5 tipov, vďaka ktorým budú vaše svadobné fotografie jednoducho úžasné!

 • 28. júl 2016
 • Michaela Forrová
 • Isifa / shutterstock.com

Svadobné fotografie sú doživotnou pamiatkou vypovedajúcou príbeh spečatenia lásky dvoch zaľúbených ľudí. Keďže vám vydarené svadobné fotografie budú i po rokoch pripomínať váš veľký deň D, dôkladná príprava je mimoriadne dôležitá. Prečítajte si našich 5 rád, ktoré vám pomôžu k tomu, aby vaše fotografie zo svadby boli naozaj dokonalé.

1. Dôkladný výber fotografa

Prvou a najdôležitejšou úlohou je výber správneho fotografa. Ešte predtým, ako oslovíte nejakého profesionála, si pozorne prečítajte recenzie na internete a prezrite si jeho prácu. V žiadnom prípade nechceme spochybňovať kvality fotografov, avšak nie všetci sa špecializujú na fotenie svadieb. Napriek tomu, že ,,cvaknúť“ novomanželov by pravdepodobne zvládli všetci, nemusia mať dostatok rekvizít a skúsenosti.

2. Ideálny čas na fotografovanie

Väčšina mladomanželov uprednostňuje fotenie v exteriéri. Keďže kvalita fotografií nasnímaných pri romantickom jazere či na poli plnom rozkvitnutých slnečníc záleží nielen od šikovnosti fotografa, ale i od počasia, konkrétne od slnka, mali by ste sa so svojím fotografom vopred dohodnúť na presnom mieste a čase fotenia.

Napriek tomu, že svadobný deň bude plný povinnosti, pokúste sa na fotenie vyčleniť čas, kedy slnečné lúče nebudú príliš silné a agresívne. V letných mesiacoch sú na fotenie najideálnejšie podmienky v dopoludňajších hodinách, približne medzi 9 až 10 hodinou, alebo v popoludňajších hodinách, približne okolo 19-tej hodiny. V tomto čase dopadajú slnečné lúče na tváre tak, že nevytvárajú žiadne neželené tiene či kruhy pod očami, a v odraze slnečného svitu má pleť prirodzený zlatistý nádych.

Problémom však je, že väčšina neviest je v uvedenom čase buď u kaderníka alebo už na tanečnom parkete. Riešením je fotografovanie v iných hodinách (čím potrápite aj tých skúsenejších fotografov), alebo presun svadobného fotenia na iný deň. V tomto prípade však treba počítať s tým, že budete musieť znovu absolvovať návštevu kaderníčky a vizážistky, či dokonca opätovne si zapožičať svadobné šaty, ak to nestihnete deň či dva po svadbe.

Ak predsa len trváte na svadobnom fotení v deň sobáša a uprednostňujete fotenie až po obrade, mali by ste rátať s tým, že váš make-up po dojímavých slovách z obradu už nebude taký ako predpoludním, a že váš účes bude okrem sponiek zdobiť i ryža či lupene kvetov, ktoré nadšení svadobčania hádzali pri východe z kostola. Okrem toho sa môžete stretnúť s nepochopením spojeným s vašou neprítomnosťou na svadobnej hostine. Ak sa rozhodnete pre svadobné fotenie hneď po skončení obradu, riskujete hladných a nervóznych hostí čakajúcich na váš návrat. Takýto stres a nervozita sa prenesú i na vás a nefalšovaný úsmev a radosť budete na svadobných fotografiách neskôr hľadať márne.

3. Výber miesta fotenia

V prípade priaznivého počasia sa výberu miesta vzniku svadobných fotografií medze nekladú. Či už sa rozhodnete fotiť v rozkvitnutej záhrade, či v okolí starého zámku so starodávnymi múrmi v pozadí, budú vaše fotografie dozaista krajšie ako fotky, ktoré vznikli za stenami ateliéru.

Ak však nemáte na výber, a z rôznych dôvodov ste sa rozhodli pre fotenie v interiéri, stavte na zaujímavé priestory, akými sú napríklad hrady, zámky, kaštiele či stodola. V tomto prípade je však potrebné vopred získať od majiteľa alebo od správcu budovy povolenie na fotografovanie.

V niektorých priestoroch je táto služba spoplatnená, takže nebuďte zaskočená, ak od vás budú správcovia pýtať nemalý poplatok. Cena sa podľa exkluzivity priestorov pohybuje od 5 do 150 eur.

Extravagantnejšie páry sa dokonca môžu nechať vyfotiť v lanovke, na horskom štíte, v kabíne lietadla či v lietajúcom balóne.

A ak vy alebo váš manžel milujete plachtenie a vôňu mora, vaše fotografie by mali byť zaručene na lodi alebo aspoň v prístave.

4. Fotografovanie s rekvizitami

Mnohé nevesty si k šatám ihneď zadovážia i biely čipkovaný slnečník, rukavičky, kožúšky či korunky do vlasov. V prípade svadobných fotografií platí, že menej je niekedy viac. Napriek tomu, že ste si všetky spomínané rekvizity zadovážili, nemusíte sa vo všetkých naraz i fotiť.

Aby fotografie odzrkadľovali váš charakter, môžete sa vo svadobných šatách nechať vyfotografovať na vašej motorke alebo na vlastnom koni. Populárne sú i športové rekvizity, napríklad futbalová lopta pod sexy nôžkou nevesty a kopačky na nohách ženícha.

Na svadobnom fotení dozaista nesmie chýbať ani váš malý štvornohý miláčik. V tomto prípade si však prizvite niekoho, kto po skončení fotenia odnesie vášho psíka či mačičku domov.

5. Vhodný make-up a vizáž

Svadobný make-up by mal len podčiarknuť prirodzenú krásu ženy. Vyhnite sa príliš veľkej vrstve make-upu a vulgárnemu líčeniu očí a pier. Na fotografiách nevyznejú pekne ani trblietky či glitre nad očami alebo vo vlasoch.

Snažte sa, aby vaša pleť, zuby, vlasy i nechty boli počas svadobného fotenia upravené, no zároveň prirodzené a jemné. Čím menej bude musieť váš fotograf retušovať (napríklad spomínané glitre vytvárajúce nad očami nepekné odrazy), tým viac budú Vaše fotografie prirodzenejšie a krajšie.

Pozor si dávajte i na nadmerné slnenie. Príliš tmavá, či dokonca spálená červená pokožka pôsobí v kombinácii so snehobielymi šatami neprirodzene, ba dokonca komicky. Veľmi kontrastne vyznie najmä vtedy, ak takto opálená nevesta stojí vedľa svetlého ženícha od hlavy po päty odetom v tmavom oblečení.

Ak máte viac otázok ohľadom prípravy na fotografovanie, neváhajte sa obrátiť na skúseného fotografa, ktorý vám dozaista s radosťou poradí všetko, čo potrebujete vedieť.

Túžite po romantických fotkách pri jazere? Inšpirujte sa rekvizitami a pózami:

DALŠIE INŠPIRÁCIE NA SVADOBNÉ FOTENIE
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Od 24.10.2020 platí zákaz vychádzania:

  • cesta na uzavretie manželstva a cesta späť majú výnimku
  • zatiaľ nevieme, kto okrem nevesty a ženícha sa môže zúčastniť sobáša

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2020.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade