SPF na tvár: 10 najväčších chýb pri jeho používaní

  • 31. mar 2023
  • Dana Račko
  • iStock

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo majú ázijské ženy takú krásnu a mladistvú pleť? Nie je to len používaním kvalitnej kórejskej kozmetiky, ktorá v poslednom období zažíva boom. Je to najmä pravidelným používaním SPF na tvár. Rôzne výskumy a názory dermatológov potvrdili, že práve používanie SPF na tvár patrí medzi top anti-aging tipy.

Ak ste doteraz považovali SPF na tvár za zbytočný produkt vo svojej skincare rutine, tento článok je určený práve vám. A možno ho už používate. A možno pri jeho používaní robíte niektorú z nasledujúcich chýb.

SPF na tvár chyby
Foto: iStock

1. Nepoužívate SPF na tvár

Veľa žien považuje SPF za zbytočný kozmetický produkt. Jeho nepoužívanie často argumentujú tým, že si nechcú zbytočne zaťažovať pleť a pripraviť sa o získavanie vitamínu D. Existujú preukázateľné štúdie, ktoré deklarujú, že až 80% starnutia pokožky vzniká práve v dôsledku slnečného žiarenia. Ide o takzvané fotostarnutie. Začať s používaním SPF má význam u žien všetkých vekových kategórií.

Súčasný moderný kozmetický trh ponúka naozaj široký výber SPF produktov. Ľahko sa vstrebávajú do pleti a nezanechávajú biely povlak, typický napríklad pre produkty s SPF na telo. Na pleti výborne spolupracujú s ostatnými produktmi a sú cenovo dostupné.

Prečo používať SPF na tvár?

  • prevencia vzniku vrások
  • pomalšie starnutie pleti
  • prevencia vzniku hyperpigmentácie (pigmentové škvrny, jazvy po akné a pod.)
  • prevencia rakoviny kože
  • prevencia pred spálením pokožky
  • prevencia vzniku znamienok
prečo používať SPF na tvár
Foto: iStock

SPF na tvár – mýtus

Jedným z najčastejších mýtov o SPF je, že jeho používanie zabraňuje prijímaniu vitamínu D. Slnečné žiarenie pozostáva z dvoch typov žiarenia – UVB a UVA žiarenie. Kým UVB žiarenie spôsobuje opálenie a spálenie pokožky, UVA žiarenie spôsobuje starnutie pokožky. Vitamín D telo prijíma z UVB žiarenia, stravy a rôznych iných výživových doplnkov. Na získanie optimálneho množstva vitamínu D stačí mať vystavenú slnku malú plochu kože. Preto používanie SPF na tvár nemá vplyv na optimálnu hladinu vitamínu D.

2. Nepoužívate SPF v zime

Táto chyba sa týka nielen zimného ročného obdobia. Častou chybou je nepoužívanie SPF na jeseň a na jar. Používanie UV ochrany sa automaticky spája prevažne s používaním v lete. Starnutie pleti spôsobuje v prvom rade UVA žiarenie, ktoré pôsobí celoročne.

prečo používať SPF v zime
Foto: iStock

Prečo používať SPF v zime?

Pretože UVA žiarenie vplýva na pleť aj keď je vonku zamračené, sneží alebo prší. Toto žiarenie sa odráža od snehu a piesku na pláži. Nemusíte vidieť priame slnečné lúče, aby na vás vplývalo UVA žiarenie. To nevplýva na pokožku iba vtedy, keď je tma. Je dôležité poznamenať, že UVA žiarenie preniká aj cez okná na dome či aute. Preto má jeho používanie význam aj v prípade, ak sa väčšinu dňa pohybujete v interiéri.

3. Používate iba produkty s SPF

Používanie pleťovej alebo dekoratívnej kozmetiky s obsahom SPF nestačí. Predstavte si, koľko make upu s SPF by ste si museli naniesť, aby ste dosiahli optimálne množstvo UV ochrany. SPF v kozmetických produktoch preto berte ako doplnkovú ochranu, nie ako primárnu ochranu pred slnečným žiarením.

Hľadáš svadobného dodávateľa? Nájdi ho cez náš Dopytovač

SPF na tvár
Foto: iStock

4. Nenatierate si uši, krk a dekolt

Jednou z najčastejších chýb, ktoré robia ženy pri používaní SPF je, že pri jeho aplikácii končia pri brade. Starostlivosť o pleť končí v okolí dekoltu, nie krku. Rovnako to platí aj pri používaní SPF. Okrem tváre nezabudnite natrieť aj uši, krk (ideálne zo všetkých strán) a dekolt. Zadnú časť krku môžete vynechať napríklad vtedy, ak máte rozpustené vlasy. Samozrejme, ak máte oblečený rolák, nie je potrebná aplikácia UV ochrany aj na tieto partie.

Nezabudnite ani na okolie očí. Pokiaľ ich máte citlivé, vyhýbajte sa SPF s obsahom látky Octocrylene. Tá môže spôsobiť podráždenie očí.

Tip od Mojej svadby!

Nadmerné množstvo SPF ochrany neumývajte, radšej si ním natrite hánky rúk. Aj pokožka na rukách podlieha starnutiu. SPF si natrite napríklad aj pri návšteve nechtového salóna. UV žiarenie, ktoré pôsobí na vaše ruky v lampe taktiež prispieva k starnutiu pokožky na rukách. SPF si môžete aplikovať na ruky aj vtedy, ak často šoférujete. Cez sklo auta na ne tiež dopadá škodlivé UV žiarenie.

5. Nereaplikujete SPF

SPF je vhodné počas dňa niekoľkokrát reaplikovať. Dermatológovia odporúčajú jeho reaplikáciu každé 2 – 4 hodiny v závislosti od prostredia a aktivít. Chápeme, že počas každodenných povinností je občas náročné myslieť na reaplikáciu. Opätovne si preto natrite SPF ochranu aspoň pred vychádzkou.

Reaplikácia SPF môže byť náročnejšia najmä vtedy, ak ste nalíčené. Dobrým tipom na reaplikáciu sú spreje s obsahom SPF. Síce nie sú až také efektívne, ale poskytujú aspoň nejaký stupeň UV ochrany.

6. Aplikujete málo SPF na tvár

Nedostatočným množstvom SPF si automaticky znižujete stupeň UV ochrany. Vo výsledku sa preto môže stať, že hoci si natriete tvár krémom s UV ochranou 50, kvôli malému množstvu produktu v skutočnosti dosiahnete stupeň 20.

Koľko SPF treba použiť?

Vo všeobecnosti sa odporúča aplikovať polovicu až jednu čajovú lyžičku SPF na tvár. Možno sa vám to zdá priveľa, ale dobré SPF sa do vašej pleti vstrebe rýchlo a jednoducho. Pri množstve je potrebné zohľadniť aj individuálnu fyziológiu tváre. Niekto má plochu tváre menšiu, niekto väčšiu.

koľko SPF na tvár použiť
Foto: iStock

7. Neodličujete SPF

Na konci dňa je potrebné SPF odlíčiť a umyť z tváre čistiacim gélom alebo penou. SPF totiž ostáva na vrchnej vrstve pokožky a vytvára doslova filter pred slnečným žiarením. V opačnom prípade môže citlivej alebo problematickej pleti upchávať póry a spôsobiť vznik akné. SPF odličujte a umyte aj vtedy, ak nie ste nalíčené. Najlepšie odličovacím olejom, ale vhodná je aj micelárna voda a iné odličovacie produkty.

SPF na tvár a aktívne látky

Ak nepoužívate SPF na tvár, účinky aktívnych látok ako sú napríklad retinoly, vitamín C, niacínamid či kyseliny strácajú svoj účinok. To je o dôvod naviac, prečo zaradiť do svojej starostlivosti o pleť SPF.

8. Aplikujete SPF hneď po kréme

Niektoré dámy aplikujú SPF prakticky ihneď po kréme. Niektoré produkty medzi sebou nemusia, takpovediac fungovať. Prejaví sa to napríklad takzvaným „žmolkovaním“ SPF, ktoré je neestetické. Po nanesení pleťového krému počkajte aspoň 5 minút a až potom si naneste SPF.

Tip od Mojej svadby!

Kým v zimných mesiacoch je vhodnejšie hutné SPF, v lete sa pleť viac potí. Lepším riešením je vtedy gélovejšia a ľahšia SPF ochrana.

aplikácia SPF na tvár
Foto: iStock

9. Používate krémy s SPF večer

Už dávno neplatí, že je nutné používať denné a nočné krémy. Tie nočné sa väčšinou vyznačujú hutnejšou a mastnejšou konzistenciou. Niektoré denné krémy ale obsahujú SPF. V takom prípade nie je vhodné ich použitie na noc. Ako sme spomínali vyššie, neodlíčené SPF na tvári môže upchávať póry. Preto na večernú starostlivosť o pleť vyberajte krémy bez obsahu SPF.

10. Používate nízky ochranný faktor

Mnohé ženy sa pri výbere UV ochrany ešte stále spoliehajú na fakt, že nežijú v tropickom pásme. Klimatické rozdiely medzi jednotlivými pásmami sa čoraz viac stierajú. Preto UV ochrana, ktorá v našich zemepisných končinách stačila pred 50 rokmi, už nie je aktuálna.

Dermatológovia odporúčajú aspoň ochranný faktor 30. Výber faktora závisí nielen na klimatických podmienkach, je potrebné zohľadniť aj svoj fototyp. Svetlá pokožka sa spáli rýchlejšie ako prirodzene tmavšia pokožka. Pri voľbe ochrany treba zohľadniť aj fakt, že nie vždy je aplikácia ochrany dostatočná. Preto určite nič nepokazíte tým, ak budete používať ochranný faktor 50 celoročne.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe