Najobľúbenejšie svadobné hry na slovenský spôsob

 • 21. nov 2020
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Aká by to bola svadba, keby na nej nebola zábava? Svadobný deň by mal byť oslavou zamilovaného páru, ktorý sa vyberá na spoločnú cestu životom. Veď to poznáte, v dobrom, aj v zlom…

Oslava, svadba a zábava idú bezpodmienečne k sebe. Zábava na svadbe je však vecou vkusu konkrétneho páru. Niekto sa rozhodne pre tradičné formy zábavy, iným stačí hudba, no stále viac sa stretávame so svadbami, ktorých súčasťou sú aj svadobné hry. Aké svadobné hry sú populárne a stoja za povšimnutie? Pripravili sme pre vás prierez tými najlepšími svadobnými hrami.

Svadobné hry – tance

Rôzne druhy tancov sa radia medzi najčastejšie využívané a najobľúbenejšie svadobné hry. Svadobčanom zabezpečia množstvo zábavy. Ide o:

Valčekový tanec – starejší prinesie valček a dá ho jednému z tancujúcich v kruhu medzi kolená, ten ho tancovaním a skackaním predá bez pomoci rúk ďalšiemu hosťovi medzi kolená. Ten najšikovnejší, ktorému ani raz valček nepadne, dostane malú odmenu.

Klobúkový tanec – dobrovoľníci, zvyčajne muži (no môže ísť aj o ženy) stoja v kruhu a držia sa za ramená, pričom si podávajú z hlavy na hlavu klobúky do rytmu hudby, ktorá hrá, pričom tá sa stále zrýchľuje. Ten komu klobúk spadne, vypadáva z hry. Posledný môže vyhrať napríklad tanec s nevestou, malú odmenu alebo darček zo svadobnej tomboly.

Balónikový tanec – tancujú páry, pričom na ženskú nohu sa uviaže balónik a chlapi majú za úlohu pošliapať balóniky ostatným tancujúcim dámam a zároveň tancovať so svojou partnerkou. Víťazný pár môže vyhrať napríklad tanečné sólo s mladomanželmi.

Metlový tanec – na parkete tancuje nepárny počet svadobčanov a ten, ktorý prevyšuje, tancuje s metlou, až pokým hrá hudba. Keď hudba zastane, partneri sa rýchlo vymenia, a metla ako spoločníčka zostane zvyčajne na niekoho iného.

Stoličkový tanec – ide o veľmi obľúbenú svadobnú hru, kedy sa do kruhu postavia stoličky, avšak musí ich byť o jednu menej ako je súťažiacich, ktorí okolo nich tancujú.

Keď zastane hudba, rýchlo si musia všetci posadať. Komu sa stolička neujde, vypadáva z hry a so sebou si berie jednu zo stoličiek. Hra sa končí, keď ostane posledná stolička, ktorá sa ujde len jednému svadobčanovi z poslednej dvojice súťažiacich.

Tanec s dámou na rukách – v tomto tanci páni svoje partnerky držia na rukách a tancujú s nimi, pričom pár, ktorý vydrží najdlhšie, vyhráva.

Tanec s nevestou – táto svadobná hra v sebe skrýva nielen obyčajný tanec s nevestou, ale tanec, za ktorý si tanečníci musia zaplatiť. Na stoličku si sadne zvyčajne krstná mama nevesty alebo jej matka, ktorá drží v rukách tanier a varechu. Počas tanečného kola k nej prichádzajú svadobčania, ktorí majú záujem o tanec s nevestou a do taniera dávajú peniaze, pričom sa ich počas piesne vystrieda hneď niekoľko, či už pánov alebo dám.

Nie je to žiadne „zdieranie“, ale obdoba „vyberania do vienka“, kedy svadobčania vykupujú vienok nevesty, aby jej nebolo ľúto toho, že ho stratila.

Svadobné hry – pripíjania

Slovenská svadba bez alkoholu? To sa vidí len málokedy a my predpokladáme, že takú mať nebudete. Okrem tanečných hier Slováci jednoznačne obľubujú aj svadobné hry, ktorých hlavnou súčasťou je pripíjanie si na rôzne spôsoby, pri ktorom zažijú svadobčania množstvo zábavy.

Pripíjanie na stoličke

– tancujúci svadobčania sa pochytajú za ruky do kruhu. Do jeho stredu sa postaví jedna stolička, pred ktorou stoja mladomanželia. Ženích má na hlave klobúk, ktorý položí na hlavu jedného z tancujúcich svadobčanov. Ten vyjde na stoličku, nevesta mu naleje do pohára alkohol a on si pripije na mladomanželov. Následne podá klobúk ďalšiemu, ktorý to zopakuje. Pokračuje sa dovtedy, kým sa svadobčania bavia.

Gazdovský prípitok

– starejší postaví mladomanželov na chrbtom otočené stoličky a začne spievať pieseň „aká je to pekná ruža, keď pobozká žena muža…“ Vtedy sa mladomanželia pobozkajú, no nie hocijako. Nevesta pobozká ženícha prvá, následne si prekrížia ruky a pripijú si na spoločný život.

Gazdovský prípitok sa môže uskutočniť aj tak, že mladomanželia si sadnú na stoličky a svadobčania ich zodvihnú, pričom ostatní spievajú pesničku a oni si pripijú.

Pripíjanie si podľa mesiacov narodenia

– táto svadobná hra v sebe skrýva taktiež množstvo zábavy. Starejší vyhlási nejaký mesiac, napríklad marec, a na parket prídu s pohárikom všetci svadobčania, ktorí sa narodili v tomto mesiaci. Spoločne zaspievajú vybranú pesničku a pripijú na zdravie mladomanželom. Takto sa vystriedajú všetky mesiace, až kým je zábava.

svadobné hry

Tradičné svadobné hry

Súčasťou svadobnej zábavy sú samozrejme aj tradičné svadobné hry či slovenské zvyky:

Očepčenie nevesty – uskutočňuje sa po polnoci, kedy ženy dostanú do rúk sviečky a do stredu sály si oproti sebe sadnú mladomanželia. Svadobčanky začnú spievať pesničku, pričom s horiacimi sviečkami chodia do kruhu okolo mladomanželov. Po dospievaní nevestu očepčí prvý družba a následne jej prvá družička sníme z hlavy závoj.

Sťahovanie podväzku – starejší vyzve ženícha, aby neveste stiahol jej „šťastíčko“ – modrý podväzok, ktorý jej má bez pomoci rúk stiahnuť dole cez topánku. Keď sa mu to podarí, pobozká nevestu a zatancujú si spolu.

Svadobné hry a ich načasovanie

Výberom svadobných hier to však všetko len začína. Svadobné hry sa zvyčajne využívajú najmä pre spestrenie zvyšku svadobnej hostiny, takže si ich určite nenaplánujte všetky na začiatok.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe