Čo všetko by ste mali vedieť o kravate pre ženícha?

 • 24. máj 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Kravata patrí dlhé roky medzi základné doplnky každého muža a je neodmysliteľnou súčasťou obleku. Rovnako, ako sa mení móda pri košeliach a oblekoch, aj kravaty podliehajú módnym trendom. Raz sa nosia úzke, inokedy široké, tmavé, farebné, vzorované a trendami sa riadia aj spôsoby ich uväzovania.

K svadobnému oblečeniu mužskej časti páru patrí košeľa a kravata alebo motýlik, prípadne môže byť ležérny ženích aj bez podobnej ozdoby krku. Dnes sa zameriame však na kravatu, jej správny výber a spôsoby viazania.

O čo vlastne ide?

Kravata, prípadne viazanka, je podlhovastý kus látky, ktorý je súčasťou pánskeho odevu a viaže sa mužom okolo krku. Neplní žiadnu funkciu okrem ozdobnosti a býva predpísanou súčasťou niektorých dress-code a potrebným doplnkom každého gentlemana.

História kravaty je zaujímavá. Pochádza z obdobia Tridsaťročnej vojny, teda približne pred 350 rokmi, kedy sa Francúzi inšpirovali chorvátskymi žoldniermi. Jej názov pozostáva z dvoch pomenovaní Chorvátov v chorvátskom a francúzskom jazyku – Hrvati a Croates, teda spolu CRAVAT, teda kravata. V tomto období nosili kravatu ako muži, tak aj ženy a kravata sa tak stala neodmysliteľnou súčasťou formálneho oblečenia.

Kravata pre ženícha

V súčasnosti je v zásade jedno, akej farby zvolí ženích košeľu. V dnešnej dobe sa nekladie dôraz na formálnosť odevu, a teda nemusí ísť vždy o bielu farbu, ale poväčšine sa páni aj tak držia tejto klasiky a iné farebné prevedenia košieľ volia na svadbe najmä po polnoci. Samozrejme, závisí najmä od typu a štýlu každej svadby.

K svadobnej košeli sa najčastejšie volia jednofarebné kravaty vo svetlejších farbách ako je béžová, strieborná, zlatá, či sivá, prípadne biela s jemnou výšivkou v spomínaných farbách. Obľúbenou kombináciou býva aj kravata vo farbe výzdoby tej ktorej svadby, najmä, ak nevesta tiež volí drobný doplnok rovnakej farby.

Ženích sa tak môže tejto farbe priblížiť buď farebnosťou košele a zostať v neutrálnych farbách kravaty, alebo naopak, zostať v bielej košeli a doladiť farbu kravaty. Posledným riešením je kravata aj košeľa v iných farbách, pričom stále zostávajú tón v tóne.

Netreba zabúdať aj na popolnočný outfit, kedy si ženích často pri výmene košele mení aj jej farbu, a teda by mal tejto zmene prispôsobiť aj zmenu kravaty, prípadne presedlať na motýlika. Určite by však mal dbať na kontinuitu týchto výrazných doplnkov, nakoľko sa jedná o jeho veľký deň a teda by mal z davu, rovnako ako nevesta, vyčnievať po celý čas.

Výber kravaty

Pri výbere kravaty by ste mali myslieť najmä na oblek, ktorý budete mať na sebe, jeho farbu, typ, vzor, látku a štýl, v akom je kravata ušitá. Kravatu vyberajte tak, aby jej dĺžka, štýl a strih sedela najmä k vašej postave a hodila sa k vášmu obleku. V prípade svadby odporúčame najmä tie bez vzorov, avšak v prípade extravagantnejšej svadby alebo svadby v hipsterskom či boho štýle, môžete bez obáv siahnuť aj po výraznejšom prevedení.

Viazanie kravaty

Viazanie kravaty podlieha módnym trendom a zároveň je potrebné sa riadiť aj zvyškom odevu ženícha. Tým, či má k obleku oblečenú aj vestu, aký štýl obleku a košele má odetý. Či má manžetové gombíky alebo okrem kravaty bude mať na sebe iný ozdobný prvok a podobne.

Medzi najobľúbenejšie spôsoby viazania kravaty patria najmä manhattenský uzol (čo je vlastne polovičný windsorský uzol), windsorský uzol, shelby uzol, four in hand alebo uzol princ Albert. Že ste nerozumeli ani slovo? Nevadí, na internete nájdete množstvo video návodov ako správny uzol dobre uviazať. Kravata by po uviazaní mala siahať tesne nad opasok, prípadne do stredu pracky. Uzol by mal vyplniť medzeru medzi uviazanou kravatou a golierom košele.

Ako uviazať kravatu spôsobom "four in hand"?

Módny doplnok

V dnešnej dobe je atmosféra uvoľnenejšia, a tak môžu ženísi slobodne vyberať všetky doplnky, ktoré chcú mať na svojej svadbe na sebe. Kravata, ktorú zvolia, nemusí byť vôbec predpisová, ako sme spomínali vyššie a pokiaľ je ženích výstrednejšej povahy, môže zvoliť aj pestrofarebné prevedenie tohto módneho doplnku.

Veľmi milým a zaujímavým spestrením svadby bývajú družbovia oblečení v podobnom duchu ako ženích. Máme na mysli práve doplnky, ktoré môžu farebne ladiť a pútať tak na seba pozornosť.

Ženích teda môže siahnuť aj po jednofarebnej kravate výraznejšej farby a ostatných družbov odieť do mnohofarebnej kravaty, ktorá zopakuje farbu aj tej ženíchovej, prípadne to urobiť naopak. Veď nielen družičky môžu na svadbe ladiť, dnes sú čoraz častejšie v hľadáčiku aj páni a ich módne stvárnenia.

Ženích tak môže obdarovať svojich družbov na rozlúčke so slobodou aj takouto drobnosťou a docieliť tak prekvapivý a lákavý efekt na svadbe.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby