Aj vy premýšľate nad svadobnými obrúčkami zo striebra?

  • 21. dec 2017
  • Michaela Forrová
  • isifa / Shutterstock

K svadobnému obradu donedávna neodmysliteľne patrili zlaté obrúčky. Modernizácia v klenotníctve však priniesla niekoľko inovácií a noviniek. Dnešní mladomanželia sa častokrát snažia pokryť všetky svadobné výdavky z vlastného vrecka.

Keďže kúpa zlatých či platinových obrúčok stiahne z finančného rozpočtu nemalú čiastku, čoraz viac snúbencov odchádza z klenotníctva s obrúčkami vyrobenými zo striebra. Ak kúpu strieborných obrúčok zvažujete aj vy, nedajte sa odbiť konzervatívnymi mamičkami a zúrivými svokrami. Pri obrúčkach totiž neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by predpisovalo, že by obrúčky museli byť bezvýhradne zlaté.

Po zlate je striebro najpoužívanejším materiálom, z ktorého môžu byť svadobné obrúčky vyrobené. Vzhľadom na to, že striebro je samé o sebe príliš mäkké, musí byť zmiešané s inými kovmi, ktoré dodávajú výrobkom zo striebra pevnosť, odolnosť a lesk. Najčastejšie je striebro dostupné v 92,5% čistej zliatiny. Táto hodnota označuje rýdzosť striebra.

Výhody strieborných šperkov

Azda najväčšou výhodou strieborných obrúčok je fakt, že sú podstatne lacnejšie ako obrúčky zo zlata alebo z platiny. Jednoduchú striebornú obrúčku zoženiete aj za 30 € za kus, čo je v porovnaní s obrúčkou z bieleho alebo ružového zlata štvrtinová cena. Podozrivo lacným strieborným obrúčkam sa však radšej oblúkom vyhnite.

Aj tak lacný kov ako je striebro, býva často nahradený iným, lacnejším variantom akým je napríklad meď. V takomto prípade je striebro použité len na povrchu prsteňa, čím samozrejme klesá kvalita, hodnota a životnosť.

Rovnako ako pri zlatých či platinových šperkoch, môžete si vybrať snubné prstene rôznej hrúbky, farby a taktiež to, či budú lesklé, matné alebo dokonca kombinované. Populárne sú najmä strieborné obrúčky medenej farby, zdobené menšími zirkónmi. Ak vás ponuka obrúčok v klenotníctve nenadchla, môžete si nechať vyrobiť obrúčky podľa vlastného návrhu. Priemerná doba výroby obrúčky na mieru je približne 3 týždne.

Výhodou je aj fakt, že množstvo mladých ľudí uprednostňuje striebro pred žltým zlatom. Striebornú obrúčku tak možno ľahko zladiť so striebornými náušnicami, striebornými náhrdelníkmi alebo s náramkami. Na rozdiel od šperkov z chirurgickej ocele, ktoré sú strieborným prsteňom na prvý pohľad podobné, je do nich možné bezpečne uchytiť aj drahší kameň alebo zirkón.

Vďaka tomu, že ide o relatívne mäkký kov (na Mohsovej stupnici tvrdosti minerálov, sa striebro nachádza stupni 2,5), si môžete na obrúčku nechať vygravírovať vaše a partnerove iniciály alebo nejaké krátke, romantické motto.

Nevýhody strieborných obrúčok

Mäkkosť striebra so sebou prináša i nevýhody. Pri každodennom nosení sa môže prsteň ľahko poškriabať a zničiť. Ak ste sa už pre strieborné obrúčky definitívne rozhodli, odporúčame vám vybrať širšie, mohutnejšie prstene, ktoré odolajú tlaku z vonkajšieho prostredia a ani po dlhých mesiacoch či rokoch nosenia sa nezdeformujú.

Strieborné šperky vyžadujú pravidelné čistenie a údržbu. Vlhký vzduch a kontakt s mastnou pokožkou spôsobujú, že časom zájdu a stratia svoj lesk. Nejeden z nás už má skúsenosť s tým, že striebro po čase sčerná a treba ho vyčistiť. V súčasnosti je na trhu množstvo výrobkov určených na čistenie. Skúsené gazdinky navyše poznajú množstvo lacných domácich receptov a grifov, ako strieborným šperkom vrátiť ich stratený lesk. Údržba tak následne nie je veľmi fyzicky ani finančne náročná. Niektorí zberatelia však práve takýto vintage vzhľad preferujú.

Ak sa chcete zoxidovanému striebru vyhnúť, odporúčame vám siahnuť po obrúčkach, ktoré sú potiahnuté tenkou vrstvou rhódia. Rhódium je ušľachtilý kov, ktorý patrí do skupiny platinových prvkov a vyznačuje sa farebnou stálosťou, tvrdosťou a odolnosťou voči externým vplyvom, akým je napríklad svetlo, vlhkosť alebo agresívny ľudský pot. Strieborné šperky s takouto povrchovou úpravou sú navyše navlas rovnaké  ako šperky z  bieleho  zlata. Tie sa totiž v konečnej fáze výroby taktiež rhódiujú.

Keďže rhódium je odolnejšie ako zlato či striebro, jeho cena je podstatne vyššia. Aby nedošlo k neprimeranému nárastu ceny šperkov, rhódium je na strieborné šperky nanášané v hrúbke približne 0,5 až 1,5 mikrometra. Keďže ide o skutočne tenkú vrstvu, je potrebné dbať na to, aby sa rhódium z obrúčky nezošúchalo.

Rhódium sa na povrch šperku nanáša elektrolytickou technológiu. Dôležité je dbať na to, aby bol šperk pred takouto úpravou dôkladne očistený a odmastený. I tu totiž platí, že čím krajšie je prsteň očistený, tým krajší je po úprave. Ale pozor! Ak si zlatník nedá pri príprave dostatočne záležať, porhódiovanie akékoľvek nedokonalosti zvýrazni!

Rhódiovaný šperk môžete aplikovať do čističa kovov, leštiť špeciálnou handričkou na striebro alebo umývať pod vodou. Jediné, na čo je potrebné dávať pozor, je už vyššie spomenuté mechanické opotrebenie.

V prípade, že hľadáte šperk za rozumnú cenu, ktorý má určitú hodnotu i eleganciu, je vhodný na každú príležitosť a nevadí vám, že sa oň budete musieť pravidelne starať, je strieborná obrúčka tou správnou voľbou.


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe