Viete, kto je starejší a aké sú jeho úlohy na svadbe?

 • 23. okt 2017
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Zábavu na svadbe môže okrem DJ, či vtipných hostí, rozprúdiť a usmerňovať aj niekto povolanejší. Ide o muža, často oblečeného v kroji, ktorý na svadbu prináša mnohé tradície, posúva program a urobí vám zo svadby úžasnú veselicu. Ak ste sa ešte nerozhodli, či na svadbe takéto služby chcete využiť, prinášame vám pohľad na to, čo je úlohou starejšieho a ako to vlastne celé prebieha.

Kto je vlastne starejší

V minulosti bol na každej slovenskej svadbe zastúpený tzv. starejší. Bol to starší muž, ktorý vedel „čo a ako“ a svadbu posúval po jednotlivých krokoch dopredu. Spoločne so ženíchom prišiel popýtať nevestu, odobral sa s nimi na obrad, hostí ponúkal nápojmi a koláčmi a sprevádzal ich všetkými svadobnými rituálmi. V súčasnosti ide taktiež o muža, ktorý by mal byť starší, ale nie je to podmienkou, ktorý takpovediac koordinuje priebeh svadby a sprevádza mladomanželov a hostí svadobným dňom.

Koordinovanie zábavy

Starejší koordinuje priebeh celej svadby. Na začiatku svadby prichádza so ženíchom k neveste, kde robí odobierku od rodičov. Po obrade zabezpečuje uvítanie pri vstupe do sály, ako napríklad určovanie hlavy rodiny, rozbíjanie taniera, či ochutnávku medu ako symbol sladkého a spokojného života a kúska citróna ako symbol trpkého života, keď manžel nebude manželku poslúchať :-).

Počas svadby môže organizovať rôzne hry, najmä podľa nálady svadobčanov a celkovej zábavy na svadbe. Rovnako usmerňuje svadobčanov a oznamuje, kedy je čas na niektorý z chodov, kedy mladomanželia zatancujú svoj prvý tanec alebo kedy sa bude krájať torta. Zároveň nabáda hostí, kedy napríklad cinkať na tanier – že je polievka málo slaná a nevesta nebozkaná, či na iné zvyklosti, ktorými ich zapája do deja.

O polnoci býva súčasťou čepčiaceho rituálu nevesty, kedy sa jej pýta, či chce venček sňať alebo hlávku sťať. Po čepčení je väčšinou jeho úloha splnená a na voľnú zábavu jeho koordinácia hostí a ďalšieho programu nie je potrebná. V prípade malých svadieb môže byť starejším aj niekto z rodiny, kto pozná všetky zvyklosti, vie, čo si nevesta so ženíchom na svadbe želajú a teda im s jej organizáciou a priebehom pomôže.

Odobierka

Starejší spoločne so ženíchom a jeho rodičmi prichádzajú do domu nevesty, Tam čaká nevesta so svojimi rodičmi, prípadne s družičkami, krstnými rodičmi alebo inými príbuznými. Starejší rozpráva text odobierky, po ktorom sa snúbenci poďakujú svojim rodičom a žiadajú ich o požehnanie.

Tento akt sa uzatvára prípitkom a následne sa všetci poberú priamo do kostola. Odobierka trvá krátko, asi 15 minút a býva veľmi emotívna – dojaté mamy, staré mamy a samozrejme aj nevesta sa často nevyhnú slzám.

Čepčenie

Pri čepčení starejší sprevádza „staršie ženy“, ktoré už vedia ako to po svadbe chodí a prídu nevestu zasvätiť do ich tajov. Odoberú ju od mamky a odovzdávajú jej mužovi. Venček na hlave ako symbol panenstva sa vymení za čepiec.

Starejší celý priebeh moderuje a sprevádza celý rituál príslušnými replikami. Po čepčení nasleduje klobúkový alebo venčekový, či redový tanec, počas ktorého platia hostia mladomanželom za tanec malú odplatu. Starejší býva osoba, ktorá vyberá tento „poplatok“ do klobúka a pobáda svadobčanov k svadbu na ľudovú nôtu.

Či už sa pre služby starejšieho na vašej svadbe rozhodnete alebo nie, je dôležité, aby ste si uvedomili, aký typ zábavy vám vyhovuje, čo chcete svojim hosťom ponúknuť a ako chcete jednotlivé kroky a program svadby koordinovať. Ak už nie ste na tradičnú zábavu, určite sa poraďte so svojim DJ, či ponúka služby moderátora a vie vám s organizáciou priebehu svadobnej zábavy pomôcť. Ušetrí vám to množstvo starostí a budete si tak môcť naplno užiť váš deň.

Ponuka starejších

Keď ste sa už pre služby starejšieho alebo moderátora na svadbe rozhodli, je dôležité vedieť, aké všetky služby od tejto osoby očakávate, či chcete aby mal viac tradičnejší alebo modernejší prístup, prípadne či požadujete, aby sa koordinácia zábavy niesla vo viacerých jazykoch.

Aj medzi profesionálmi na mojasvadba.sk máme niekoľko odborníkov ponúkajúcich svoje služby:

 • Zaujímaví sú profesionáli ponúkajúci svoje služby vo viacerých jazykoch ako napríklad Duo Miacherl a DJ Ryan, či Martin Ďaďo.
 • V prípade, že máte záujem o viac tradičnešiuj a folklórnejšiu zábavu, svojou ponukou vás určite oslovia Marián Kováč alebo Rudolf Sládeček.
 • Pokiaľ si však svoju svadbu predstavujete tradičnejšie a koordinátora vašej svadby vidíte skôr v moderátorovi ako starejšom, pozrite si ponuku Multimediálneho audio-video-tanečno-zábavného programu Maroša Chvojku alebo prácu Igora Habána.
 • Ak sa rozhodnete, že na svadbe chcete mix tradičného a moderného, je tu pre vás napríklad Pavol Ďuran, ktorý v rámci moderovania ponúka kompletné zabezpečenie čepčiaceho rituálu či služby DJ, moderátora a starejšieho Romana Ďaďa.

Množstvo ďalších kvalitných DJ, starejších a moderátorov nájdete medzi profesionálmi na mojasvadba.sk.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe