12 zásad svadobnej etikety pre hostí

 • 27. apr 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Keďže svadba patrí medzi spoločenské udalosti, na ktorých sa očakáva dodržiavanie istých pravidiel správania sa, prinášame vám článok o svadobnej etikete.

1. O chystajúcej sa svadbe by okolie mali informovať výlučne budúci manželia

V žiadnom prípade teda nie je vhodné, aby ste im verejne gratulovali (napríklad na sociálnej sieti) pred tým, ako oficiálne zverejnia termín svadby. Zároveň platí, že ak potrebujete s budúcimi manželmi prekonzultovať nejaký detail týkajúci sa svadby, mali by ste tak urobiť formou súkromnej správy, aby sa detaily zo svadby vašich priateľov neobjavovali na sociálnej sieti všetkým ostatným priateľom.

2. Svadobní hostia by sa mali slávnostne obliecť, alebo zvoliť oblečenie primerané k štýlu svadby

Svadobná etiketa sa týka aj spoločenských outfitov svadobných hostí. Dámy by sa mali vyvarovať bielym či čiernym šatám, príliš extravagantným modelom a honosným večerným róbam. Naopak, vhodné sú puzdrové alebo jednoduché dlhé šaty, šaty áčkoveho strihu siahajúce minimálne po kolená alebo kostýmy pastelových farieb. Páni by mali siahať predovšetkým po tmavších oblekoch a slávnostných košeliach bledších farieb, ozdobených farebne zladenou viazankou. Samozrejmosťou je slávnostná obuv a vysoké, tmavé ponožky.

3. Hostia by za žiadnych okolností nemali na sobáš meškať

Keď už sú všetci svadobní hostia pekne oblečení a učesaní, môžu sa začať zhromažďovať na mieste konania sobáša. Hostia by v žiadnom prípade nemali meškať, práve naopak, pred kostolom či obradnou sieňou by sa mali začať schádzať v dostatočnom časovom predstihu. V prípade, že z nejakého dôvodu hostia predsa len meškajú, mali by po príchode do kostola alebo sály zostať stáť vzadu alebo vonku.

4. Žena po pravici, starší majú prednosť

Pri vstupe do budovy alebo pri usádzaní prítomných hostí platia klasické pravidlá slušného správania sa. Ženy vždy vstupujú do budovy po pravici muža, idú pred mužom hore schodmi a idú za mužom dole schodmi. Starším ľudom a ženám by páni mali v kostole či v obradnej sále uvoľniť miesto na sedenie.

5. Predné rady v kostole patria najbližšej rodine

Pri usádzaní svadobných hostí platí, že v predných radoch sedia rodičia, súrodenci a starí rodičia nevesty a ženícha (nevestina rodina je zvyčajne usadená na strane nevesty a ženíchova rodina na strane ženícha), za nimi sedí najbližšia rodina, potom vzdialenejšia rodina a na konci priatelia.

Hostia by mali mať počas obradu vypnuté mobilné telefóny a i keď nie sú veriaci, mali by sa snažiť ,,splynúť s davom“ a nerušiť slávnostný obrad. Po skončení obradu väčšinou nasledujú gratulácie. Ako prví by mali novomanželom gratulovať rodičia a najbližší príbuzní. Priatelia, kolegovia a známi, by mali neveste i ženíchovi gratulovať ako poslední.

6. Nevesta a ženích vstupujú do sály prví

Následne sa svadobní hosti odoberú na slávnostnú hostinu. Do miestnosti vstupuje ako prvý ženích s nevestou v náručí a za nimi postupne ostatní hostia. Opäť treba dodržiavať pravidlá slušného správania sa, nepredbiehať sa a netlačiť sa. Do sály vstupuje vždy prvý muž, aby dámu uviedol do neznámeho prostredia.

7. Hostia by sa mali usadiť podľa zasadacieho poriadku, žena si sadá prvá

Svadobní hostia by mali byť za slávnostné stoly usadení podľa vopred pripraveného zasadacieho poriadku. Dámy si vždy sadajú ako prvé, pričom by vždy mali byť usadené po pravici svojho partnera.

8. Hostia by sa mali vzájomne predstaviť a zoznámiť

V prípade, že sa pri sebe sediaci hostia nepoznajú, mali by sa navzájom predstaviť a zoznámiť. Predstavovanie by malo prebiehať vždy postojačky, pričom platí, že spoločensky menej významný pár sa predstavuje vyššie postavenému páru, prednosť majú ženy, starší ľudia a nadriadení. Hostia by sa počas svadobnej veselice nemali baviť o politických a náboženských témach, telefonovať či surfovať na mobilnom internete.

9. Hostia začínajú jesť až po tom, ako začne jesť hostiteľ

Po usadení a privítaní nasleduje slávnostný obed / večera. Ako prvý začína jesť hostiteľ, po ňom sa do chutného svadobného menu môžu zahryznúť svadobní hostia. Pri jedle by ste nemali rozprávať, sŕkať polievku, fúkať jedlo či nekoordinovane ho miešať. Vždy radšej počkajte, kým jedlo vychladne na primeranú teplotu. V prípade, že vám kúsok jedla alebo časť príboru spadne na zem, nezohýnajte sa a nezdvíhajte to, ale požiadajte o nový kus príboru. Nápoje do pohárov nalieva buď obsluha alebo samotní hostia, pričom platí, že páni nalievajú nápoje sebe i okolo sediacim dámam.

10. Prvý tanec je venovaný mladomanželom

Po dojedení bude pravdepodobne nasledovať prvý novomanželský tanec, kedy parket parí výlučne neveste a ženíchovi. Po jeho skončení nasleduje rodičovský tanec a následne sa na parket môžu pridať aj ostatní svadobní hostia.

11. Svadobné dary by hostia mali odovzdať v predstihu

Zvykom je, že každý svadobný hosť obdaruje novomanželov svadobným darom. Dary by však nemali byť novomanželom odovzdávane priamo na svadbe, ale v predstihu, na vopred určenom mieste. Novomanželia by sa najneskôr do dvoch týždňov od konania svadby mali hosťom za prijaté dary osobne alebo telefonicky poďakovať.

12. Svadobní hostia by bez opýtania nemali zverejňovať fotografie zo svadby

V súvislosti s rozmachom moderných technológií je nutné podotknúť, že svadobní hostia by nemali bez opýtania pridávať na sociálne siete fotografie zo svadby svojich blízkych. Keďže takmer všetci novomanželia majú počas svadby objednaného skúseného fotografa, svadobní hostia by svoje aparáty mali nechať odložené v kabelke alebo vo vrecku pánskeho saka. Urobiť si pár vlastných záberov vám dozaista nikto nezakáže, avšak na svadobnej hostine by ste sa mali predovšetkým zabávať a nie mobilom alebo tabletom fotografovať každý nevestin krok.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby