10 tipov, ako správne pózovať počas svadobného fotenia

 • 24. okt 2018
 • Dana Imriščáková
 • isifa / Shutterstock

Jeden z úspešných svetových fotografov Ansel Adams povedal: „Dobrý fotograf vie, kde sa má postaviť.“ Súhlasíme, no dodávame, že aj objekt fotenia musí priložiť ruku k dielu a správne zapózovať. Aby ste počas svadobného fotenia nestáli ako soľný stĺp, prelúskajte si naše rady a skúste si ich aj doma pred zrkadlom.

1. Nepozerajte na fotografa

Fofografi jednoznačne radia, aby ste sa počas svadobného fotenia nepozerali na nich. Zdôrazňujú, aby sa zaľúbenci pozerali na seba, prejavili si gestami, pohľadom a mimikou vzájomnú lásku. Vtedy vraj dokážu vykúzliť tie najkrajšie svadobné fotografie.

2. Uvoľnite ruky

Napnuté a kŕčovité ruky a prsty deformujú celkový dojem z fotografie. Vyhnite sa rovným a napnutým rukám, vaše zápästie by malo byť voľné a flexibilné. Navyše, vaše ruky budú počas svadobného fotenia častým objektom fotoaparátu. Čaká ich fotenie počas výmeny obrúčok pri obrade a tiež detailné fotenie obrúčok snáď zo všetkých svetových strán.

Profesionáli
81
Marián Csano
Fotograf na svadbu
Mojím poslaním je zachytiť atmosféru Vášho jedinečného dňa.
Bratislava
14
Ivan Hudaček - Nádhe...
Fotograf na svadbu
Svadobné fotografie, ktoré splnia všetky Vaše očakávania a ešte máličko viac...
Košice

3. Nežmúrte očami

Možno sa bojíte, aby ste nemali na fotkách oči vypúlené ako žaba a prižmúrite ich natoľko, až je to neprirodzené. Aj tu platí – prirodzenosť nadovšetko. Pozerajte sa pri fotografovaní presne tak, ako sa zvyknete pozerať na svet okolo seba každý deň.

4. Vytvorte telom písmeno S

Tajomstvom správnej a dobrej vyzerajúcej pózy je, že ohyby tela sa podobajú písmenu S. Bradu jemne nadvihnite, dotknite sa jej letmo rukou a perfektný záber je na svete!

5. Nezakrývajte si tvár

fotografom sa nehrajte na schovávačku a pri pózovaní nikdy neskrývajte tvár za ruky. I keď si ich priložíte k tvári, nemali by ju prekrývať, ani na fotke dominovať.

6. Pozerajte do fotoaparátu

Pohľad zdola nie je pre vašu tvár to pravé orechové. Nefotíte predsa titulku na najnovší horor, ale svadobné fotografie. Oveľa lepšie je pozerať sa priamo do fotoaparátu, jemne nadvihnúť bradu (pozor, aby vám nebolo vidno nosné dierky) a telo mierne vytočiť.

7. Usmievajte sa prirodzene

Aký je váš prirodzený úsmev? Vidno vám zuby alebo nie? Pokiaľ nie, „netaste“ ich ani pri fotení. Fotografi často upozorňujú aj na to, že keď sa nesmejú oči, ani ten najväčší úsmev na svete nepomôže.

Ak nechcete, aby bol váš úsmev na fotke silený a preafektovaný, určite si nepomáhajte slovíčkami z kategórie „syyyr“. Radšej sa medzi snímkami rozprávajte, vtipkujte alebo myslite na niečo veselé. Peknému úsmevu nepridáva ani to, ak príliš dlho držíte tvár vo vysmiatej póze. Váš úsmev bude kŕčovitý, preto je lepšie sa usmiať tesne pred stlačením spúšte fotoaparátu.

8. Stojte v prirodzenej polohe a vystrite sa

Fotenie svadobných portrétov nie je akrobatická súťaž, preto neskúšajte polohy, ktoré sú pre vaše telo neprirodzené. Jednou z najčastejších chýb je neprirodzený podrep, príliš vytočená hlava do strán a hrbenie sa. Telo pekne vystrite, no neprehýbajte sa príliš v drieku.

9. Natočte sa z lepšej strany

Nie je tajomstvom, že naša tvár nie je celkom súmerná na oboch stranách. Z tohto dôvodu je jedna polovica našej tváre takpovediac o niečo krajšia. Je dôležité poznať, o ktorú stranu vo vašom prípade ide a uprednostniť ju počas fotenia.

10. Nestojte úplne rovno

Póza, kedy sa postavíte priamo pred objektív, je nešťastné riešenie. Snažte sa natočiť boky do strany, uberie vám to nejaké kilo a zároveň budete vyzerať uvoľnenejšie.

Tip na záver: Ako vyzerať štíhlejšie?

Ruky pri fotení nikdy nepripažujte, vytvoria tak dojem plnšej postavy. Radšej dajte jednu ruku vbok, pričom ruky by nemali byť zovreté v päsť, musí byť vidieť prsty. Ak chcete pôsobiť štíhlejšie, oprite ruky v bokoch, vytlačte ramená trošku dopredu, aby vám vystúpili kľúčne kosti. V prípade, že máte väčšie bruško, vytočte sa do jednej strany a jemne sa zakloňte, to pomôže zoštíhliť postavu.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade