Svadba v zahraničí – zvažujete ju aj vy?

 • 8. júl 2016
 • Jana Červenková
 • isifa / Shutterstock

Dôvodov, ktoré vás privedú k rozhodnutiu stráviť svoj veľký deň mimo rodného Slovenska môže byť niekoľko:

– váš nastávajúci je inej národnosti než slovenskej a chcete sa brať v jeho domovine, – váš partner je inej národnosti a keďže s ním plánujete žiť v jeho rodnej zemi, aj vďaka svadbe získate občianstvo, – túžite po exotike a svoju svadbu by ste radi mali v destinácií, ktorú už dlho túžite navštíviť.

Ak ste na niektorý z týchto dôvodov podvedome prikývli, vedzte, že podstatné je najmä to, aby ste mali spolu so svojou polovičkou vo veci jasno a vedeli, prečo ste sa rozhodli pre svadbu mimo Slovenska.

Keď dôvodom pre svadbu v zahraničí je pôvod vášho partnera

V dobe globalizácie je bežným javom, že páry už netvoria len ľudia jednej národnosti. V prípade slovenských žien (samozrejme to platí aj o mužoch čo sa týka ich partneriek) je najpravdepodobnejší pôvod ich partnera zo strednej Európy (z ktoréhokoľvek susedného štátu, najčastejšie ide o Čechov, Poliakov a Rakúšanov, no nevylučujú sa ani Maďari či Ukrajinci, záleží aj v ktorej časti Slovenska žijete alebo či máte pôsobisko v jednej z týchto krajín).

Svojho partnera však môžete spoznať aj ďalej od domova, na dovolenke (prímorské oblasti – Chorvátsko, Bulharsko, Turecko, Egypt, Taliansko) alebo počas študijných pobytov, stáží, a tak ďalej (USA, Veľká Británia, Austrália, Nemecko, Čína, Japonsko…).

Ak je dôvodom pre svadbu v zahraničí pôvod vášho partnera, mali by ste sa vopred dohodnúť o aký obrad máte obaja záujem. Partneri by sa mali zhodnúť v tom, či chcú civilný alebo náboženský obrad. Taktiež si treba uvedomiť, že v prípade svadby v zahraničí sa bude svadobná hostina aj obrad niesť v znamení tradícií krajiny, v ktorej ste sa pre sobáš rozhodli.

Ak ste vždy túžili po svadbe s rozbíjaním porcelánu pre šťastie, čepčením, tzv. „sľubom svokier“ a podobnými slovenskými zvykmi, radšej si ešte raz s partnerom ujasnite, kde nakoniec budete mať svadbu. Jeden môj známy si vzal ženu z Číny, obaja spolu žijú v Londýne, kde mali civilný obrad, ale keďže chceli potešiť svoje rodiny, rozhodli sa pre dvojitú svadbu – aj na Slovensku, aj v Číne. Nevesta si tak mohla vyskúšať slovenský kroj (slovenskú svadbu mali v Šali) a ženích zasa hodvábne červené rúcho, táto farba je pre čínske svadobné obrady typická.

Mnohé z nás majú radi filmové komédie. Lídrom na trhu produkcie filmových komédií sú nespochybniteľne Spojené štáty americké. Mnohé americké filmové komédie sa odohrávajú vo svadobný deň a / alebo počas svadobného obradu a hostiny. Preto ak je váš partner pôvodom Američan a svadba sa bude odohrávať na americkej pôde, počítajte s tým, že váš svadobný deň sa môže podobať na radostnú atmosféru, akú často vídavať v týchto filmoch.

Svadba pri mori na pláži, na altánku alebo v americky štýlovom dome partnerových rodičov – tieto a mnohé ďalšie patria k možnostiam, z ktorých si môžete v prípade „americkej“ svadby vyberať. Nezabudnite si obliecť „niečo požičané, niečo staré, niečo nové a niečo modré“, Američania túto tradíciu milujú a americké nevesty ju veľmi rady dodržiavajú.

Nepochybujeme, že si vášho vyvoleného beriete v prvom rade z lásky. Ak ste ale rozhodnuté žiť v inom štáte, svadobným obradom získate občianstvo krajiny, v ktorej ste rozhodnutá žiť, rýchlejšie. Jedna moja kamarátka si vzala svojho dlhoročného priateľa, pôvodom Nemca, na mestskom úrade. Civilný obrad vybavený len v prítomnosti svedkov a najbližších rodinných príslušníkov je v Nemecku bežným. Nemecká svadobná „veselica“ však obsahuje podobné prvky ako naše slovenské svadby – rozbíjanie porcelánu pre šťastie, tanec novomanželov, či tanec nevesty so svokrom a naopak.

Svadba v zahraničí – exotická pláž, romantický ostrov alebo horské prostredie?

Ďalším dôvodom, prečo ste sa rozhodli pre svadbu v zahraničí môže byť ten, že skrátka chcete zažiť exotiku, niečo dobrodružné a nečakané a kedy je lepší dôvod vybrať sa na svoje vytúžené miesto než práve počas svadobného dňa? Nakoľko sa na svadbe podieľajú vždy dvaja ľudia, prediskutujte so svojou polovičkou, ktoré miesto na svete sa stane svedkom vášho sľubu vernosti.

Ak vy máte rada plážový piesok a váš partner uprednostňuje horský pokoj, treba zvážiť všetky pre a proti. Obaja máte radšej teplo? V tom prípade sa dohodnite na ľahko dostupnom mieste, kde je po väčšine roka príjemné počasie. Ak máte rada pláže, ale váš partner nevyhľadáva tropické horúčavy, vyberte si za miesto vašej svadby prímorské oblasti počas jarných mesiacov. Nebudete sa musieť báť návalov turistov, nakoľko ešte nebude prebiehať turistická sezóna a zároveň budú dni príjemne teplé, ale ešte nie veľmi horúce.

Ak ste sa spolu s vaším budúcim manželom zhodli na tom, že uprednostňujete horské prostredie, Slovensko má výbornú geografickú polohu, keďže hneď za hranicami máme Rakúsko a do Švajčiarska, Talianska alebo Francúzska taktiež nie je vôbec ďaleko. Alpy poskytujú množstvo romantických zákutí, údolí a priesmykov, ktoré spravia z vášho svadobného dňa nezabudnuteľný zážitok. Samozrejme, Alpy v tomto prípade poslúžili iba ako ilustračný príklad, svet je veľký a možností je mnoho.

Profesionáli

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby