13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?

 • 8. nov 2023

Vydarené svadobné menu môže pozdvihnúť úroveň celej svadby. V opačnom prípade však pokazený dojem nezachráni ani tá najkrajšia výzdoba a najlepšia zábava. Okrem chutných hlavných chodov k svadbe neodmysliteľne patria aj sladké dobroty rôznych druhov a farieb. Keďže vybrať svadobné zákusky tak, aby boli uspokojené chuťové poháriky všetkých hostí je veľmi náročné, ponúkame vám zoznam momentálne najobľúbenejších sladkých svadobných maškŕt.

1. Makrónky

Spomedzi svadobných zákuskov sú aktuálnym hitom farebné, na jazyku sa rozplývajúce kolieska – makrónky. Toto francúzske farebné pečivo z mandlí a bielkov, plnené sladučkým krémom, nádherne ozdobí slávnostný stôl a dozaista očarí všetkých zúčastnených hostí.

svadobné makrónky

2. Cupcakes

Tieto milé koláčiky rôznej chuti a farby patria v súčasnosti taktiež medzi TOP svadobné koláče. Cupcakes na prvý pohľad pripomínajú menší ozdobený muffin, avšak sú vyrobené z iných surovín, takže cesto je oveľa vláčnejšie a hebkejšie.

Keďže sú niektoré výtvory také krásne, že ich môžeme považovať za malé umelecké diela, čoraz viac neviest je nimi očarených natoľko, že sa rozhodnú vymeniť tradičnú poschodovú svadobnú tortu za vežu vytvorenú z týchto chutných koláčikov. Vrchné poschodie veže tvorí menšia, jednoposchodová svadobná torta, ktorú nevesta so ženíchom podľa tradícii rozkrája, avšak ostatné poschodia zdobia chutné cupcakes, ktoré sú po rozkrájaní torty rozdelené medzi svadobčanov.

3. Cake pops

Cake pops alebo „koláčové lízanky“ uzatvárajú trojicu najobľúbenejších svadobných sladkostí v súčasnosti. V prípade cake pops nejde o klasické lízanky z cukru alebo karamelu, ale viacmenej o koláčiky na paličke. Lízanky môžu byť obliate bielou alebo tmavou čokoládou a posypané orieškami, kokosom, či rôznymi farebnými ozdobami.

Pokiaľ túžite po zdravšej variante, môžete na paličku naaranžovať rôzne druhy ovocia v čokoláde.

Makarónky, koláčové lízanky či cupcakes môžete naservírovať spoločne, v takzvanom candy bare, ktorého súčasťou zvyčajne bývajú i farebné cukríky v ozdobených dózach alebo pralinky s najrôznejšími príchuťami.

4. Raw zákusky

V súčasnosti čoraz viac ľudí prepadáva zdravému životnému štýlu. Raw zákuskami určite potešíte všetkých hostí, ktorí si strážia svoju hmotnosť alebo hostí trpiacich alergiou na lepok, či na mliečne výrobky. Raw svadobné zákusky sú nepečené zdravé sladkosti, ktorých korpus pozostáva najmä z orechov, kokosu, semiačok a ovocia (figy alebo ďatle). Náplň môže byť vyrobená z ovocia, maku, avokáda či orieškov.

Príchute raw zákuskov si môžete skombinovať podľa vlastnej fantázie a chuti. Tieto zákusky najkrajšie vyniknú, keď sú zdobené farebnými jedlými kvetmi alebo čerstvým ovocím.

Raw svadobné zákusky

5. Punčové rezy

Predchádzajúce druhy svadobných koláčov, sú síce zaujímavou a efektnou voľbou, no keďže na svadobnej hostine bude i mnoho konzervatívnejších hostí, ktorí uprednostňujú klasické svadobné koláče, odporúčame do sladkého svadobného menu zaradiť i niektoré z nasledujúcich, rokmi overených, tradičných svadobných zákuskov. Punčový rez je klasika, ktorá nesmie chýbať na žiadnej rodinnej oslave. Lahodný ružový koláčik navyše nie je príliš krémový, takže je vhodný i na letné svadby.

6. Dobošové rezy

Ľudovo nazývané „dobošky“ patria k tradičným svadobným zákuskom. Piškótové cesto prekladané kakaovou plnkou poteší všetkých maškrtných svadobčanov.

Profesionáli
2
Happy-Day catering
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Sme odborníci na svadobný catering a ponúkame komplexné riešenia pre vašu svadbu.
Bratislava
1
Bubble Moments-Prose...
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Pre milovníkov bubliniek ponúkame prenájom Prosecco Vanu. Radi Vám spríjemníme Váš veľký deň lahodným čapovaným proseccom.
Bratislava

7. Rolády

Čokoládové, orechové či ovocné rolády taktiež patria medzi tradičné svadobné zákusky. Môžete zvoliť akúkoľvek kombináciu piškótového cesta a plnky. Rolády patria medzi trvácnejšie zákusky, ktoré nemusia byť ozdobené len čokoládou alebo nasekanými orieškami, ale napríklad i fondánom, jedlými kvetmi alebo vtipnými nápismi.

8. Medové rezy

Medový plát s mliečnou náplňou a ovocným džemom, zahalený v čokoládovej poleve je ďalšou typickou svadobnou maškrtou.

9. Venčeky z odpaľovaného cesta

Kombinácii šľahačky a karamelového krému v jemnom ceste dozaista nikto neodolá. V prípade, že sa vám venčeky zdajú príliš fádne, môžete si dať upiecť venčeky v tvare labutí, ktoré sú na noblesnú príležitosť, akou svadba nepochybne je, ako stvorené.

10. Plnené košíčky

Košíčky plnené orechovou, ovocnou alebo čokoládovou plnkou, sú vďačným svadobným koláčikom, ktorý môže byť dekorovaný podľa vašich predstáv. Vrch košíčka môžu zdobiť napríklad biele labute alebo romantické ružové srdiečka. Košíčky najkrajšie vyniknú, keď sú naservírované v malých dekoračných mištičkách.

11. Šamrole

Sladučká snehová náplň v krehkých trubičkách z lístkového cesta je sladkosťou, ktorá poteší nejedného svadobného hosťa.

12. Linecké koláčiky

Lekvárom zlepované kolieska, motýliky alebo srdiečka nesmú chýbať na žiadnej svadbe. Výzdoba ,,suchých“ lineckých koláčov v žiadnom prípade nezaostáva za výzdobou moderných zákuskov. V minulosti boli tieto koláče máčané v čokoláde a zdobené orechmi alebo mandľami, súčasným hitom sú však najmä farebné linecké koláče zdobené rôznymi jedlými dekoráciami, akými sú napríklad kvietky, gorálky, srdiečka alebo mašličky.

13. Medovníky

Svadobné medovníky sú hotovým umeleckým dielom. Motív, ktorým sa rozhodnete tieto chutné koláčiky ozdobiť, je len a len na vás. Fantázii sa medze nekladú a na medovníkoch môžu byť napísané iniciály novomanželov, dátum svadby, alebo môžu byť ozdobené kvetmi, srdiečkami či prstienkami.

Výber správnych svadobných zákuskov je rovnako dôležitý ako výber dobrého svadobného svadobného menu. Keďže každý hosť má iné chute a preferuje iný zákusok, odporúčame vám skombinovať viacero druhov rozličných zákuskov.

Výber svadobných maškŕt by mal byť prispôsobený ročnému obdobiu, štýlu svadby, farbe svadobnej výzdoby a priestorom, kde sa svadba bude konať. Letnú svadbu organizovanú pod holým nebom by totiž šľahačkové zákusky nemuseli vydržať.. 🙂

Túžite po sladučkom Cake bare? Inšpirujte sa:

DALŠIE CAKE BAR INŠPIRÁCIE
Kompletný album

Autor článku: Michaela Forrová

Fotografie: isifa, Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe