Svadba na jeseň (1): Dizajn jesennej svadby

 • 15. okt 2015

Jednotný dizajn svadby je základom vytvorenia príjemnej atmosféry. Dizajn sa odvíja od toho, ako máte tematicky zameranú svadbu. Pripravili sme pre vás sériu článkov o tom, ako zladiť svadby podľa ročných období. Je jeseň, preto sa budeme venovať jesennej svadbe. Postupne Vám však prinesieme inšpirácie aj k ostatným ročným obdobiam. Veríme, že nájdete to správne obdobie, ktoré Vám učaruje.

Jesenné asociácie, alebo prečo sa vydávať na jeseň?

Čo si predstavíte, keď sa povie jeseň? Na zemi popadané gaštany, na stromoch sfarbené listy a za oblokom sychravo? Jeseň je v plnom prúde a vo vzduchu už cítiť príjemnú vôňu orechov a dozretých strapcov hrozna. Veru, príroda na jeseň má mnoho podôb, hýri pestrými farbami, vôňami aj chuťami, a atmosféra lásky visí priamo vo vzduchu. Ak sa s týmto obrazom prírody a atmosféry stotožňujete, jesenná svadba bude pre vás to pravé orechové. Je to dokonalá romantika v tej najčistejšej podobe. Veď posúďte sami. Už len názvy samotných mesiacov nám dajú za pravdu, keď povieme, že jeseň je obdobím svadieb. Septem-ber, októ-ber, novem-ber, decem-ber. No nezobrali by ste sa, keď sám kalendár Vám to v týchto mesiacoch našepkáva?

Toto ročné obdobie je na svadbu ako stvorené a ponúka nespočetne veľa možností ako vyzdobiť Váš svadobný deň. V nasledovných riadkoch Vám priblížime niektoré osobitosti typicky charakteristické pre jeseň, ktorými sa môžete pri príprave svadobného dizajnu inšpirovať. Veríme, že vás nakopnú k vlastným jesenným variáciám.

Inšpirujte sa farbami jesennej prírody

Na jeseň dominujú predovšetkým zemité odtiene. Pozrite sa von z okna a príroda Vám sama bude inšpiráciou jedna radosť. Farebná paleta jesene odzrkadľuje všetky odtiene hnedej, červenej, oranžovej, žltej ale aj zelenej. Siahnuť môžete napríklad po ohnivočervenej, bordó, rubínovej, broskyňovej, dyňovej oranžovej, tehlovej, hrdzavej, béžovej, smotanovej či krémovej. Čo sa zelenej týka, obzvlášť vhodné sú najmä tmavšie odtiene, napríklad smaragdová či borovicová zeleň. Pri voľbe farebných odtieňov dekorácii sa nemusíte obávať ani použitia kaki či poľovníckej zelenej. Stačí ju skombinovať s farbou, ktorá má energickejší náboj a výsledok v jednotne zladenom svadobnom dizajne bude mať zaručene šmrnc. Skúste trebárs sýtejšie odtiene červenej či žltej. V prípade použitia poľovníckej zelenej nie je zlá ani kombinácia so sviežejšou zelenou. Ak totiž trochu fádny odtieň skombinujete s vhodným sýtejším variantom farby, výsledok bude dokonale neobyčajný.

Dizajn a štýl jesennej svadby

V oblasti ladenia dizajnu a štýlu svadby máme pre vás jedno milé povzbudenie. Ak sa radi venujete jesenným koníčkom, rozhodne popustite uzdu fantázií a začleňte tieto prvky do dekorácií. Môžete použiť lampióny, šarkany, papierové girlandy alebo huby. Ak máte záľubu v ornitológii, využite prvky navodzujúce vtáčí odlet na zimu do teplých krajín. Jednotlivé druhy vtákov môžete vyrobiť z papiera či drôtu a rozmiestniť ich po celej sále. Alebo Vám môžu poletovať nad hlavami na povrázkoch visiacich zo stropu.

Ústredný dekoračný prvok je vhodné použiť už na svadobných oznámeniach a menovkách. Ozdobené ním môžu byť aj menu karty. Ak Váš nastávajúci partner/partnerka holduje poľovníckemu koníčku, dekorovať sálu môžete aj trofejami, kožušinami, ihličím, šiškami či popadanými listami.

Svadobné tlačoviny v jesennom šate

K svadobným tlačovinám v prvom rade zaraďujeme svadobné oznámenia, ďalej sú to menu karty a menovky. Ak chcete svojich hosťov vopred pripraviť na jesennú atmosféru, ktorá ich čaká na vašej svadbe, dbajte na to, aby už samotné oznámenie dávalo najavo spätosť s jeseňou. Môžete použiť ozdobný papier s potlačou listov, alebo len previazať pozvánku stužkou vo farbách jesene. Rovnaký motív môžete použiť aj pri príprave menu kariet. Menovky môžete poňať ešte netradičnejšie a zastoknúť ich do narezaných gaštanov, šišiek či korkových štupľov. Alebo len ozdobným písmom napísať mená hostí na opadané listy zo stromov. Stačí sa len rozhodnúť.

Ak zvažujte, že si svadobné tlačivá zhotovíte svojpomocne, ručne a stručne, nezabudnite si to dobre časovo rozvrhnúť. Radšej si ich pripravte v predstihu. Ak nemáte potrebné estetické cítenie, odporúčame farebné zladenie prenechať na oči a ruky odborníkov zo svadobných agentúr či grafických štúdií. Bola by veľká škoda pokaziť celkový dojem nekorektnými farbami.

Profesionáli

V príprave jesennej svadby budeme pokračovať aj nabudúce. Dozviete sa o možnostiach dekorácií jesennej svadby, materiáloch a kvetoch, ktoré môžete využiť, či o svadobnom menu, ktorým naladíte na jesennú atmosféru aj vašich hostí.

Na záver: Plánujete aj vy jesennú svadbu? Čo vás najviac inšpirovalo? Aký prvok na vašej jesennej svadbe určite nebude chýbať? Ukážte nám vo fotoblogu vašu predstavu – zverejnite krátku správu alebo album a označte ho #jesennasvadba. Za každé označenie vás odmeníme srdiečkom.

Navoďme si na Mojej svadbe tú správnu atmosféru jesene a vzájomne sa inšpirujme 🙂


Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: thinkstock.com

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe