Slovenské a české svadobné tradície: Poznáš ich všetky?
V minulosti boli svadby veľmi tradičné, no v súčasnosti je preferovaný moderný chod svadobného večera. Avšak, slovenské svadobné tradície sú stále veľmi populárne a väčšina neviest si vyberie aspoň niektoré známe svadobné zvyky na svoju svadbu.
Svadobných zvykov máme na Slovensku a Česku naozaj neúrekom. Slovenské svadobné tradície sa líšia podľa regiónov, pričom každý má svoje špecifické tradície. Ktoré z nich by ste si vybrali na vašu svadbu?
Starejší
V minulosti bol starejší súčasťou každej svadby. Bol to starší muž, ktorý vedel, ako to má na svadbe fungovať. Stará sa o dobrý priebeh svadby a koordinuje program. Medzi jeho úlohy patrí uvítanie a usmerňovanie hostí, rozbíjanie taniera, oznamuje prvý tanec, krájanie torty a o polnoci je súčasťou čepčenia.
Ak nie je z rodiny, tak väčšinou po čepčení odchádza a pokračuje voľná zábava. V súčasnosti sa zmodernizovala aj úloha starejšieho a mnoho ľudí ponúka svoje služby multifunkčne. Dokážu zastávať úlohu starejšieho, moderátora, DJa a zabávača v jednom.
Odobierka (pytačky)
Odobierka je formálna žiadosť ženícha o nevestinu ruku a koná sa väčšinou v svadobné ráno. Ženích spolu so starejším a staršími mužmi svojej rodiny prichádza do nevestinho domu, rozpráva sa text odobierky, humorne sa vyjednáva o „cene“ za jej ruku a snúbenci neskôr ďakujú svojim rodičom a čakajú na ich požehnanie. Odobierka trvá zvyčajne 15 – 20 minút, no často býva aj veľmi emotívna a nevyhnete sa aj slzám.
V regiónoch boli tieto zvyky ešte rozšírenejšie. Napríklad pernecká svadba a pytačky boli spojené s tancovaním až do nevestinho domu, kde nevestina hlavná družička predniesla reč na odprosenie rodičov.
Obrúčky a svadobné tradície
Zásnubný prsteň a svadobné obrúčky sa tradične nosia na prstenníku ľavej ruky, keďže sa tu nachádza „žila lásky,“ alebo Vena amoris, ktorá je cieva spájajúca srdce s prstenníkom ľavej ruky. Táto tradícia siaha až do stredoveku. Aj napriek tomu, že moderná anatómia popiera existenciu tejto žily, zvyk nosenia svadobných prsteňov na prstenníku pretrval.
Kruhový tvar vyjadruje večnosť, keďže nemá začiatok a koniec. Prázdny priestor prsteňa sa po výmene manželských sľubov zaplní a predstavuje vstup do partnerského zväzku. Keďže si prstene vymieňate na celý život, je dôležité vybrať si štýl a farbu kovu, ktorá sa vám bude páčiť. Vybrať si môžete z veľkej ponuky svadobných obrúčok od iZlato.
Hádzanie konfiet, ryže alebo kvetových lupienkov
Po svadobnom obrade, keď mladomanželia opustia kostol, prichádzajú na rad svadobné tradície. Hostia na novomanželov hádžu svadobné konfety, ryžu alebo lupienky kvetov. Hádzanie konfiet vyjadruje radosť hostí a je to tak isto symbolom pre zabezpečenie plodnosti mladomanželov. Konfety sú modernejšia verzia lupienkov, ktoré majú lákať bohyňu plodnosti peknými kvetmi. Ryža je používaná tiež ako symbol plodnosti, ale aj prianie bohatstva.
Rozbíjanie taniera
Po príchode na miesto oslavy, keď manželia ešte stoja, dostane jeden do ruky metlu a druhý lopatku. Ich úlohou je rozbitý tanier spoločnými silami upratať. Črepiny prinášajú šťastie a ich spoločné zametanie symbolizuje harmonické manželstvo. Zametanie je väčšinou sťažené nespoluprácou svadobčanov, ktorí mladomanželom črepy odkopávajú.
Prenášanie cez prah
Svadobné tradície sa spájajú napríklad aj s prekabátením zlých duchov, aby si nevšimli, že si ženích domov priniesol manželku. Tak isto ide aj o symbol ochoty a vôle starať sa o svoju vyvolenú.
Spoločné jedenie polievky
Po rozbíjaní taniera a preukázaní dobrej spolupráce prichádza druhá možnosť ukázať súhru mladomanželov. Spoločný tanier je symbolom spoločného zdieľania, no predsa len pri jedení jednou lyžicou je harmónia trochu komplikovanejšia. Práve preto je zvyčajne pri tejto tradícii potrebný aj špeciálny svadobný podbradník.
Krájanie svadobnej torty
Spoločné krájanie torty je opäť ďalšou skúškou vzájomnej spolupráce. Hlavnou myšlienkou spoločného krájania je vôľa si pomáhať a o všetko sa deliť. Kúsky torty sa rozdávajú najprv rodičom, najbližšej rodine a potom všetkým hosťom.
Prvý tanec
Prvý tanec je pre niekoho stresujúca časť svadby, no pre mnohých to je jeden z najkrajších momentov svadby. Mladomanželia si vyberú svoju pieseň a tanec majú vopred nacvičený. Veľmi obľúbeným je aj prvý tanec s prekvapením, kedy sa oficiálna svadobná pieseň zmení na niečo modernejšie a mladomanželia takto veselo prekvapia svadobčanov. Po skončení prvého tanca sa postupne na tanečný parket pridávajú aj ostatní hostia tak, že sa striedajú v tanci s nevestou a ženíchom.
Hádzanie svadobnej kytice
Všetky slobodné slečny sa zoradia vedľa seba, nevesta sa im otočí chrbtom a nasleduje hádzanie svadobnej kytice. Kytica symbolizuje šťastie, ktoré sa ďalej prenáša, no najčastejšie je chytenie kytice interpretované svadbou do roka a do dňa.
Svadobný podväzok
Svadobný podväzok má často modrú čipku alebo iný modrý motív, aby nevesta splnila anglickú tradíciu, ktorá si získala obľubu aj u nás: „Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré, a šesťpenca v topánke.“ „Niečo modré“ je preto často reprezentované práve na svadobnom podväzku, ktorý sa neskôr stane súčasťou programu, podobne ako svadobná kytica. Úlohou ženícha je sňatie podväzku bez toho, aby mohol použiť ruky. Potom prichádza na rad hádzanie podväzku medzi slobodných mládencov.
Slovenské svadobné tradície a unos nevesty
Únos nevesty v súčasnosti záleží aj od miesta konania oslavy, keďže často sa svadby konajú v kaštieľoch, kde v okolí nie je žiaden podnik. Ak je však v blízkostí bar, únos nevesty je vopred dohodnutý a mužskí členovia „unesú“ nevestu do baru a ženíchova úloha je nevestu nájsť. Ďalej už záleží na ženíchovi, kedy si všimne, že mu chýba nevesta a ako dlho mu bude trvať, kým ju nájde. Keď ju nájde, musí všetkým únoscom zaplatiť účet, ktorý zatiaľ vznikol a potom mu odovzdajú nevestu.
Čepčenie
V polnoc svadobného večera sa nevesta prezlečie do kroja a sedí v strede miestnosti. Počas tejto ľudovej tradície sa jej folklórna skupina pýta, či si nechá radšej „vienok sňať, alebo hlávku sťať.“ Tradícia čepčenia symbolizuje premenu slobodného dievčaťa na vydatú ženu. Ak nechce nevesta tradičné čepčenie a kroj, pripravuje sa aj kratšia verzia, kedy sa neveste symbolicky nasadí čepiec a ženíchovi klobúk. Po čepčení sa nevesta prezlieka do popolnočných šiat.
Redový tanec
Redový tanec je zvyk typický len pre Slovensko. Nasleduje po čepčení, no niektoré nevesty majú len redový tanec a čepčenie vynechávajú. Svadobní hostia majú možnosť vytancovať nevestu, pred začiatkom starejší vysvetlí hosťom pravidlá. Aby si hostia s nevestou v redových šatách mohli zatancovať, musia za to aspoň symbolicky zaplatiť. Po odtancovaní si ako odmenu odnesú kúsok torty alebo koláča.
Pridaj príspevok