Viete, čo všetko sa dá na svadbu vyrobiť z papiera?

 • 28. aug 2017
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Svadba ako taká býva nákladnou záležitosťou. Každá nevesta má svoju predstavu o tom, ako by mala prebiehať a najmä vyzerať. Niektoré upustia z výberu jedál, iné ušetria na sále a niektoré nechcú šetriť na ničom. Je tu však možnosť znížiť rozpočet na výzdobu o niektoré položky a zároveň tak popustiť uzdu svojej fantázii a šikovnosti.

Nástroje

Na výrobu vlastných dekorácií budete okrem inšpirácií a vašej predstavy určite potrebovať množstvo papiera, lepidlo, tavnú pištoľ (najlepšie s transparentnými tavnými tyčinkami), nožnice, špagát, ceruzky, farbičky, fixky, pravítko, strúhadlo, gumu, prípadne ihlu, niť a rôzne korálky a rozhodne šikovné ruky :-).

Tlačoviny

Papierovými výtvormi môžete začať už na počiatku plánovania svadby a vyrobiť si vlastné oznámenia, pozvania k stolu, či následne menu, program a iné tlačové materiály určené pre hostí.

Na originálne svadobné oznámenie vám bude stačiť zaujímavý tvrdší papier, tlačiareň, lepidlo a fantázia. Oznámenia môžete dotvoriť vystrihovanými kúskami s vlnkovanými nožnicami, či vyrezávačkami, rôznymi stužkami, kamienkami, trblietkami, či prípadne sušenými kvetmi, jutovým špagátikom alebo brošňami.

Rovnako platí, že fantázii sa medze nekladú a vytvoríte tak veľmi originálne materiály, ktoré koniec koncov v prípade zadania do profesionálnej agentúry môžu z rozpočtu ukrojiť väčší kus financií.

Obálky

K vlastným handmade oznámeniam a pozvánkam na svadbu rozhodne patria aj ručne vyrobené obálky. Existuje množstvo typov, ktoré si zvládnete vyrobiť aj samy, avšak treba myslieť na to, aby rozmerovo sedeli s vašimi už existujúcimi výtvormi.

Kvety

Jednou z výrazných položiek rozpočtu bývajú kvety a výzdoba z nich. Čo by ste ale povedali na to, keby ste vo vázach mali napríklad krepové ruže alebo papierové tulipány. Najmä mimo sezóny kvetov je to veľmi zaujímavá náhrada a určite v rozpočte ušetrí nemalú sumu.

Na internete sa to hemží mnohými tutoriálmi, a tak stačí do vyhľadávača zadať správne heslo a môžete si vyberať z rozmanitých vzorov, druhov a materiálov papierových kvetín, pričom určite nájdete aj rôznu náročnosť výroby. Okrem kvetov do vázy môžete z papiera vyčariť aj kvety, ktoré budú visieť zo stropu, ako napríklad pom-pomy pripomínajúce hlavičky kvetín. Prípadne môžete vyrobiť obrie kvety, ktoré opriete k stene na niektorých miestach v sále a vytvoríte tak prekrásne kulisy.

Servítky

Zaujímavým spestrením svadobnej výzdoby sú rôzne skladania servítok, ktoré oživia biele stoly a podľa výberu farieb, štruktúry a materiálu obrúskov vhodne doplnia svadobnú výzdobu. Je dôležité rozlišovať, či budete mať na svadbe pri vstupe do sály na stoloch pripravené predjedlo, prípadne predjedlo vynecháte a na stole budú naaranžované hlboké taniere na polievku alebo, či všetko naservírujú čašníci až po vašom príchode.

Pokiaľ plánujete mať už nejaké jedlo na stoloch alebo nechcete na servítky príliš upozorňovať, je potrebné prispôsobiť skladanie servítok usporiadaniu na stole a vhodné budú skôr ploché vzory uložené pri príbore alebo priamo prispôsobené jemu. Ak na stoloch nebude vyložený žiadny riad, prípadne iba taniere na polievku, je možné zo servítok vykúzliť rôzne 3D tvary a napríklad kvety podľa výberu. Rovnako platí, že na internete nájdete mnoho návodov ako na to, všetko zvládnete pripraviť doma a za nízku sumu vyčaríte dokonalú výzdobu stolov.

Fotostena

Veľkou módou a hitom na svadbách sa stávajú tzv. fotosteny, ktoré sú umiestnené v sále alebo v jej blízkosti a svadobčania sa tak môžu odfotiť pred krásne naaranžovaným svadobným pozadím.

Okrem možnosti prenájmu, je tu alternatíva vlastnej výroby takejto ozdoby. Bude vám stačiť pevný podklad a fantázia. Ak nemáte k dispozícii žiadnu oporu v podobe konštrukcie, môžete využiť aj stojaci kartón, napríklad z chladničky, či iného veľkého spotrebiča. Po oblepení takéhoto kartónu naň môžete umiestniť rôzne ozdoby v podobe kvetov, závesných reťazí, pom-pomov a čohokoľvek, čo sa vám hodí do výzdoby a zvládnete si vyrobiť vo vlastnej réžii.

Dekorácie za hlavný stôl

Veľmi podobne ako fotostenu, môžete naaranžovať aj priestor za mladomanželmi. Ako zástenu môžete využiť rovnako pevnú plochu, ktorú polepíte rôznymi papierovými dekoráciami, prípadne na ňu zavesíte rozmanité ozdoby a osviežite tak bielu stenu.

Dekorácie na stôl

Najdekorovanejším stolom na svadbe býva zväčša stôl, za ktorým sedia nevesta so ženíchom. V zmysle plánovanej výzdoby môžete aj tento stôl dodekorovať ozdobami z papiera a vytvoriť tak originálnu svadobnú výzdobu. Okrem kvetov z papiera, môžete na jeho výzdobu použiť rôzne origami výtvory, či iba povystrihované srdiečka a iné tvary z papiera. Tento typ dekorácií môžete následne zopakovať na všetkých ostatných stoloch a vytvoríte tak neopakovateľnú svadobnú výzdobu za pár drobných.

Reťaze

V prípade, že sa vám papierové dekorácie páčia, no vy si netrúfate na ich výrobu, je tu možnosť, ako ich do svadobnej výzdoby zakomponovať v menšom meradle a spôsobom, ktorý zvládne každý. Svadobná dekorácia, ktorá je efektná, nie je náročná na výrobu a napriek tomu si ju môžete prispôsobiť vlastnej fantázii, je dekoračná reťaz.

Na špagátik, či inú stužku môžete buď navliekať, lepiť alebo priväzovať rôzne ozdoby z papiera, ktoré však nemusíte náročne vyrábať, ale stačí ich iba vystrihnúť. Môžete tak získať girlandu so srdiečkami, kvetinkami, či inými tvarmi a podľa veľkosti pripevnených vystrihnutých častí do nich môžete aj písať rôzne heslá ako napríklad – Novomaželia či Ďakujeme.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby