. Ak teda viete, akú sumu ste ochotné vynaložiť za požičovné, prípadne kúpu šiat, ušetríte tým mnoho času a vyvarujete sa aj nepríjemným prekvapeniam (ak náhodou natrafíte na krásne šaty, ktoré vám mimo iného aj skvele padnú, ale cenovka bude niesť omnoho vyššiu sumu, ako ste plánovali vynaložiť).

Tip: Na skúšku šiat je dobré mať pripravenú aj určitú finančnú hotovosť v prípade, že by ste natrafili na tie správne šaty a chceli by ste si ich zarezervovať (Pozor! Nie všade je možné platiť kartou).

4. Dátum svadby

Termín konania svadby už by ste v čase skúšky šiat mali mať pevne stanovený. Je to dôležité hlavne preto, aby vám v salóne vedeli zaručiť, či budú šaty na tento deň k dispozícii na zapožičanie. Mnoho neviest síce príde do salónu bez presného dátumu a chce sa len zorientovať v aktuálnej ponuke, prípadne vyskúšať, čo na ich postavu sedí najviac.

Samozrejme by vám v salóne aj toto mali umožniť, no ak by ste predsa našli tie vaše vysnívané šaty, nebudete si ich bez dátumu môcť zarezervovať a mať istotu, že budú pre vás voľné.

Tip: Vedieť termín je dobré aj preto, že v prípade svadby v zimných, či chladnejších mesiacoch vám v salóne ponúknu aj doplnky ako kabátik či pelerínku, ktorá so šatami bude ladiť a poskytne vám teplo.

5. Povinná výbava na skúšku

Ak ste ešte vo svadobnom salóne nikdy neboli, tento bod bude pre vás obzvlášť zaujímavý. Na skúšku ste sa už objednali, viete, aké typy šiat si chcete skúsiť a termín svadby už vám svieti v kalendári. Prišiel deň, kedy ste sa dohodli na vašej prvej návšteve salónu a vy sa naradostená chystáte zhostiť vašej veľkej úlohy. Čo však treba brať so sebou?

V prvom rade topánky. Možno to znie banálne, ale mnoho neviest si svoje šaty skúša v provizórnych opätkových topánkach zo salóna, ktoré sú väčšinou k dispozícii, ale ešte lepšie je mať so sebou svoje svadobné črievičky, ak ich už máte zakúpené. Prečo? Jednoducho preto, aby ste vedeli, či vám bude sedieť dĺžka šiat, či budú ladiť, alebo či vám nebude prípadná ozdôbka zatrhávať do spodničky šiat alebo do sukne ako takej.

Ak ešte neviete, aké si vo svadobný deň obujete, je dobré vziať si so sebou aspoň pohodlné topánky s opätkom, ktorý bude v takej výške, akú si predstavujete aj na svojich svadobných.

Tip: Pre ešte lepší výber šiat odporúčame vziať si so sebou aj svadobnú podprsenku, ak ju už máte. Mnoho šiat je viac vykrojených a bielizeň by mohla presvitať či vytŕčať, čo iste nechcete. Mnoho neviest si na svoju finálnu skúšku oblieka aj svadobné spodné prádlo, aby mali istotu, že všetko bude perfektné.

6. Doplnky

Nevyhnutnou súčasťou vo svadobný deň sú samozrejme doplnky, ktoré budú nevestu zdobiť a dotvárať tak jej celkový imidž. Medzi takéto drobnosti možno zaradiť závoj, náhrdelník, náušnice, hrebienok alebo venček či korunku, rôzne náramky a šperky, bez ktorých si svoj deň neviete predstaviť.

Ak už teda máte niečo zakúpené, skôr, ako si idete vybrať šaty, vezmite si to so sebou, aby ste vo finále mohli všetko zladiť do krásneho celku. Mnohé nevestičky nechávajú kúpu týchto drobností na neskôr, no niektoré už majú nakúpené. V každom prípade vám s výberom a zladením v salóne ochotne radi pomôžu.

Tip: Mnoho salónov vie zabezpečiť kompletné doplnky bez nutnosti zháňať z rôznych zdrojov, čo vám môže ušetriť veľa času. Viaceré vo svojom sortimente ponúkajú okrem vyššie spomínaných aj svadobné pierka, či doplnky pre ženícha.

7. Dobrá rada nad zlato

Okrem skúsených pracovníčok salónu, ktoré vám poskytnú cenné rady a tipy, určite oceníte aj názory od vašej dobrej kamarátky, či maminky. Veľa neviest cíti počas skúšania šiat neistotu a nevedia samé seba ohodnotiť. Aj keď s výberom modelu pomôžu dámy v salóne, určite bude pre vás príjemné a nápomocné, keď vám vaša kamarátka na rovinu povie, ktoré šaty vašu postavu zvýraznia tam, kde chcete a ktorý strih vám skrátka sekne najviac.

Výhodou kamarátky ako radkyne na skúške je, že vás dobre pozná a povie vám podľa toho svoj názor priamo. Môžete samozrejme prizvať viacero kamarátok, nie však príliš mnoho a budete si tak môcť vypočuť niekoľko názorov. V prípade, ak pôjdete skúšať šaty s maminou, určite vám tiež poradí najlepšie, ako vie, no pre mamu, je ich dcéra v každých šatách krásna a zvyčajne je to pre ňu emotívny zážitok.

Mnohé nevesty chodia do salónov v sprievode svojich polovičiek, ktorým chcú výberom ulahodiť a mať istotu, že sa im v ten deň budú páčiť.

Tip: Milé nevesty, váš snúbenec vás miluje takú aká ste a pre neho budete vždy nádherná, hoci aj s vrecom pod krkom (ako zvykne hovoriť môj manžel), preto neváhajte, vyberte si to, čo sa vám páči a cítite sa výnimočne a ponechajte si šaty až na svadobný deň, kedy ich váš snúbenec uvidí prvý raz. Určite to bude stáť za to.

8. Musí to ladiť

Rovnako, ako zladíte šaty s topánkami a šperkami, je vhodné dbať aj na kombináciu s vybranou či plánovanou výzdobou svadobného miesta, ako aj s vašou kytičkou. Honosné šaty sa na záhradnú svadbu jednoducho nehodia. Pri výbere šiat teda treba myslieť aj na miesto obradu, štýl výzdoby, kyticu a hlavne na to, ako bude oblečený ženích. Ak máte celkovú predstavu o jednotlivých položkách, môžete ju v podobe fotografií predložiť v salóne a požiadať o pomoc s výberom vhodnej róby pre váš výnimočný deň.

Tip: Ak máte vyhliadnuté šaty, skúste vziať snúbenca so sebou, aby si prezrel, aké obleky ponúka salón pre ženíchov (ak je tu tá možnosť) a poproste pani v salóne, ktorá je s výberom vašich šiat oboznámená, aby poradila vášmu snúbencovi s výberom obleku v súlade s vašimi šatami.

9. Dobrá nálada je základ

Všetko ide ľahšie s dobrou náladou 😊. To samozrejme platí aj o skúške šiat a možno ešte dvojnásobne. Ak sa v deň skúšania vyzbrojíte optimizmom a pozitívnym prístupom, určite vás nezaskočí, keď nenájdete hneď v prvom salóne vaše vysnívané šaty alebo, ak vôbec na prvý raz nenatrafíte na váš štýl.

To predsa vôbec nevadí, veď je toľko ďalších salónov, kde môžu čakať práve tie vaše šaty, v ktorých sa budete cítiť nádherne a výnimočne. Keď budete trpezlivé, preskúmate viaceré kolekcie a vyskúšate rôzne modely, zaručene ste bližšie k vašim šatám, v ktorých zažijete ten rozprávkový WOW efekt. Tak šup na to a hor sa do salónov 😊.

10. Bonusový tip priamo zo svadobného salónu

Rady od pani Čopjanovej zo Svadobného salónu SOIRÉE v Nitre:

 • Kedy je najvyšší čas hľadať šaty?

Podľa našich skúseností je najvhodnejšie obdobie pre intenzívne absolvovanie cesty za vysnívanými šatami pol roka pred svadbou. Ak by ste si šaty našli povedzme rok, alebo až rok a pol dopredu, mohlo by sa vám pokojne stať, že šaty, ktoré ste si definitívne vybrali, sa vám prestanú páčiť, zmeníte vkus, alebo sa môže stať aj to, že budú po tak dlhej dobe niesť známky obnosenia a prestanú vám lichotiť. Preto je doba 6 mesiacov ideálna voľba.

Je to čas, kedy začínate riešiť nie len seba, ale na rad sa odstáva aj ženích a jeho celkový outfit a vy predsa spolu musíte krásne ladiť 😊 Je to čas, kedy je potrebné vybrať aj všetky svadobné doplnky k šatám ako sú svadobné topánky, šperky, doriešiť svadobný účes, kyticu….proste všetko!“

 • Potešte nás

Viete, že nás vo svadobných salónoch nesmierne teší, ak vidíme nevestičku jemne nalíčenú, upravenú, voňavú a hlavne usmiatu? 🙂

skúška šiat

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby