Aké kritériá by mala spĺňať svadobná kytica?
Svadobná kytica je rovnako ako i svadobné šaty doménou nevesty. V súčasnosti okrem tradičných svadobných kytíc z bielych ruží sú v obľube i kytice z rozmanitých druhov kvetov, ale i z materiálu od perál, gombíkov, brošní, kryštálu až po látky.
Čo prezrádzajú farby svadobnej kytice?
Farebné prevedenie svadobnej kytice by malo odzrkadľovať povahu nevesty. Popularita bielych ruží spočívala najmä v symbolike bielej farby. Biela farba predstavuje čistotu a nevinnosť. Tú by mala každá neveste zosobňovať. Biele ruže sú ľahko skombinovateľné s bledoružovými tónmi, čím sa zachováva tradičná jemnosť nevesty. Medzi typické kvety, ktoré zosobňujú romantickú dušu sú napríklad kamélie, frézie a drobné konvalinky.
Nevesty optimistickej a hravej povahy stavajú základ svojich kytíc na veselých farbách medzi, ktoré patrí predovšetkým žltá farba. Jednoduché margarétky, slnečnice, žlté kosatce či tulipány predstavujú žiarivú a veselú svadobnú kyticu. Modrá i fialová farba sú považované za farbu vernosti a viery. Svadobné kytice modrej farby sú často dekorované napríklad z irisu, orgovánu, levandule či z pivónií. Vášnivé typy žien uprednostňujú ohnivú a živelnú červenú farbu. Červené ruže i tulipány v sebe nesú posolstvo náruživej a trvácnej lásky.
Pre mnohé svadobné kytice je príznačné ich farebné kombinovanie, pričom prevládajúci základ kytíc je postavený na kvetoch bielej farby. Dôvodom je nie len zachovanie symbolu nevinnosti, ale i jednoduchá kombinovateľnosť s ďalšími farbami.
Nepísané pravidlo svadobných aranžérov odporúča zladiť maximálne štyri druhy kvetov podobného farebného odtieňu. Obľúbenou kombináciou je kombinácia bielej, ružovej a bledo fialovej. Nevesty zostávajú predovšetkým verné osvedčenej súhre bielej a ružovej, alebo bielej a žltej. V súčasnosti ročné obdobie nehrá žiadnu prekážku v dostupnosti sezónnych kvetov. Milé nevesty by však nemali zabúdať na vyššiu cenu sezónnych kvetov, prípadné zhoršenie akosti kvetov ako je ich trvácnosť, veľkosť či pôvodná farba kvetu.
Ako vybrať primeraný tvar a veľkosť pre svadobné kytice?
Okrem farebnej škály a rozmanitosti druhov kvetov podlieha dobovým trendom i celkový tvar a veľkosť kytice. Robustnosť a tvar kytice by mal byť čiastočne závislý i od výšky a postavy nevesty.Pravidlo proporcionality napomáha zvoliť si vhodnú svadobnú kyticu najmä u neviest silnejšej a nižšej postavy. Plnoštíhle nevesty sa nemusia obávať veľkolepejších a väčších svadobných kytíc v tvare voľnej gule, prípadne kaskády čo znázorňuje slzu, alebo polmesiac. Naopak nevesty nižšieho vzrastu by si nemali zvoliť kytice previsnutých tvarov. Vhodnou voľbou pre ne by mohli byť menšie kytice guľatých tvarov, či už voľná guľatá, alebo dokonale usporiadaná guľatá kytica takzvaná biedermeier. Štíhle a vysoké nevesty nie sú obmedzované veľkosťou i tvarom svadobnej kytice, pre nich sú vhodné rozmanité previsnuté svadobné kytice.
Svadobná kytica – výber podľa svadobných šiat
Tretím kritériom pri výbere svadobnej kytice sú nevestine šaty. Mnohé nevesty si svoje svadobné šaty vysnívali už ako malé dievčatká. K princeznovským šatám zdobenými čipkami, kamienkami a typickou širokou sukňou prislúcha pestro zdobená kytica doplnená jemnými kryštálikmi a perličkami.
Variant jednoduchých šiat by mal byť podčiarknutý jednoduchou kyticou. Pod jednoduchosťou rozumieme svadobnú kyticu prevažne z jedného, alebo z malého počtu druhov kvetov. Na kráľovskej svadbe princa Williama a Kate vynikla práve jednoduchá svadobná kytica z konvaliniek.K elegantným a zároveň extravagantným svadobným šatám pristanú kvety ako napríklad francúzske tulipány, kalie – ľalie, pivónie a orchidea.
Pre nevesty hľadajúce unikátnosť a atypickosť sú adekvátné práve glamélie. Glamélia je atypická svojou väzbou. Takáto svadobná kytica je zložená buď z lupeňov gladiol alebo podobného veľkého kvetu poskladaného z viacerých kvetných lupeňov. Menej populárne extravagantné svadobné kytice sú napríklad kabelky z kvetov či kvetinové náramky.
Netradičné svadobné kytice
Kvetinové trendy podliehajú vplyvu modernosti a štýlovosti rovnako ako svadobné šaty. Vyskúšali by ste svadobné kytice z brošní, perál, gombíkov, kryštálu, papiera, pierok či textilu? Áno, čítate správne, všetky menované komponenty sa používajú pri výrobe extravagantných a netradičných svadobných kytíc.
Kytice z brošní sú tvorené najčastejšie z brošní kvetinových tvarov a motýľov. Tieto kytice sú doslovným šperkom v rukách nevesty. Pri výrobe látkových kytíc sa využívajú saténové látky, ktoré sú doplnené jemnými perličkami či ozdobnými kamienkami. Satén je jednou z noblesnejších a luxusnejších textílií, preto sa používa pri výrobe špeciálnych svadobných kytíc. Okrem toho sa často používa čipka a háčkované kvietky. Výhodou takýchto typov svadobných kytíc je trvácnosť a výnimočnosť.
Ďalšie druhy svadobných kytíc
Nemenej dôležité svadobné kytice sú určené pre svadobné mamy, krstných rodičov, starých rodičov, prípadne družičky. Dané svadobné kytice nie sú totožné, ale príbuzné k nevestinej kytice. Rozdiel je predovšetkým v ich veľkosti. Faux pas nehrozí ak sú jednotlivé svadobné kytice rozdielne. Dôležité je zachovať farebný súlad s hlavnou, teda s nevestinou svadobnou kyticou.
Ženíchove pierko či korsáž musí podľa estetickej zásady ladiť s nevestinou svadobnou kyticou. Na nevestinu kyticu nadväzuje i ostatná výzdoba v obradnej miestnosti a v sále.
Vysnívaná svadobná kytica by mala byť pre každú nevestu originálna, jedinečná a mala by vystihovať jej osobnosť.
Autor článku: Jana Václavová / Fotografie: thinkstock.com
Pridaj príspevok