Viete, ako si vybrať tie pravé šperky pre svoj svadobný deň?

 • 24. jún 2016
 • Veronika Červenská
 • isifa/Shutterstock

Okrem krásnych svadobných šiat, účesu a líčenia, nevestin vzhľad krásne dotvárajú aj šperky. Preto je samozrejmé, že nevesty venujú takú veľkú pozornosť tomu, aby si vybrali skutočne tie správne svadobné šperky. Ako si ich teda vybrať a na ktoré šperky netreba zabudnúť? Tak s tým vám pomôžeme práve my.

Ako si vyberať svadobné šperky?

Šperky je najvhodnejšie vyberať s kúskom látky zo svadobných šiat. Ten vám zaistí, že presne odhalíte farebný odtieň šiat. V prípade, že zvolíte šperky bielej farby, ich výber bude o niečo jednoduchší ako výber šperkov iných farebných odtieňov.

K bielym svadobným šatám sa hodia napríklad pastelové farby ako sú ružová modrá, zlatá či medená. Tieto farby nevesty najčastejšie uprednostňujú na šperkoch z perličiek. Pokiaľ sa vám páčia farebné šperky, môžete ich zladiť s farbou svadobnej kytice. Ak je vytvorená z kvetov tmavších farieb, vtedy môžu byť aj šperky výraznejšie. Svadobné šaty by v tom prípade mali byť v svetlejších odtieňoch.

V prípade tmavých farieb svadobných šiat, je vhodné použiť jemnejšie šperky v svetlých farebných odtieňoch.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Na aké šperky sa zamerať?

Vo všeobecnosti platí, že čím ligotavejšie a prepracovanejšie svadobné šaty nevesta má, tým jednoduchšie by mali byť šperky a iné doplnky. Ak bude mať nevesta oblečené jednoduchšie svadobné šaty, tie môžu vhodne oživiť zaujímavejšie a výraznejšie šperky.

Ďalej si treba uvedomiť o akú svadbu pôjde, či bude formálnejšia alebo naopak menej formálna. V prípade formálnejšej svadby napríklad na zámku, je vhodné použiť drahšie a prepracovanejšie šperky. Ak pôjde o menej formálnu svadbu napríklad pod holým nebom, je vhodné zvoliť jednoduchšie šperky.

Nevesty obľubujú najmä šperky z perál, ktoré symbolizujú čistotu a dokonalosť. V šperkovniciach súčasných neviest sa väčšinou objavujú šperky z bieleho zlata, polodrahokamy, či dokonca aj diamanty. Žltému zlatu sa radšej vyhnite, v kombinácii s bielymi svadobným šatami nie je veľmi dobrou voľbou. Všetko samozrejme závisí od vkusu nevesty, štýlu v akom bude svadba a tiež rozpočtu.

Náušnice

Náušnice patria medzi najobľúbenejšie šperky každej ženy. Pri výbere náušníc k svadobným šatám je potrebné uvedomiť si, aký typ tváre máte.

K okrúhlej tvári sa najviac hodia visiace náušnice rôznych geometrických tvarov, ktoré tvár opticky zoštíhlia. Na druhej strane, dlhé visiace náušnice pekne rozšíria úzku tvár. K oválnej, teda podlhovastej tvári sa hodia rôzne druhy náušníc. Drobnejšie náušnice takýto typ tváre mierne zaokrúhlia a visiace náušnice zase pôsobia veľmi elegantne. K srdcovému typu tváre pristanú oválne či kruhové náušnice, taktiež náušnice v tvare kvapky či trojuholníka. K hranatej tvári sa hodia tiež takmer všetky druhy náušníc, s výnimkou geometrických tvarov.

V prípade, že bude mať nevesta svadobnú korunku, je vhodné použiť úplne jemné náušnice, napríklad perlové. Ak náhodou nevesta nechce náhrdelník, vtedy je vhodné zvoliť výraznejšie náušnice. Naopak k honosným náhrdelníkom je vhodnejšie použiť jednoduchšie náušnice.

Náhrdelník

Náhrdelníky ženy najčastejšie nosia v spojení s významnejšou spoločenskou udalosťou a tou svadba rozhodne je. Vyberajú si ho predovšetkým podľa typu výstrihu šiat. Mnohé svadobné šaty sú bez ramienok a majú plytký výstrih, čo je vynikajúca príležitosť ako vystaviť na obdiv svadobné šperky, najmä náhrdelník, ale aj náušnice.

Náhrdelníky sa vyrábajú v rôznych dĺžkach, pričom tesný náhrdelník, ktorý obopína nevestin krk, sa hodí k lodičkovému výstrihu svadobných šiat, keďže pri hlbokom výstrihu by tak nevynikol. Golierový náhrdelník, ktorý sa skladá z viacerých retiazok, je krásny napríklad k šatám s hlbokým výstrihom alebo bez ramienok. Kráľovský náhrdelník, ktorého dĺžka siaha približne pod jamku na krku, krásne vynikne k svadobným šatám každého strihu, s výnimkou šiat bez výstrihu.

Náramky

Medzi šperky na svadbu patria aj náramky na ruky. Náramky sú vhodným elegantným doplnkom hlavne k svadobným šatám bez rukávov alebo k šatám s trojštvrťovými rukávmi. Extravagantnejšie nevesty radi kombinujú náramky aj s priliehavými hodvábnymi rukavicami.

Svadobná korunka

Medzi najobľúbenejšie šperky do vlasov pre nevesty patria svadobné korunky. Ak sa chcete aj vy cítiť ako princezná, tak určite svoj svadobný outfit doplňte svadobnou korunkou. Potom však zvoľte všetky ostatné šperky jemnejšie.

Prstienky

Keď si budete vyberať vaše vysnívané šperky na svadbu, s prstienkami si vôbec hlavu nelámte. V svadobný deň by ste mali všetky prstienky odložiť, aby dostatočne vynikla vaša svadobná obrúčka. Ak trváte aj na inom prstienku na vašich prstoch, prípustný je ešte zásnubný prsteň.

Svadobné obrúčky

Medzi šperky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou každej svadby patria samozrejme svadobné obrúčky. Patria k tradičným symbolom svadobných obradov už od stredoveku. To, ako si správne vybrať svadobné obrúčky sa môžete dočítať v našom článku: Ako vybrať správne svadobné obrúčky?

Myslite na to, že šperky nestačí vyberať len podľa toho, aby sa vám páčili, ale aby boli zladené aj so štýlom svadobných šiat a iných doplnkov. Správne vybraté šperky dokážu oživiť nielen celkový vzhľad šiat, ale aj zvýrazniť osobnosť nevesty.

Nechajte si poradiť v diskusiách od našich užívateliek a ostatných neviest, kde sa podarilo nájsť tie vysnívané šperky práve im.

Hľadáte ďalšiu inšpiráciu pre výber svojich svadobných šperkov?


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby