Spoločenské účesy – tipy, rady, inšpirácie

 • 7. mar 2016

Účesy, účesy, ach, tie účesy… Že vám to niečo pripomína? Táto populárna skladba s príznačným názvom „Účesy“ od speváčky Beáty Dubasovej zdobila slovenské hitparády na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. A nielen pieseň, ale aj trvalá bola vtedy in. Nečudo, že skladba sa stala zo dňa na deň doslova hitom, ktorý sa v rádiách objavuje ešte aj dnes. Účesy skrátka patria k životu. A obzvlášť spoločenské účesy.

Spoločenské účesy

Ku každej spoločenskej udalosti okrem šiat, topánok či kabeliek neodmysliteľne patrí aj spoločenský účes. Či už sa chystáte na svadbu, do divadla či jednoducho len na rande, pravdepodobne zvažujete, čo z toho vášho neskrotného „hára“ na hlave vyčarujete, aby ste aspoň niečo z celkového outfitu zachránili. Aj keď dnes už „karfiol“ na hlave neletí, možno patríte medzi tie, ktoré sa neboja experimentovať. Treba si však uvedomiť, že niekedy ani extra objem rozpustených vlasov alebo pestrofarebné variácie nemusia zanechať želaný dojem. Záleží na udalosti.

Zoberte si len takú romantickú večeru. Skúste si predstaviť samu seba, ako by ste s rozpustenou hrivou a la Tina Turner decentne jedli polievku. Pravdepodobne by to nebolo veľmi praktické. Čo myslíte? A presne to sa týka aj svadieb. Zvoľte radšej praktický spoločenský účes, v ktorom sa dobre cítite a samozrejme aj dobre vyzeráte. Určite je to lepšie, ako mať na hlave honosnú kreatúru, ktorú možno všetci budú obdivovať, ale nikto vám ju nebude závidieť. Uvedomte si, že nejdete fotiť účes pre katalóg, ale idete v ňom na svadbu tancovať a baviť sa. Iste teda oceníte, keď tá koruna na hlave v podobe vášho účesu bude držať pokope prinajmenšom do ďalšieho rána a presne tam, kde má a vy sa budete môcť celkom slobodne a bez obáv zabávať v spoločnosti rodiny, priateľov a známych.

Kaderník pre spoločenský účes – áno či nie?

Základným pravidlom pre zručnejšie ženušky je – ak si viete spoločenský účes vyrobiť sama, nemrhajte časom a peniazmi u kaderníka. Vedzte, že vy svoje vlasy poznáte najlepšie, lebo sa o ne denno-denne staráte. Vy najlepšie viete, koľko sponiek budete potrebovať, aby vám účes z hlavy nespadol skôr, než prídete do svadobnej sály. Na internete nájdete množstvo fotografii a videí, ktoré vám prezradia postup, ako vyčarovať prekrásne spoločenské účesy.

V prípade, že si účes netrúfate vytvoriť sama doma, či len s pomocou kamarátiek alebo v prípade vlastnej svadby družičiek, zverte sa do rúk profesionálneho kaderníka. Skúsený kaderník dokáže s vlasmi hotové zázraky. Existujú dokonca takí, ktorí sa špecializujú na svadobné spoločenské účesy.

Správny kaderník by vám mal ochotne pomôcť pri výbere toho najvhodnejšieho účesu s ohľadom na váš typ postavy, tváre, dĺžku a kvalitu vlasov a v neposlednom rade poradiť o vhodnosti daného účesu k vašim svadobným či iným spoločenským šatám. Rozhodne pomôže, keď mu na ukážku prinesiete aspoň fotografiu šiat, ktoré si mienite na seba obliecť. Od kaderníka, ktorý nemá ani len záujem dozvedieť sa niečo o vašich šatách, rýchlo utekajte. Vhodný spoločenský účes totiž môže krásne vyzdvihnúť jedinečnosť zvolených šiat. Všeobecne platí, že čím jednoduchšie máte šaty, tým zložitejší si môžete dovoliť účes a naopak. Nepodceňujte skúšku účesu. Kaderník sa tak lepšie zoznámi s vlastnosťami vašich vlasov a aj vy sa potom budete v deň svadby v kaderníctve menej stresovať.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Ozdoby v účesoch – čerešničky vo vlasoch

Ozdoby do vlasov vedia skvele vyzdvihnúť danosti účesu. Buďte však opatrné. Čo sa bezpečnosti vášho manžela týka, určite ho nechcete v svadobný deň pri tanci nešikovnou ozdobou vo vašich vlasoch pripraviť o oko. No niektoré spoločenské účesy si malé ozdoby predsa len pýtajú.

Ak máte dlhšie vlasy a zvolíte rozpustené vlasy s ležérne padajúcimi vlnami na ramená alebo čiastočne vypnutý spoločenský účes, kde vám len pramienky budú lemovať okraje lícnych kostí, môžete využiť čelenky a korunky.

Ak sa rozhodnete pre vyčesané vlasy do drdola, elegancia typu ozdobný hrebeň, kvet či spona nemá konkurenciu. Kvety takisto prekrásne vyniknú v zapletaných účesoch.

Ku krátkym kučeravým vlasom sa skvele hodia malé štipce s kvetinkami či sponky s perličkami a budete dámou večera.

Ak ste budúca nevesta, zvážte použitie závoja. Ak máte zdobený a pomerne zložitý účes, závojom všetko to krásne akurát tak zakryjete. No na druhej strane je závoj časť odevu nevesty, ktorý si pri žiadnej inej príležitosti na seba už nedáte. Preto, ak sa závoja nechcete vzdať, zvoľte jednoduchší účes, ktorému závoj bezpochyby pristane najlepšie.

Pánsky štýl účesu

Aký strih či účes na svadbu môžu voliť páni? Voliť trendy alebo radšej klasiku? Eleganciu v štýle agenta 007 alebo neformálny účes podľa Davida Beckhama či strapaté hniezdo Roba Pattinsona? Pre mužov platí rovnaké prvé pravidlo ako pre dámy – voľte účes, v ktorom sa budete cítiť pohodlne, páčite sa svojej drahej polovičke i sebe. Muži majú v podstate 3 základné možnosti, teda ak nie sú plešatí.

Prvým je takzvaný hollywoodsky štýl. Je nedbalo elegantným a zároveň chlapčensky zvodným strihom. Čo do úpravy je veľmi jednoduchý. Ľavou zadnou si ho počas dňa každý muž upraví aj sám. Hodí sa takpovediac na každú spoločenskú udalosť vrátane svadby. A čo je ešte lepšie, pristane mužom akéhokoľvek typu i veku a je vhodný aj pre prešedivené vlasy.

Druhým typom je klasická elegancia. Veľmi obľúbený hit posledných rokov. Ide o to, že vlasy po stranách majú kratší zostrih ako na vrchu hlavy, kde je ponechaná dlhšia dĺžka vlasov. To otvára veľa možností pre „hru“ s vlasmi na vrchu hlavy. Môžete ich sčesať dozadu a gélom im dodať trochu mokrého vzhľadu, alebo ich len zľahka stočiť. Takýto účes pristane najmä mužom okolo tridsiatky.

Posledným základným strihom pre pánov je chlapčenský strih. Už z názvu je jasné, že pristane predovšetkým mladším mužom okolo dvadsiatky. Jedná sa o postupne zostrihaný štýl, kde však prechod nie je taký viditeľný ako pri klasickej elegancii. Vlasy by mali byť zostrihané dostratena. Tomuto strihu pristane ofina sčesaná do strany alebo cestička na boku.

Profesionáli
14
Petra Timková Németh...
Make-up a účes
Svadobné líčenie a účesy v salóne v Bratislave, alebo v pohodlí Vášho domova.
Bratislava
9
Mária Illová * AT HO...
Make-up a účes
Ponúkam profi líčenie a účesy v pohodlí Vášho domova- prevažne západné a stredné Slovensko, ale za svojimi klientkami som ochotná cestovať kamkoľvek.
Žilina

Čo dodať na záver? Či už sa vidíte ako lesné víly s vetrom vo vlasoch vedľa soľného princa, alebo skôr ako elegantné dámy po boku vášho Jamesa Bonda, stavte na svoju intuíciu a zdravý rozum. Určite neoľutujete. Inštinkty ešte nikoho nesklamali. Zohľadnite všetky premenné a výsledok iste bude stáť za to. A keď už sme tu zahrnuli predstavy, ako si predstavujete svoj svadobný účes? Máte svoj vysnívaný?

Ďalšie účesové inšpirácie pre vás:

ĎALŠIE KRÁSNE ÚČESY
Kompletný album

Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: Isifa / shutterstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby