9 vecí, ktoré vám vo váš svadobný deň prinesú šťastie

 • 22. apr 2021
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Patríte medzi poverčivých ľudí? Pokiaľ áno, prinášame vám prehľad povier o predmetoch a udalostiach, ktoré vám vo váš veľký deň iste zaručia šťastie a lásku na celý život. Že tomu neveríte? Nevadí, určite vás zaujmú niektoré body, o ktorých ste možno ani len netušili, že majú nejaký hlbší význam.

1. Posledné úpravy šiat

Ak patríte medzi nevesty, ktoré si šaty dali ušiť na mieru, je tento bod ako ušitý pre vás. Pokiaľ vám totiž krajčírka, či iná povolaná osoba urobí posledné úpravy na šatách priamo vo svadobný deň, prinesie vám tým do manželstva veľké šťastie. Ak však máte šaty požičané, či kúpenú konfekciu, nezúfajte, pokiaľ si chcete šťastie podkuť aj týmto spôsobom, jeden mini steh vám v tom určite pomôže.

2. Šťastie premenlivé ako počasie

Napriek tomu, že počasie neovplyvníme, pripisujú sa mu rôzne významy a nie je tomu inak ani vo svadobný deň. Pokiaľ na nevestu aspoň na chvíľu zasvieti slniečko alebo dokonca uvidí dúhu, zaručí jej to v manželstve šťastie. Ak však vo svadobný deň prší, nejde o žiadne zlé znamenia, ale snúbencom rovnako padá z neba šťastie, prípadne peniaze.

3. Pavúk na svadobných šatách

V Anglicku sa traduje, že pokiaľ nevesta nájde na svojich svadobných šatách pavúka, mala by sa mu potešiť a nie vystrašene skríknuť. Jeho prítomnosť totiž značí veľa šťastia. Druhou vecou však je, či by mal po takomto stretnutí šťastie aj ten pavúčik, ale to už je o inom :-).

4. Mince v nevestiných topánkach

Veľmi obľúbenou tradíciou je vkladanie mincí do topánok nevesty. Peniaze údajne prinesú do života mladomanželov úspech a šťastie. Keďže nie je definované, o aké mince musí ísť, najschodnejšími budú pravdepodobne drobné jednocentovky, ktoré sa v topánke stratia ľahšie ako väčšie mince.

5. Svadobná kytica

Šťastných bodov týkajúcich sa svadobnej kytice je hneď niekoľko. Ak chcete, aby vám aj tento predmet priniesol ďalšie šťastie do života, mal by ho odovzdať neveste priamo ženích a aj to až v deň svadby. Ku koncu svadobnej hostiny nevesta kyticu hádže cez hlavu chrbtom medzi slobodné dievčatá. Pokiaľ ju niektorá z nich chytí, prinesie to šťastie nielen jej, ale aj novomanželom.

6. Sypanie ryže

Hádzanie ryže bolo v minulosti veľmi populárne a značilo hojnosť a blahobyt ako pre novomanželov, tak aj pre ich budúce deti. Tento zvyk sa však v súčasnosti obmenil najmä pre zákazy v súvislosti s vtáctvom a hostia zvyknú pri vychádzaní z kostola pár privítať mydlovými bublinami z bublifukov alebo lupienkami kvetov, či konfetami. Význam však zostáva nezmenený.

7. Črepy

Ako sa hovorí, črepy prinášajú šťastie. Je tomu tak aj vo svadobný deň, kedy pri príchode na miesto hostiny poverená osoba rozbíja tanier, ktorý následne ženích s nevestou spoločne odpratávajú.

V tomto prípade sa na črepiny viaže ešte niekoľko povier a rôznych významov, avšak najzaujímavejším je, že koľko črepín nevesta so ženíchom nepozametajú, toľko detí budú mať. Rovnako platí, že pokiaľ sa na svadbe niečo rozbije, či už pohár alebo tanier, mladomanželom to do spoločného života prinesie ďalšie šťastie.

8. Na nohách záleží

Veľmi veľa významov sa pripisuje aj tomu, ktorou nohou a v ktorej chvíli nevesta so ženíchom vykročia. Šťastie v tomto prípade prináša, keď nevesta vychádza zo svojho rodného domu tak, že pravou nohou prekročí prah. Dôležité je, aby snúbenci pri vstupe do kostola, či obradnej miestnosti, vchádzali tiež pravou nohou, zaručia si tak šťastné kroky spoločným životom.

9. Úsmev prosím

Úsmev na perách snúbencov vo svadobný deň prinesie do ich spoločného života šťastie a dobrú náladu. Usmievať by sa však mali aj všetci hostia a svadobčania, ktorí tak rovnako prinášajú šťastie svadobnému páru. Paradoxne však aj slzy, najmä tie z dojatia, sú dobrým znamením a podobne znamenajú len šťastie v ďalšom živote novomanželov.

Okrem uvedených vám šťastie do života určite prinesú aj nasledujúce veci alebo udalosti:

 • Ak si nevesta umiestni svoju svadobnú obuv do otvoreného okna niekoľko dní pred svadbou.
 • Ak sa sobáš koná v kostole, v ktorom bola krstená nevesta.
 • Ak mladomanželia uvidia kominára, dva holuby alebo čiernu mačku.
 • Ak má nevesta oblečené niečo nové, staré, modré a požičané.
 • Keď má nevesta na ľavom stehne umiestnený podväzok, ktorý jej počas hostiny sníme ženích.
 • Keď sa mladomanželia prvýkrát v svadobný deň uvidia až v kostole.
 • Keď počas obradu sviečky horia rovno a ich plameň je vysoký.

Tak, čo poviete, necháte sa aj vy ovplyvniť aspoň jednou z uvedených povier či tradícií a skúsite si k sebe šťastie aj takýmto spôsobom?


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe