11 tipov, ako naplánovať svadbu v roku 2021 a nezblázniť sa z toho

 • 25. okt 2020
 • Jana Martišková
 • iStock

Aj svadby v roku 2021 najpravdepodobnejšie budú ovplyvnené koronou. Plánovanie svadby v čase, keď vo svete zúri pandémia, môže byť niekedy náročné a stresujúce. Prinášame vám niekoľko rád a tipov, ako si naplánovať svadbu na rok 2021 a nestratiť pri tom hlavu a hlavne radosť.

nevesta v rúšku, svadba v roku 2021

1. Nestresujte sa tým, ktorý mesiac je najvhodnejší

Nikto zatiaľ nevie presne predpovedať, ako sa vírus bude správať v najbližších týždňoch, nieto ešte o niekoľko mesiacov. Preto sa nesnažte pátrať po nepresných predpovediach, aj tak sa len dostanete k hrozivým scenárom, ktoré vás zbytočne vystrašia. Vyberte si termín, ktorý by ste si vybrali aj bez korony.

2. Piatky, štvrtky, nedele a sviatky sú nové soboty

Vzhľadom na to, že svadby sa v tomto roku masovo rušili a presúvali na budúci rok, môžeme očakávať, že počet svadieb v roku 2021 sa bude vymykať normálu. Je pravdepodobné, že svadobné priestory budú na všetky soboty veľmi skoro zarezervované. Preto budete musieť zobrať do úvahy aj svadbu v piatok, v nedeľu alebo iný deň v týždni. Odporúčame tiež pozrieť si, na aké dni v týždni padajú v roku 2021 sviatky.

V dnešnej dobe už svadba v iný deň ako v sobotu nie je žiadny problém a vo všeobecnosti je to akceptované aj medzi hosťami.

Odporúčame článok: Ktorým termínom sa vyhnúť v roku 2021?

svadba v roku 2021, termin svadby

3. Naplánujte si svadobný obrad aj hostinu v exteriéri

Nevieme vám zaručiť, že vo vašom termíne budú svadby v exteriéri povolené. Svaby vonku sú však bezpečnejšie z pohľadu šírenia koronavírusu a opatrenia voči nim boli tento rok o čosi voľnejšie. Kým v jednom období boli svadby v interiéri už obmedzené, svadby v exteriéri sa mohli konať bez výraznejších opatrení. Vďaka tomu bude vyššia šanca, že si svoj svadobný deň budete môcť naplno užiť.

4. S výberom dodávateľov nečakajte a rezervujte si ich čo najskôr

Aj za normálnych okolností sú niektorí svadobní dodávatelia vybookovaní už na rok vopred. Všetko naznačuje tomu, že v roku 2021 bude ešte komplikovanejšie nájsť svojho svadobného dodávateľa.

Ak teda máte vytúženého fotografa alebo svadobnú kapelu, ozvite sa im čo najskôr a zarezervujte si u nich termín. Ak vytúžených dodávateľov zatiaľ nemáte, pozrite si zoznam svadobných dodávateľov, ktorých odporúčame.

5. S dodávateľmi si namiesto osobného stretnutia dohodnite videohovor

Niet nad osobné stretnutie, avšak v tejto situácii poslúži aspoň videohovor cez Skype, Zoom alebo Facetime. Pri niektorých svadobných dodávateľoch, ako je napríklad fotograf, koordinátor či starejší, je dôležité, aby ste si s nimi sadli aj osobnostne. Predsa len budú s vami celý deň a mali by ste sa s nimi cítiť uvoľnene a prirodzene. O tom, či ste na jednej vlne, sa z mailov nepresvedčíte, no videohovor vám to dostatočne napovie.

6. S dodávateľmi si dohodnite, ako budete postupovať v prípade presunu alebo zrušenia svadby

V porovnaní s tohtoročnými nevestami máte výhodu, že na nepriaznivú situáciu sa môžete priraviť a s dodávateľmi si viete vopred dohodnúť, ako budete postupovať a na čo sa pripraviť.

Dohodnite si, čo sa bude diať, keď svadbu preložíte, a tiež, čo v prípade, že by ste museli svadbu alebo termín u dodávateľa úplne zrušiť. Môže sa totiž stať, že svadbu síce len posuniete na iný termín, no niektorý z dodávateľov bude mať daný termín už obsadený a vy jeho služby nevyužijete.

Po dohode si všetko uveďte do zmluvy, pozorne si ju prečítajte a obe strany zmluvu podpíšte. Dajte si pozor na zásadný rozdiel pri výrazoch „záloha“ a „rezervačný poplatok“.

Záloha je čiastočná úhrada záväzku pred uskutočnením dohodnutého plnenia. Zálohu teda platíte ako preddavok za služby, ktoré by mali byť vykonané v deň svadby. Ak z nejakého dôvodu nebude možné služby dodať, zálohu by mal dodávateľ vrátiť.

Rezervačný poplatok je poplatok za to, že svadobný dodávateľ si váš termín rezervuje a všetky ostatné ponuky (aj tie, ktoré sú pre neho výhodnejšie) odmietne. Rezervácia termínu je v tomto prípade braná ako služba, za ktorú platíte poplatok. Rezervačný poplatok je zväčša nevratný.

Je na každom dodávateľovi, ako si určuje podmienky a je len na vás, či ich budete akceptovať alebo si vyberiete iného dodávateľa. Dôležité je, aby ste si pomienky otvorene dohodli vopred a mali ich písomne potvrdené.

podpis zmluvy so svadobnými dodávateľmi

7. Pri výbere svadobného oznámenia myslite na prípadnú zmenu dátumu

Môže sa stať, že aj keď naplánujete svadbu na október 2021, situácia vám stále nedovolí zorganizovať si svadbu podľa snov. Preto už pri výbere svadobnej pozvánky myslite na to, že na nej možno budete musieť upraviť dátum. Niekoľko tipov, ako na to:

 • umiestnite dátum na okraj pozvánky, aby ste ho mohli odstrihnúť tak, že to nenaruší iný obsah a vzhľad pozvánky – dátum následne dopíšete ozdobným písmom rukou
 • oznámenia vytlačte bez dátum a nechajte na nich voľné miesto, kde budete môcť definitívny dátum dopísať rukou nejakým pekným ozdobným písmom
 • vyberajte materiál, na ktorom drží lepidlo – pri zmene dátumu jednoducho prelepíte neaktuálny dátum a nahradíte ho potvrdeným dátumom
 • pošlite hosťom virtuálnu pozvánku, kde kedykoľvek viete zmeniť dátum podľa potreby a hosťom informáciu o zmene termínu zazdieľate na Facebooku alebo pošlete mailom (vyskúšajte napríklad možnosť vytvoriť si svadobnú pozvánku u nás, kde si okrem dátumu svadby viete vytvoriť aj zoznam darčekov, ktoré by vás potešili, či uviesť kompletný program svadby).

8. Na svadobné obrúčky či poháre neuvádzajte dátum

Verte nám, dátum svadby si zapamätáte aj bez toho, aby ste ho mali vygravírovaný na pohári alebo obrúčkach. Ak túžite po personalizovaných obrúčkach, odporúčame vygravírovať si na ne vaše mená, odtlačky vašich prstov alebo súradnice miesta, na ktorom ste sa spoznali či zasnúbili.

Informujte sa v zlatníctve, aké rôzne možnosti personalizovaných obrúčok ponúkajú.

svadba v roku 2021, nevesta a ženích s obrúčkami

9. Pouvažujte o svadobnej ceste na Slovensku alebo sa spoľahnite na last minute

Doprajte si nejakú luxusnejšiu svadobnú cestu aj na Slovensku, napríklad na miesto, ktoré vás vždy lákalo, ale vždy ste radšej dali prednosť zahraničiu. Choďte na miesto, kde by ste bežne nešli. Alebo choďte hocikam, kam vás srdce zavedie. Koniec koncov, svadobná cesta nie je o tom, kde ste, ale s kým tam ste 🙂 Čo odporúčame my?

Ak by ste najradšej išli na svadobnú cestu do exotiky, nerezervujte si nič vopred a spoľahnite sa na last minute. Ak situácia dovolí cestovanie do zahraničia, v ponukách cestovných kancelárií určite niečo nájdete, alebo si svadobnú cestu zorganizujete na vlastnú päsť cez Airbnb alebo booking.com.

10. Pripravte si záložný plán

Šťastie praje pripraveným. Mať premyslený aj plán B vám pomôže zvládnuť zmenu situácie bez väčšieho stresu.

Pripravte sa aj na minimalistickejšiu verziu svadby. V plánovaný termíny sa môžete vziať len na úrade za prítomnosti tých najbližších a podľa situácie si dať aspoň svadobný obed v reštaurácii alebo na záhrade. Svadobnú hostinu so širšou rodinou, priateľmi či kolegami si spravíte neskôr, keď to bude možné a bezpečné. A nech je to svadba „se vším všudy“, môžete si svoje sľuby vyznať opäť v kostole, alebo si ich len obnoviť pred všetkými hosťami.

Sobáš počas koronapandémie môžete so svojimi priateľmi zdieľať aj online. Vďaka dnešným technológiám môžu vaši priatelia byť s vami aj nadiaľku a sledovať vašu výmenu sľubov v priamom prenose.

Spravte si po obrade a hostine portrétne fotenie niekde v prírode a berte to ako svadobný piknik, ktorý si obaja vychutnáte a budete mať pamiatku na váš mini svadobný deň. Je to lepšie ako povedať si svoje áno a skončiť v papučiach pred večernými správami. Urobte si váš deň napriek situácii výnimočným a nezabudnuteľným.

svadobný piknik v prírode

11. Sledujte aktuálne informácie v magazíne a vo fóre na Mojej svadbe

Informácie o aktuálnej situácii nájdete u nás nie len v magazíne (odporúčame náš pravidelne aktualizovaný článok „Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby„, ale aj v diskusiách vo fóre, kde sa každá nevesta môže zapojiť. Pridajte sa k nevestám, ktoré medzi sebou zdieľajú svoje svadobné prípravy, starosti aj radosti, kde si medzi sebou radia a pomáhajú. Okrem diskusií o svadbách v čase korony vo fóre nájdete aj kopec ďalších zaujímavých diskusií ohľadom plánovania svadby.

V plánovaní svadby vám tie určite pomôže náš online svadobný plánovač, v ktorom nájdete kompletný zoznam úloh, ktoré pred svadbou musíte vybaviť.

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe