Svadobná noc – mýtus alebo realita?

 • 17. okt 2019
 • Dana Račko, Barbora Babicová
 • isifa / Shutterstock

Posteľ obsypaná lupeňmi ruží, horiace sviečky, na stole šampanské a jahody, v pozadí znie romantická hudba… Presne takto vyzerá svadobná noc v romantickom americkom filme. V skutočnosti je svadba síce krásna, ale vyčerpávajúca udalosť, ktorá volá skôr po spánku ako po sexe. Pozrime sa, ako vyzerá mýtus a realita o svadobnej noci.

Mýtus

 • bude to ako nikdy predtým
 • bude to veľmi romantické
 • bude to dokonalé
 • bude to nezabudnuteľné

Realita

 • bude to rýchle
 • nebude to v noci
 • bude to v iný deň
 • nebude to

Samozrejme, že tieto mýty a realita neplatia vždy a u všetkých novomanželov, no buďme k sebe úprimní, že takto to vyzerá u 90 % z nich. Ako si teda aj napriek tomu všetkému ako tak užiť svadobnú noc?

Ako zažiť dokonalú svadobnú noc?

V prvom rade, svadobnú noc v žiadnom prípade nepodceňte, na druhej strane však ani nepreceňte. Nemajte od nej príliš naivné a nereálne očakávania. Veľa neviest sa na ňu prehnane chystá, nakupuje zvodnú sexy bielizeň, pripravuje romantickú hudbu…

Treba si uvedomiť, ako dlho svadba trvá. K tomu pridajme stres, samotný priebeh svadby a dlhé hodiny na nohách. Kto by si po tomto všetkom netúžil pospať? Preto ju príliš neplánujte. Ide o spontánnu záležitosť, ktorá si vyžaduje viac energiu ako plánovanie. Pripravte sa na ňu skôr príjemnými pocitmi ako materiálnymi drobnosťami.

Predohra

Nemyslíme na predohru priamo na „mieste činu“, skôr počas celého svadobného dňa. Dajte svojmu nastávajúcemu najavo, že po ňom túžite. Zvodným úsmevom, nežným dotykom alebo nečakaným vášnivým bozkom počas spoločného tanca. Vytvoríte tým príjemné iskrenie, ktoré môže premôcť i tú najväčšiu posvadobnú únavu.

Sexuálna zdržanlivosť

Ďalšou alternatívou, ako vyhrať nad únavou, je dať si pred svadbou malý celibát. Týždeň bez milovania môže byť jedným zo spôsobov, ako sa nakopnúť na to svadobné. Niekedy býva chuť po milovaní s partnerom taká silná, že ani tá najväčšia únava nemá šancu vyhrať. Naši starí rodičia si odriekali milovanie pred svadbou oveľa dlhšie ako zopár dní. Spomeňte si na to zakaždým, keď budete mať chuť podľahnúť.

Znova „prvýkrát“

Pocit prvého milovania môže navodiť príjemné vzrušenie. Spomeňte si na vaše prvé spoločné milovanie a oživte vaše vášnivé spomienky. Ak máte možnosť byť na mieste, kde ste sa prvýkrát milovali, choďte tam! Ak máte pieseň, ktorá vtedy hrala, pustite si ju! Ako spomienkový spúšťač vášne môže poslúžiť naozaj čokoľvek – spodná bielizeň, poloha pri milovaní alebo tie správne slová, ktoré ste mu vtedy zašepkali do ucha…

Nová poloha

Aby vaša svadobná noc nebola mýtus, ale realita, skúste napríklad novú polohu. Možno práve tú, ktorú ste tak dlho a ostýchavo odkladali na inú príležitosť. Teraz máte tú najlepšiu a jedinečnú príležitosť na realizáciu, dámy. Myslite počas svadby na moment, kedy to na svojho manžela rozbalíte vo veľkom štýle a možno práve ten pocit vo vás udrží energiu i adrenalín na milovanie.

Vytraťte sa…

Svadba je síce o neveste a ženíchovi, ale určite nikomu nebudete chýbať, povedzme takých 30 minút. Veľa párov si urobí svadobnú noc už počas svadby 🙂 Kto povedal, že neveste musí pri prezliekaní svadobných šiat pomáhať družička? Je to vaša svadba, a preto si ju urobte podľa vašich pravidiel. Buďte taktní k hosťom, no nezabúdajte na vlastné šťastie. Do polnoci máte ešte dosť síl aj príležitostí nenápadne sa vytratiť a…

Svadobné ráno

Dať si prvé manželské milovanie po výdatnom spánku po boku svojho manžela je pocit na nezaplatenie. Vôbec si nelámte hlavu nad tým, že vaša svadobná noc bola vlastne svadobné ráno. Dôležité je, že ste si prvé milovanie ako pán a pani, užili oddýchnutí.

Zaujímavosti z histórie svadobnej noci

Najstaršia tradícia týkajúca sa svadobnej noci je tradícia tzv. „Tobiášových nocí“, ktorá predstavovala pre mladomanželov tri noci cudnosti po svadobnom obrade. Táto tradícia bola typická hlavne pre Francúzsko a tiež Španielsko. Vychádzala z úcty mladomanželov k sviatosti, respektíve k požehnaniu, ktoré im dal kňaz počas svadobného obradu.

Od 12. storočia sa od tejto tradície začalo upúšťať. Išlo skôr o „biznis“, kedy si poddaní, teda presnejšie ženísi, kupovali od šľachty alebo duchovenstva za vysoké poplatky tzv. právo prvej noci a právo zmocniť sa svojej ženy v svadobnú noc. Neskôr sa však aj od tohto upustilo. V niektorých oblastiach Francúzska však táto tradícia pretrvávala až do konca 1. svetovej vojny.

Sexuálne príručky pre svadobnú noc

V minulosti sa dokonca písali aj sexuálne príručky, ktoré obsahovali aj pasáže ohľadne svadobnej noci. Jedna z nich pochádza už z roku 1894 s názvom Rady a pokyny pre mladú nevestu od autorky R. Smythersovej. Jej obsah je skutočne zaujímavý, keďže sa veľmi líši od súčasného ponímania sexuality. Uznajte sami, že vtedajšie predstavy o sexualite sa radikálne zmenili.

Autorka v príručke písala o mladých ženách, ktoré boli slušne vychované a paradoxne pre nich bol najšťastnejším a najhroznejším zároveň svadobný deň. Svadbu považovala ako Bohom požehnaný ceremoniál, ktorý symbolizoval triumf nad mužom. Áno, dobre čítate, triumf nad mužom. 🙂 Toho si totiž žena k sebe pripútala, aby jej plnil všetky túžby po zvyšok života.

Za zápornú chvíľu autorka považovala práve svadobnú noc, ktorá bola vykúpením nevesty práve tým, že bude po prvýkrát čeliť, ako ona popisuje, hrôze prvej sexuálnej skúsenosti. Mladým ženám radí, aby túto skúšku ohňom neočakávali s radosťou, keďže sebecký a telesne založený manžel by mohol nevestine očakávanie veľmi ľahko zneužiť.

Ženám ďalej radí riadiť sa pravidlom, že v manželstve majú dávať po troche, málokedy a pozor – hlavne s nechuťou, keďže inak by sa mohlo stať miestom ukájania živočíšnych túžob. Sex považovala v tom najlepšom prípade za odporný a v najhoršom za bezbožný, bolestivý a tiež ponižujúci zážitok, ktorý od počiatku vekov ženy musia pretrpieť. Za odmenu sa považovali deti, ktoré boli touto cestou splodené a tiež svätosť monogamného domova.

Sexuálna zdržanlivosť párov v súčasnosti

Aj dnes sa nájdu mnohé páry, ktoré sa zo svojho presvedčenia alebo vierovyznania rozhodli pre sexuálnu zdržanlivosť počas predmanželského vzťahu. Pre tieto páry je svadobná noc premiérou, počas ktorej si po prvýkrát môžu naplno užiť jeden druhého.

Svadobná noc nemusí byť len o sexe

Svadobná noc by mala byť, či už s prvým manželským sexom alebo bez neho, nezabudnuteľná a originálna. Preto je vhodné ju prežiť v posteli mimo vašej spálne, napríklad v nádhernej hotelovej izbe, ktorá vám nebude pripadať všedne.

Tipy pre dokonalú svadobnú noc

• Rozhodne nezabudnite na obstaranie romantickej klasiky v podobe sviečok, vonných a masážnych olejov.

• Neznervózňujte sa tým, že všetko musí byť dokonalé a podľa predstáv. Jednoducho sa uvoľnite, buďte spontánni, prirodzení a užívajte si.

Pohár bieleho vínka alebo kvalitného šampanského rozhodne nebude na škodu. Dávajte si však pozor, aby ste to už počas svadobnej hostiny neprehnali s alkoholom. Určite nechcete, aby vaša svadobná noc skončila fiaskom. V malom množstve vám samozrejme alkohol môže pomôcť odbúrať trému a možno tiež odhodiť zábrany.

Ľahké občerstvenie v podobe orieškov alebo iných sladkých pochutín či zdravšieho ovocia určite tiež uvítate.

• Nevestičky by samozrejme mali myslieť na krásnu, novú spodnú bielizeň v nebesky bielej farbe. Môžete si dovoliť aj odvážnejšie čipkované či sieťkované kúsky, šnúrky a mašličky sú tiež vítané.

• V prípade dlhého svadobného obradu, hostiny a zábavy, kedy už následne nebudete mať silu na sex, by nemali chýbať bozky, dotyky a nežné maznanie sa až do úplného vyčerpania.

• Po zobudení si doprajte raňajky do postele, pokojne aj dvojchodové, ktoré bude bez väčších problémov možné zaobstarať najmä v prípade, ak sa svadobná noc odohrá v hotelovej izbe.

A akú svadobnú noci mali naše nevesty a Stanko?

lucy991: „Čo je to svadobná noc? 🙂 Ja som prišla o 05:30 na izbu po vyprevadení posledných hostí, kapely, sadla si zničená na posteľ, oslovila som už manžela a zistila som, že spí ako drevo. Tak som vstala a pekne šla klopať na izbu svedkyne, aby mi pomohla dostať sa zo šiat, keďže som sa po polnoci neprezliekala. Ľahla som si, spala hodinu a opäť fungovala. Toľko naša svadobná noc.“

fadama: „My sme odchádzali zo sály okolo 05:30 a domov sme prišli okolo 05:45. Muž si ľahol a po chvíli som zistila, že sa rozprávam sama so sebou. Ja som išla si ľahnúť o 6:30 po vybratí 50-tich sponiek z účesu. Takto prebehla naša svadobná noc.“

tralalik_1: „My sme otestovali naše niekoľkohodinové manželstvo počas svadobnej noci… Nosím okuliare, ale na svadbe som ich nechcela, tak som to riešila šošovkami, ktoré tak držali na oku, že za nič na svete nechceli ísť dole… Ja som bola zúfalá, už riadne vytrápená a nakoniec ma zachránil môj trpezlivý manžel, ktorý chytil oko, zakázal žmurkať (v tej chvíli to bola najťažšia vec na svete) a šošovky vybral… Aleluja! Mohli sme ísť po polhodine ťažkého boja o 05.30 spať :-).“

lucydia: „O štvrť na sedem sme sa konečne ocitli v spálni. Môj manžel zaspal ešte asi nad posteľou, ja som vzdala boj so sto sponkami a zaspala tiež. Zobudila som sa, keď sa mi chcelo ukrutne cikať, a tak som sa zdvihla s jedným okom otvoreným. V momente som sa ale prebrala, keď mi obe nohy skrútilo do kŕčov po pretancovanej noci vo svadobných lodičkách. Zabudla som si balerínky na prezutie, takže naša svadobná noc? Únava, bleskové zaspatie a kŕče v nohách.“

herodias: „Chlap o 06:30 zalomil a ja som ešte povozila zopár svadobných hostí domov, keďže šofér mal ďaleké trasy, aby nemuseli dlho čakať. A áno, nepila som a nie, ešte som nevedela, že som tehotná, len som si myslela, že som veľmi chorá a že plynule prejdem na antibiotiká. A tá moja malá „chorôbka“ už bude mať 6 týždňov. A samozrejme, nám málokto verí, že sme o tom nevedeli :-).“

stano1202: „Naša svadobná noc je každá, keď si líham k manželke objímem ju, pobozkám a počujem tlkot jej srdiečka a spolu takto zaspíme alebo sa mojkáme, ale k svadobnej noci počas svadby len toľko, že prišli sme domov pred 06:00 ráno, takže noc ako taká už nebola, slniečko bolo dávno hore. Boli sme takí unavení, že sme sa ledva vyzliekli a pobozkali a už sme o pár minút spinkali… O pár dní sme si to vynahradili, to už sme boli v pohode.“

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe