Svadba na jeseň (2): Kvety a dekorácie

 • 22. okt 2015

Aj Vy premýšľate nad tým, aké dekoračné prvky a materiály by sa hodili na Vašu jesennú svadbu? Dumáte, ako zvoliť vhodné kvety, aby ste celkový jesenný dizajn svadby nerozbili? Ste tu správne. Práve v tejto časti seriálu o jesenných svadbách budeme bližšie rozoberať dekoračné nápady a inšpirácie. A dozviete sa aj niekoľko tipov, ktorými môžete svoju svadbu ozvláštniť.

Kvetinová výzdoba a svadobná kytica

Na výzdobu sú vhodné predovšetkým variácie kytičiek a ikebán zo suchých kvetov, hoc len do vázičiek na stoloch. Nádherná je aj suchá svadobná kytička v rukách nevesty či družičiek. Už len táto drobnosť do Vašej svadby vnesie neprehliadnuteľné jesenné čaro. Aj suché kvety a listy vpletané do vlasov vyzerajú znamenite. Alebo si nimi ozdobte topánky a pozornosti svadobčanov zaručene neujdete.

Môžete tiež použiť špecifický druh kvietkov – slamienky. Ich pestré farby pôsobia naozaj rafinovane. Ak vás zaujíma ktoré z živých kvetov sa na jesennú svadbu hodia obzvlášť, sú to najmä hortenzie, chryzantémy, ruže, astry, cínie, veternice, slnečnice a georgíny. Použiť môžete divo rastúce kvety aj bylinky. Je síce pravda, že v kvetinárstve zoženiete aj iné kvety, ale jesenná svadba nech má jesennú kvetinovú výzdobu ako sa patrí, no nie? Prečo sa stavať proti samotnej matke prírode, keď aj v tomto ročnom období má príroda čo ponúknuť. A že je z čoho vyberať… Od toľkého dojatia, čo na svadbe zažijete, Vám zaručene aj bodliak zmäkne v kytici. Kytičky sa dajú krásne dozdobiť rozličnými trávami a plodmi jesene. Perfektné sú šípky, šišky, seno, pierka či rozličné bobule.

Dekoračné prvky a materiály

Variácii jesenných dekorácii je skutočne neúrekom. My ponúkame len náš stručný výber. Tak napríklad uličku, ktorou budete kráčať k oltáru, môžete mať namiesto lupeňov vysypanú pestrofarebnými listami. Stoly môžete ozdobiť malými ozdobnými tekvicami. Ponad ne Vám môžu na špagátoch visieť ručne vyrobené papierové lampióny. Úplne však postačí, aj keď budú len položené na stoloch a v rohoch sály. Alebo si dajte vyhotoviť lampióny z dýň. Určite sa vo Vašom okolí nájde človek so šikovnými rukami, ktorý Vám do nich vyreže rozličné ornamenty a vyrobí z nich ozdobné svietniky.

Krásnu atmosféru vedia vyčarovať aj čajové sviečky s vôňou santalového dreva, vrecovina a háčkované dečky. Nemenej krásne sú ikebany poviazané zo snopov sušenej trávy, vetvičiek jarabiny, zastoknuté v zaváraninových pohároch previazaných čipkou. Takisto aj plsť je vďačným materiálom. Do sklených pohárov alebo váz môžete nasypať zrno a naaranžovať obilné klasy, suché konáre, lúčne kvety a bylinky. Na dekoráciu môžete použiť takisto malé vrecia z vrecoviny. Z balíkov slamy sa dajú pripraviť pohodlné fotelky pre hostí. Len ich nezabudnite prekryť dekou alebo širokou stuhou. Táto možnosť je vítaná skôr na ranči alebo ak pripravujete pohostenie v stodole, kde sa dá s nimi lepšie manipulovať. V iných priestoroch by to mohlo pôsobiť skôr gýčovo a nevkusne.

Dekorácia stolov môže mať podobu voľne porozsýpaných gaštanov, bukvíc či šípok. Po stoloch sa môžu povaľovať aj žalude, farebné listy a orechy. Tie sa navyše dajú aj jesť. Nechajte na stoloch luskáčiky a o zábavu aj s pochutinou máte postarané. Dekorácie môžete vytvoriť aj zo sušených makovíc a zviazať ich spolu so sušenými kvietkami do malých kytičiek. Alebo sa započúvajte do jesenného šumu vetra, v ktorom poletujú farebné papierové šarkany, a zhotovte si aj Vy takéhoto maskota Vašej svadby.

Máte aj vy v hlave svoj originálne strelený jesenný nápad? Len by sa Vám hodilo doladiť detaily? Prezraďte ho našim nevestám (napríklad vo fotoblogu s použitím označenia #jesennasvadba)! Viac hláv, viac nápadov. Spoločnými silami doladíte maličkosti ľavou zadnou. To je od nás nateraz všetko a budeme sa na Vás tešiť pri ďalšom článku. Môžete sa tešiť na chute a vône jesennej svadby.


Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: thinkstock.com, Detaillove – svadobné a dekoračné štúdio

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby