Starejší Peter Ťažký: „Na ugandsko-slovenskej svadbe zaznela fujara, ktorú si zvedavo premeriavali zahraniční hostia.“

 • 3. mar 2022
 • Dana Račko
 • archív Peter Ťažký

Starejší Peter Ťažký odbremenil od svadobného stresu už veľa neviest. Venuje sa hosťom, ktorí netancujú alebo sú na terase a chcú si zaspievať pri harmonike. Pripravuje program na prestávku, krájanie torty, čepčenie, občas rieši silno fúkajúcu klímu, uvítanie neskôr prichádzajúcich hostí, hudobníkov, folkloristov, fotokútik a mnoho ďalšieho. Áno, aj na toto všetko myslí správny starejší na svadbe. To a veľa iného sme sa dozvedeli v príjemnom rozhovore s naším Profesionálom, starejším Petrom Ťažkým.

starejší
Foto: Archív Peter Ťažký

Peter, vo vašej rodine je funkcia starejšieho viacgeneračná. Prebrali ste valašku 🙂 skôr z úcty voči tradícii, alebo vás táto práca naozaj oslovila?

Od detstva som bol ako hudobník súčasťou rôznych rodinných udalostí a keďže mi jazyk „išiel“, tak na mňa postupne prenechávali príhovory, odobierky, svadobné hry, čepčenia, až som prišiel do stavu, kedy som zistil, že už organizáciu celej svadby v podstate zabezpečujem sám. Táto profesia ma akosi našla sama. A dodnes ma baví, napĺňa, inšpiruje.

Z rozprávania mojej 92 ročnej starej mamy viem, že funkcii starejšieho sa v minulosti venoval aj môj, žiaľ už nebohý, starý otec. Aj keď starý otec pôsobil len v okruhu rodiny a známych, starká rada vždy podotkla, že ani jeden manželský pár, ktorému „starejšoval“ na svadbe, sa nikdy nerozišiel. Ukázala mi aj niečo z jeho práce a z toho som si vybral jednu krátku báseň, ktorá sa mi páčila a je aktuálna aj dnes. Túto vždy hovorím mladomanželom, keď sa usadia za hlavný stôl.

úloha starejšieho
Foto: Archív Peter Ťažký

Starejší má na svadbe veľa povinností. Dá sa povedať, že je skoro ako svadobná koordinátorka iba v inom prevedení. 🙂 Čo všetko je úlohou starejšieho na svadbe?

Na starejšieho prechádza až do cca 70% povinností z mladomanželov a ich najbližších. Jeho úlohou je nielen dohliadať a komentovať, ale vždy keď treba, aj aktívne vstupovať do diania, nasmerovať priebeh do zdarného konca. A hlavne vedieť mladým poradiť, čo ich svadbu spraví výnimočnou a zároveň vystihne ženícha i nevestu. Som detailista, lebo často práve maličkosti rozhodnú o konečnom výsledku.

Náš tip: Profil starejšieho Petra Ťažkého nájdeš v našom katalógu svadobných Profesionálov TU.

starejší na svadbe
Foto: Archív Peter Ťažký

Určite každý starejší je do istej miery originálny a jeho osobnosť dáva punc svadbe. No v dnešnej dobe to už nie je len „o básničkách“, ale o komplexnej službe, poradenstve, koordinácii technického personálu, svadobných hostí, svadobných aktivít, správne vyhodnotenie detailov, sledovanie trendov a následná rekonštrukcia ponúkaných služieb, vytváranie nových aktivít.

čepčenie
Foto: Archív Peter Ťažký

Topánkový kvíz a jemu podobné aktivity sú už trochu za zenitom. Viem, že robíte tradičný, ale aj moderný svadobný program. Ktorý z nich vždy zaručene pobaví svadobných hostí?

Čo sa týka svadobných hier, tie sú primárne určené na rozbehnutie zábavy alebo vyplnenie prestávky medzi tanečnými kolami. Hry vyberám veľmi citlivo a podľa toho, koho chcem do nich zapojiť. Niektoré sú určené len pre nevestu a ženícha, iné len pre svadobných hostí alebo aj pre všetkých. Myslím, že na každej svadbe zaručene pobaví svadobný koč alebo predpolnočný program, pri správnom naladení klobúkový tanec.

hľadám starejšieho
Foto: Archív Peter Ťažký

Väčšinou sa úloha starejšieho spája skôr s tradičnou svadbou. Je starejší vhodnou alternatívou aj na modernej svadbe bez tradícií?

Už svadba ako taká je tradičná a k tomu patria neoddeliteľné súčasti, bez ktorých by ani tá najmodernejšia svadba nebola svadbou, ale len akýmsi stretnutím hostí s tanečnou zábavou a občerstvením. Aj keď názov starejší možno podvedome v nás vyvoláva pocit niečoho starého, netreba sa toho vôbec báť. Práve naopak, všetkým určite odporúčam mať na svojej svadbe človeka – bez ohľadu na to ako si ho nazveme, ktorý má tento dar, skúsenosť, energiu a ochotu viesť celý priebeh svadby do zdarného konca. Človeka, s ktorým ste vnútorne na rovnakej vlne a svojou prácou dokáže vystihnúť originalitu vašej svadby.

harmonikár na svadbu
Foto: Archív Peter Ťažký

Keď som si pozerala váš fotoalbum, brnkla mi do nosa fotka zo svadby ugandskej princeznej a slovenského mládenca. Ako naše svadobné tradície vnímali na opačnom konci sveta a aká bola táto netradičná svadba?

Dnes už s úsmevom na perách spomínam na túto prekrásnu svadbu. Aj keď musím priznať, že mal som pred touto svadbou veľký rešpekt, aby všetko bolo v súlade s ich protokolom. Hneď na úvod musím spomenúť, že na tejto svadbe som okrem starejšieho robil aj sobášiaceho. Keďže tento pár už sobáš absolvoval v Londýne, na Slovensku ich nemal kto zosobášiť, lebo to oficiálne druhýkrát nebolo možné.

Takisto rozptyl kultúr samotných hostí z troch kontinentov bol veľký. Preto som aj odobierku zrealizoval tesne pred samotným obradom za prítomnosti všetkých hostí na pláži s červeným kobercom. Všetko sa simultánne tlmočilo a pri podpise zaznela fujara, ktorú si zvedavo očami premeriavali všetci zahraniční hostia. Výborne sa zabávali a s nadšením lúčili. Preto verím, že naša krajina ich natoľko oslovila, že sa sem neraz vrátia. Aj ja osobne som bol kráľovskou rodinou pozvaný na návštevu do Ugandy.

ugandská svadba
Foto: Archív Peter Ťažký

Za tie roky ste boli na stovkách svadieb. Na aký vtipný alebo dojímavý moment si najradšej spomínate?

Z tých vtipných ma pobavila nedočkavá nevesta, ktorá bez vyzvania schmatla obrúčku a sama si ju navliekla na prst. Alebo pani kameramanka, ktorá v zápale natáčania pred kostolom padla do jarku pri ceste a medzi nohami si roztrhla čierne nohavice. Tie jej bielou niťou bez prerušenia natáčania svadobného obradu v kostole zašíval ochotný pán kostolník. A keďže nemal nožnice, tak jej po ukončení šitia, nechal cca 30 cm dlhú niť visieť z rozkroku.

Skutočne dojímavý bol moment, kedy mi krátko pred svadbou nevesta oznámila vážny zdravotný stav jej otca s tým, že jej rodina chce zrušiť svadbu. Vtedy som ju prehovoril a svadba bola. Dokonca aj s ocinom, ktorý ešte aj nad ránom, napriek veľkým bolestiam, bol suverénne najveselším a najoptimistickejším človekom na svadbe.

starejší na svadbu cena
Foto: Archív Peter Ťažký

A aby som nekončil smutne, tak pridám ešte jednu veselú príhodu. Keď na svadbe chceli uniesť nevestu, ktorú som ochránil, tak uniesli ženícha. Všetci čosi popili a cestou naspäť skončili v kukuričnom poli. Našťastie sa nikomu nič nestalo, no na kapote svadobného auta skončila namiesto bábiky kukurica.

starejší peter tazky
Foto: Archív Peter Ťažký

Autorka článku: Dana Račko

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby