Ako zažiť dokonalú svadobnú noc?

 • 23. mar 2017
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Existuje v súčasnosti ešte niečo tak posvätné, čím bola kedysi svadobná noc? Svadobná noc bola kúzelnou nocou, na ktorú pár túžobne očakával. V súčasnosti však máloktorý vzťah funguje bez predmanželského sexu, doba sa zmenila a taktiež aj priority mladých párov.

Svadobná noc už dnes nemá príchuť zakázaného ovocia, pre mladomanželov je však krásnou bodkou za svadobných dňom. Považuje sa za akési vyvrcholenie svadby, práve pre svoju jedinečnosť a neopakovateľnosť.

Zaujímavosti z histórie svadobnej noci

Najstaršia tradícia týkajúca sa svadobnej noci je tradícia tzv. „Tobiášových nocí“, ktorá predstavovala pre mladomanželov tri noci cudnosti po svadobnom obrade. Táto tradícia bola typická hlavne pre Francúzsko a tiež Španielsko. Vychádzala z úcty mladomanželov k sviatosti, respektíve k požehnaniu, ktoré im dal kňaz počas svadobného obradu.

Od 12. storočia sa od tejto tradície začalo upúšťať. Išlo skôr o „biznis“, kedy si poddaní, teda presnejšie ženísi, kupovali od šľachty alebo duchovenstva za vysoké poplatky tzv. právo prvej noci a právo zmocniť sa svojej ženy v svadobnú noc. Neskôr sa však aj od tohto upustilo. V niektorých oblastiach Francúzska však táto tradícia pretrvávala až do konca 1. svetovej vojny.

Sexuálne príručky pre svadobnú noc

V minulosti sa dokonca písali aj sexuálne príručky, ktoré obsahovali aj pasáže ohľadne svadobnej noci. Jedna z nich pochádza už z roku 1894 s názvom Rady a pokyny pre mladú nevestu od autorky R. Smythersovej. Jej obsah je skutočne zaujímavý, keďže sa veľmi líši od súčasného ponímania sexuality. Uznajte sami, že vtedajšie predstavy o sexualite sa radikálne zmenili.

Autorka v príručke písala o mladých ženách, ktoré boli slušne vychované a paradoxne pre nich bol najšťastnejším a najhroznejším zároveň svadobný deň. Svadbu považovala ako Bohom požehnaný ceremoniál, ktorý symbolizoval triumf nad mužom. Áno, dobre čítate, triumf nad mužom. 🙂 Toho si totiž žena k sebe pripútala, aby jej plnil všetky túžby po zvyšok života.

Za zápornú chvíľu autorka považovala práve svadobnú noc, ktorá bola vykúpením nevesty práve tým, že bude po prvýkrát čeliť, ako ona popisuje, hrôze prvej sexuálnej skúsenosti. Mladým ženám radí, aby túto skúšku ohňom neočakávali s radosťou, keďže sebecký a telesne založený manžel by mohol nevestine očakávanie veľmi ľahko zneužiť. Ženám ďalej radí riadiť sa pravidlom, že v manželstve majú dávať po troche, málokedy a pozor – hlavne s nechuťou, keďže inak by sa mohlo stať miestom ukájania živočíšnych túžob. Sex považovala v tom najlepšom prípade za odporný a v najhoršom za bezbožný, bolestivý a tiež ponižujúci zážitok, ktorý od počiatku vekov ženy musia pretrpieť. Za odmenu sa považovali deti, ktoré boli touto cestou splodené a tiež svätosť monogamného domova.

Sexuálna zdržanlivosť párov v súčasnosti

Aj dnes sa nájdu mnohé páry, ktoré sa zo svojho presvedčenia alebo vierovyznania rozhodli pre sexuálnu zdržanlivosť počas predmanželského vzťahu. Pre tieto páry je svadobná noc premiérou, počas ktorej si po prvýkrát môžu naplno užiť jeden druhého.

Svadobná noc je pre nich magickou, prináša vzrušenie, a na druhej strane pocity strachu, obáv a neistoty z neznámeho, čo je úplne prirodzené. Musia byť však omnoho viac trpezliví ako tie páry, ktoré nevydržali až do svadobnej noci. Súhra duší a tiel totiž potrebuje dostatok času, tolerancie a najmä láskyplný prístup partnerov.

Svadobná noc – realita

Väčšina párov v súčasnosti od svadobnej noci neočakáva veľa. Tak ako máme uponáhľaný a plný stresu život, tak taký je zvyčajne aj svadobný deň. Mladomanželia sú tak unavení z celého dňa, že zvyčajne na prvý manželský sex alebo ich prvý sex vôbec nepomyslia. Ich svadobná noc teda možno nevyjde tak, ako si predstavovali.

Práve preto treba vopred počítať s oboma možnosťami. Prvý manželský sex si preto veľa párov necháva na ďalšiu noc alebo sa môžu držať tradície Tobiášových nocí, kedy ich túžba a očakávania, pravdepodobne znásobia aj rozkoš. V niektorých prípadoch im to môže pomôcť vyhnúť sa nespokojnosti či pocitom zlyhania a únava po celom dni ich môže obrať o veľmi príjemný zážitok.

Svadobná noc nemusí byť len o sexe

Svadobná noc by mala byť, či už s prvým manželským sexom alebo bez neho, nezabudnuteľná a originálna. Preto je vhodné ju prežiť v posteli mimo vašej spálne, napríklad v nádhernej hotelovej izbe, ktorá vám nebude pripadať všedne.

Tipy pre dokonalú svadobnú noc

• Rozhodne nezabudnite na obstaranie romantickej klasiky v podobe sviečok, vonných a masážnych olejov.

• Neznervózňujte sa tým, že všetko musí byť dokonalé a podľa predstáv. Jednoducho sa uvoľnite, buďte spontánni, prirodzení a užívajte si.

Pohár bieleho vínka alebo kvalitného šampanského rozhodne nebude na škodu. Dávajte si však pozor, aby ste to už počas svadobnej hostiny neprehnali s alkoholom. Určite nechcete, aby vaša svadobná noc skončila fiaskom. V malom množstve vám samozrejme alkohol môže pomôcť odbúrať trému a možno tiež odhodiť zábrany.

Ľahké občerstvenie v podobe orieškov alebo iných sladkých pochutín či zdravšieho ovocia určite tiež uvítate.

• Nevestičky by samozrejme mali myslieť na krásnu, novú spodnú bielizeň v nebesky bielej farbe. Môžete si dovoliť aj odvážnejšie čipkované či sieťkované kúsky, šnúrky a mašličky sú tiež vítané.

• V prípade dlhého svadobného obradu, hostiny a zábavy, kedy už následne nebudete mať silu na sex, by nemali chýbať bozky, dotyky a nežné maznanie sa až do úplného vyčerpania.

• Po zobudení si doprajte raňajky do postele, pokojne aj dvojchodové, ktoré bude bez väčších problémov možné zaobstarať najmä v prípade, ak sa svadobná noc odohrá v hotelovej izbe.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe