5 tipov, vďaka ktorým budú vaše svadobné fotografie jednoducho úžasné!

 • 28. júl 2016
 • Michaela Forrová
 • Isifa / shutterstock.com

Svadobné fotografie sú doživotnou pamiatkou vypovedajúcou príbeh spečatenia lásky dvoch zaľúbených ľudí. Keďže vám vydarené svadobné fotografie budú i po rokoch pripomínať váš veľký deň D, dôkladná príprava je mimoriadne dôležitá. Prečítajte si našich 5 rád, ktoré vám pomôžu k tomu, aby vaše fotografie zo svadby boli naozaj dokonalé.

1. Dôkladný výber fotografa

Prvou a najdôležitejšou úlohou je výber správneho fotografa. Ešte predtým, ako oslovíte nejakého profesionála, si pozorne prečítajte recenzie na internete a prezrite si jeho prácu. V žiadnom prípade nechceme spochybňovať kvality fotografov, avšak nie všetci sa špecializujú na fotenie svadieb. Napriek tomu, že ,,cvaknúť“ novomanželov by pravdepodobne zvládli všetci, nemusia mať dostatok rekvizít a skúsenosti.

2. Ideálny čas na fotografovanie

Väčšina mladomanželov uprednostňuje fotenie v exteriéri. Keďže kvalita fotografií nasnímaných pri romantickom jazere či na poli plnom rozkvitnutých slnečníc záleží nielen od šikovnosti fotografa, ale i od počasia, konkrétne od slnka, mali by ste sa so svojím fotografom vopred dohodnúť na presnom mieste a čase fotenia.

Napriek tomu, že svadobný deň bude plný povinnosti, pokúste sa na fotenie vyčleniť čas, kedy slnečné lúče nebudú príliš silné a agresívne. V letných mesiacoch sú na fotenie najideálnejšie podmienky v dopoludňajších hodinách, približne medzi 9 až 10 hodinou, alebo v popoludňajších hodinách, približne okolo 19-tej hodiny. V tomto čase dopadajú slnečné lúče na tváre tak, že nevytvárajú žiadne neželené tiene či kruhy pod očami, a v odraze slnečného svitu má pleť prirodzený zlatistý nádych.

Problémom však je, že väčšina neviest je v uvedenom čase buď u kaderníka alebo už na tanečnom parkete. Riešením je fotografovanie v iných hodinách (čím potrápite aj tých skúsenejších fotografov), alebo presun svadobného fotenia na iný deň. V tomto prípade však treba počítať s tým, že budete musieť znovu absolvovať návštevu kaderníčky a vizážistky, či dokonca opätovne si zapožičať svadobné šaty, ak to nestihnete deň či dva po svadbe.

Ak predsa len trváte na svadobnom fotení v deň sobáša a uprednostňujete fotenie až po obrade, mali by ste rátať s tým, že váš make-up po dojímavých slovách z obradu už nebude taký ako predpoludním, a že váš účes bude okrem sponiek zdobiť i ryža či lupene kvetov, ktoré nadšení svadobčania hádzali pri východe z kostola. Okrem toho sa môžete stretnúť s nepochopením spojeným s vašou neprítomnosťou na svadobnej hostine. Ak sa rozhodnete pre svadobné fotenie hneď po skončení obradu, riskujete hladných a nervóznych hostí čakajúcich na váš návrat. Takýto stres a nervozita sa prenesú i na vás a nefalšovaný úsmev a radosť budete na svadobných fotografiách neskôr hľadať márne.

3. Výber miesta fotenia

V prípade priaznivého počasia sa výberu miesta vzniku svadobných fotografií medze nekladú. Či už sa rozhodnete fotiť v rozkvitnutej záhrade, či v okolí starého zámku so starodávnymi múrmi v pozadí, budú vaše fotografie dozaista krajšie ako fotky, ktoré vznikli za stenami ateliéru.

Ak však nemáte na výber, a z rôznych dôvodov ste sa rozhodli pre fotenie v interiéri, stavte na zaujímavé priestory, akými sú napríklad hrady, zámky, kaštiele či stodola. V tomto prípade je však potrebné vopred získať od majiteľa alebo od správcu budovy povolenie na fotografovanie.

V niektorých priestoroch je táto služba spoplatnená, takže nebuďte zaskočená, ak od vás budú správcovia pýtať nemalý poplatok. Cena sa podľa exkluzivity priestorov pohybuje od 5 do 150 eur.

Extravagantnejšie páry sa dokonca môžu nechať vyfotiť v lanovke, na horskom štíte, v kabíne lietadla či v lietajúcom balóne.

A ak vy alebo váš manžel milujete plachtenie a vôňu mora, vaše fotografie by mali byť zaručene na lodi alebo aspoň v prístave.

4. Fotografovanie s rekvizitami

Mnohé nevesty si k šatám ihneď zadovážia i biely čipkovaný slnečník, rukavičky, kožúšky či korunky do vlasov. V prípade svadobných fotografií platí, že menej je niekedy viac. Napriek tomu, že ste si všetky spomínané rekvizity zadovážili, nemusíte sa vo všetkých naraz i fotiť.

Aby fotografie odzrkadľovali váš charakter, môžete sa vo svadobných šatách nechať vyfotografovať na vašej motorke alebo na vlastnom koni. Populárne sú i športové rekvizity, napríklad futbalová lopta pod sexy nôžkou nevesty a kopačky na nohách ženícha.

Na svadobnom fotení dozaista nesmie chýbať ani váš malý štvornohý miláčik. V tomto prípade si však prizvite niekoho, kto po skončení fotenia odnesie vášho psíka či mačičku domov.

5. Vhodný make-up a vizáž

Svadobný make-up by mal len podčiarknuť prirodzenú krásu ženy. Vyhnite sa príliš veľkej vrstve make-upu a vulgárnemu líčeniu očí a pier. Na fotografiách nevyznejú pekne ani trblietky či glitre nad očami alebo vo vlasoch.

Snažte sa, aby vaša pleť, zuby, vlasy i nechty boli počas svadobného fotenia upravené, no zároveň prirodzené a jemné. Čím menej bude musieť váš fotograf retušovať (napríklad spomínané glitre vytvárajúce nad očami nepekné odrazy), tým viac budú Vaše fotografie prirodzenejšie a krajšie.

Pozor si dávajte i na nadmerné slnenie. Príliš tmavá, či dokonca spálená červená pokožka pôsobí v kombinácii so snehobielymi šatami neprirodzene, ba dokonca komicky. Veľmi kontrastne vyznie najmä vtedy, ak takto opálená nevesta stojí vedľa svetlého ženícha od hlavy po päty odetom v tmavom oblečení.

Ak máte viac otázok ohľadom prípravy na fotografovanie, neváhajte sa obrátiť na skúseného fotografa, ktorý vám dozaista s radosťou poradí všetko, čo potrebujete vedieť.

Túžite po romantických fotkách pri jazere? Inšpirujte sa rekvizitami a pózami:

DALŠIE INŠPIRÁCIE NA SVADOBNÉ FOTENIE
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby