Svadobná doprava – všetko, čo by ste o nej mali vedieť

 • 4. sep 2020
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Keď sa povie svadobná doprava, či konkrétnejšie svadobné auto, mnohí z vás si hneď predstavia krásny veterán, ktorý vezie nevestu k obradnej sieni či ku kostolu. Avšak nie je to úplne tak, pod pojmom svadobné auto sa môže ukrývať viacero iných možností dopravy a okrem toho, veľa snúbencov musí dopredu zorganizovať odvoz nielen sebe, ale aj množstvu svadobných hostí.

Ako sme už viackrát spomínali, na začiatku jednoznačne treba myslieť na to, že vo váš veľký deň nemusíte nič (iba sa vziať a mať pri sebe občiansky preukaz) a môžete všetko. Je teda len a len na vás, čo všetko sa rozhodnete sebe či ďalším účastníkom svadby naplánovať a uhradiť. Závisí to ako od charakteru či miesta vašej svadby, tak aj od vášho svadobného rozpočtu.

Aké sú teda možnosti svadobnej dopravy a komu všetkému by ste mali, resp. by ste mohli zabezpečiť svadobný odvoz, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Svadobné auto pre snúbencov

Úplne najprioritnejšou je doprava pre snúbencov. Pokiaľ máte komplet svadbu vrátane obradu naplánovanú na jednom mieste, kde budete aj ubytovaní, dopravu riešiť nebudete. Stačí sa zamyslieť, ako pôjdete k oltáru, ale to už je iná pesnička.

V minulosti platilo, že nevesta a ženích by sa mali na miesto obradu doviesť v samostatných vozidlách a odísť spoločne v jednom. Toto pravidlo však dávno nie je striktné, keďže sa už upustilo aj od prvého videnia sa snúbencov pri obrade. Takže sa môžete na dané miesto dopraviť spoločne. Otázka však znie, ako :-).

Opäť sa budeme opakovať, ale závisí iba od vášho vkusu, preferencií, predstáv a snov. Ak ste vždy túžili po luxusnej svadbe, je tu pre vás na výber množstvo luxusných áut či limuzín. S výberom vám istotne pomôže tím profesionálov z Limuzíny pre výnimočné dni.

Pokiaľ chcete trošku recesie, prípadne sa vaša svadba nesie v téme vintage, retro či čistej romantiky, k dispozícii máte niekoľko veteránov.

Samozrejme, okrem toho sa ponúka hneď niekoľko alternatív ako svadobné vozy, koče alebo sa na vlastnú svadbu môžete dopraviť jednoducho vlastným spôsobom. Niekoľko obľúbených neviest z Mojej svadby využilo viacero alternatívnych dopravných prostriedkov, ako sú bicykle, kone, taxi či dokonca mestskú hromadnú dopravu.

Zrejme vám už napadlo, že nevesta auto vo svadobných šatách odšoféruje zrejme komplikovane (o vysokých podpätkoch radšej pomlčíme) a ženíchovi tiež nemusí byť zrovna takáto jazda komfortná. Zo skúseností vieme, že podobné situácie sú skôr raritné a snúbenci volia radšej iných šoférov a užívajú si spoločnú jazdu. Často býva vo svadobnom aute prítomný aj fotograf, ktorý túto cestu dokumentuje.

Mnohé spoločnosti prenajímajúce vozidlá na svadbu, v rámci svojich služieb poskytujú aj šoférov. Ak tomu tak nie je, najvhodnejšie je do tejto roly pasovať niekoho vám blízkeho, ktorý vydrží s prípitkom až do miesta hostiny a je zároveň aj dobrým šoférom.

Svadobný odvoz

Okrem snúbencov bývajú ďalšími dôležitými osobami aj svadobní rodičia či starí rodičia a súrodenci, svedkovia, družičky a družbovia a pri plánovaní odvozu treba určite uvažovať aj nad dopravou pre poskytovateľov služieb. V dnešnej dobe sa už fotograf, kameraman, kapela či DJ dokáže dopraviť vo vlastnej réžii, ale pokiaľ chcete mať napríklad fotografie či video záznam aj z cesty do kostola, musíte rátať aj s touto osobou.

Samozrejme, najjednoduchšie je nechať všetkých, aby sa na miesto konania dopravili sami, avšak treba rátať s tým, že svadba je oslavou lásky a pri oslavách sa nešetrí ani alkoholom. Mali by ste si teda, najmä pri tých naozaj podstatných osobách, urobiť prehľad, ako sa na miesto konania dopravia a ako sa z neho dostanú domov.

Pokiaľ je v mieste konania zabezpečené ubytovanie, resp. je možnosť ubytovať sa, je to určite jednoduchšie, ak nie, musíte kombinovať, kalkulovať a plánovať.

Obľúbenými dopravnými prostriedkami sú autobusy, mikrobusy, prípadne taxíky. Najjednoduchším riešením je, aby ste sa pred vašou svadbou skutočne nemuseli zúfalo zaoberať príchodmi a odchodmi hostí, dať im možnosť odvozu z miesta konania a príchod nechať v ich réžii. Veď objednať si taxík či dohodnúť sa s ďalšími svadobčanmi zvládnu aj oni sami. Potom im jednoducho zabezpečte mikrobus alebo podľa počtu hostí a miest ich bydliska niekoľko áut so šoférmi a máte postarané. So správnym výberom vám poradia profesionáli z Autobusová doprava M-travel s.r.o..

Samozrejme, plánovanie sa vám skomplikuje, ak máte obrad na inom mieste ako hostinu, v tom prípade totiž treba plánovať aj presun hostí. Ak sa vám to zdá komplikované, nezúfajte. Veď ide o dospelých ľudí, ktorí si vedia dopravu naplánovať aj sami. Ak však plánujete veľkú a luxusnú svadbu, určite vám s touto problematikou pomôže svadobný koordinátor. A povedzme si na rovinu, ak niekto na vašu svadbu prísť chce, spôsob si nájde a keď prísť nechce, bude hľadať komplikácie aj tam, kde nie sú.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby