Čo všetko by ste mali vedieť o svadobných koláčikoch?

 • 22. nov 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Mnohé nevesty často trápia otázky ohľadom svadobných koláčikov. Aký je primeraný počet koláčov na osobu? Aké druhy zvoliť? S čím všetkým pri výbere počítať?

Pokiaľ aj vy patríte k nevestám s podobnými otázkami, nasledujúci článok vám určite pomôže orientovať sa v tejto sladkej problematike z oblasti plánovania vašej dokonalej svadby.

Profesionáli
1
Krabice na svadobné ...
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Predaj rôznych papierových a plastových krabíc na svadobné koláčev poschodové torty, bábovky a výslužky. Papierové košíčky, papier na pečenie.
Poprad
32
​​Castel Mierovo Bak...
Občerstvenie - torty, koláče a nápoje
Milí sladkožrúti, máme tu pre Vás najlepšie sladké dobroty v širokom okolí. Nech sa páči, pokochajte sa.
Dunajská Streda

Klasika je klasika

Asi každý z nás má ten svoj koláč, bez ktorého si svadbu nevie predstaviť. Ide najmä o klasické zákusky, ktoré overil čas a rokmi sa nemenia. Máme na mysli punčový rez, dobošku, karamelový košík, kokosovú guľku či laskonku. Že ste mysleli niečo iné? Samozrejme, jednotlivé zvyky a tradície sa menia od zaužívaných zvyklostí podľa krajov, či jednotlivých rodín, neváhajte preto siahnuť do svojho repertoáru, aby ste nezarmútili nikoho z vašich blízkych :-).

Medzi ďalšie tradičnejšie koláče patria aj medový či ananásový rez, šamróla, parížske rožky, tvarohová kocka alebo špic. V zásade platí, že by ste mali na stoloch mať koláčiky v zložení, kde bude nejaký ovocný, nejaký čokoládový a niečo tvarohové alebo smotanové. Aby ste uspokojili všetky chuťové poháriky vašich hostí.

Mnohé nevesty si koláče zvyknú piecť svojpomocne, prípadne oslovia gazdiné z rodiny a rozdelia si, čo kto napečie. Toto pečenie vo vlastnej réžii sa využíva najmä na naplnenie výslužkových škatúľ. Rozhodne vám odporúčame na vašu svadbu zabezpečiť aj zastúpenie klasických koláčov, kedy ulahodíte aj staršej generácii a v podstate každému, kto je zástancom tradičnejších dobrôt.

Modernejšie dezerty

Modernejšími dezertmi sú takzvané exkluzívnejšie koláče ako napríklad veterník, krémeš, rôzne kocky s krémami a penami podľa vkusu, krémeše, špeciálne rolády a rezy, či špice, brownies alebo kávové zrná.

V tomto prípade je na vás, či sa rozhodnete niektorý z uvedených koláčikov na vašu svadbu zabezpečiť alebo nie. Stále platí, že by ste mali myslieť na z každého rožku trošku a konkrétne zloženie koláčov si vybrať podľa vašich chutí a preferencií (pokiaľ však viete, že teta Slávka sa pri vyslovení slova svadba hneď teší na parížsky rožtek, prečo ju nepotešiť?).

Hity na svadbách

V súčasnosti sú veľkými hitmi rôzne makrónky, cupcaky, popcaky, či mini dezerty a dezertné poháriky. Na slovenských svadbách svoje zastúpenie nachádzajú najmä v candy baroch, kde bývajú efektné umiestnené a dozdobené najrôznejšími drobnými dekoráciami. Tieto stolčeky bývajú výstavnou skriňou svadobných dobrôt.

Pre rôzne potravinové alergie, či intolerancie, čoraz častejšie nevesty na svadbách ponúkajú svojim hosťom zastúpenie koláčikov, ktoré spĺňajú ich obmedzenia, a tak si môže pochutiť skutočne každý.

Počty

V zásade platí, že na každého dospelého hosťa by ste mali počítať 3 až 5 veľkých koláčikov (podľa zloženia vašich hostí) alebo minimálne 5 mini dezertov. Samozrejme, nejde o rovnaké koláče pre každého hosťa, z každého druhu však vezmite tak, aby vyšiel aspoň jeden rovnaký koláčik na 2-3 osoby. Teda, pokiaľ máte 60 hostí, v prípade dobošky zvoľte počet 20-30, a ďalšie kúsky zase z ďalšieho druhu.

Platí však, že veľmi obľúbených koláčov, ako napríklad punčových rezov, by ste mali zabezpečiť viac a naopak v prípade neobvyklých dezertov, ako sú napríklad rolády, stačí zase menej kusov.

Kde všade?

A kde všade so zákuskami počítať? Okrem koláčov vyložených priamo v sále, je nutné rátať aj s ďalšími, ktoré sa zvyknú ponúkať pred obradnou sieňou alebo pred kostolom. Veď vo váš veľký deň vás môžu prísť podporiť aj ľudia, ktorí nebudú účastní na hostine a určite ich treba niečím ponúknuť.

Rovnako nezabúdajte aj na výslužky, a to nielen pre vašich hostí, ale aj pre personál, profesionálov účastných na vašej svadbe (fotograf, DJ, kameraman..) a dodatočne aj vašim kolegom do zamestnania. Rovnako sa patrí poďakovať sa koláčikmi aj oddávajúcemu a ľuďom zabezpečujúcich svadobný obrad.

Vo výslužkách býva pre pár väčšinou 12-15 zákuskov, ku ktorým môžete doplniť aj kúsok svadobnej torty, pokiaľ vám z nej zostane. Ako sme už spomínali, pokiaľ plánujete candy bar, je len na vás, či naň umiestnite všetky koláčiky, prípadne modernejšie varianty alebo len rôzne pelendreky, cukríky a čokolády. Nezabudnite však aj na tento sladký kútik.

Pokiaľ máte hostí so špeciálnymi diétami, myslite na sladké dobroty aj pre nich a zabezpečte ich separáciu od ostatných koláčov, aby neprišlo k potravinovej kontaminácii alergénmi.

Svadobná torta

Samostatnou kategóriou je svadobná torta. Na jedného hosťa sa zvyčajne ráta 100-150 g torty. Máme na mysli vašu hlavnú svadobnú tortu, v téme vašej svadby, ktorú budete spoločne s vaším manželom krájať. Okrem toho by ste si určite mali overiť, koľko hostí plánuje na vašu svadbu priniesť ďalšiu tortu, aby ste mali prehľad, koľko sladkého budete nakoniec na svadbe mať.

Ovocie

Aby sme nezostali len pri nezdravých dobrotách, určite vám odporúčame umiestniť na niektorý zo stolíkov aj misu s ovocím pre tých, ktorí si svoju líniu skutočne strážia… prípadne im k tomu pristavte čokoládové fondue a uvidíte, či to s tou diétou myslia skutočne tak vážne :-).

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE NA SVADOBE TORTY
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby