Úžasné svadobné kytice pre každé ročné obdobie!

 • 2. máj 2016
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Vo všeobecnosti platí, že svadobná výzdoba by mala byť v súlade s aktuálnym ročným obdobím. Nájdu sa samozrejme i nevesty, ktoré majú o svojej svadobnej výzdobe vysnívanú predstavu, ktorú volia bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Prispôsobiť výber aranžmánov ročnému obdobiu má však hneď niekoľko výhod. Väčšina kvetov a zelene je počas jarných a letných mesiacov dostupnejších a lacnejších.

Pokiaľ si neviete dať rady s tým, ktoré kvety sú do svadobných kytíc a výzdoby v jednotlivých ročných obdobiach najvhodnejšie, nechajte sa inšpirovať nasledujúcim článkom.

Kvety vhodné do jarných svadobných kytíc

Jarná svadobná výzdoba by mala byť veselá a farebná. V tomto období nám príroda ponúka množstvo farebných kvetov, z pomedzi ktorých vyberieme zopár tých, ktoré sú do jarných svadobných kytíc najvhodnejšie.

Tulipány

Tulipány sú typickými jarnými kvetmi, ktoré v tomto období kvitnú v najrôznejších farbách. Tento elegantný kvet skvele vynikne samostatne alebo v kombinácii s inými kvetmi.

Konvalinky

Drobné biele kvietky, kvitnúce len počas jarných mesiacov sú netradičnou ozdobou každej nevesty, ktorá sa rozhodne zakomponovať ich do svadobnej kytice. Táto jemná rastlinka s množstvom vlastnej zelene pôsobí v kombinácii s bielymi svadobnými šatami skutočne nežne a žensky. Jej čaru podľahli i známe osobnosti ako Kate Middleton či Grace Kelly, ktoré zvolili konvalinky ako dominantný kvet svadobnej výzdoby.

Lúčne kvety

Lúčne kvety sú veľmi jemné a keďže rýchlo vädnú, vo všeobecnosti nie sú príliš vhodnou voľbou do svadobnej kytice. V prípade, že na kytici z lúčnych kvetov predsa len trváte, môžete zvoliť napríklad kyticu z nežných margarétok alebo pestrofarebnú kombináciu z trvácnejších lúčnych kvetov.

Narcis

Ďalšími typickými jarnými kvetmi sú narcisy. Hoci narcisy nie sú bežnými svadobnými kvetmi, možno z nich vyčarovať originálnu jarnú svadobnú kyticu.

Pivónie

Pivónie sú exkluzívnym kvetom, ktorý taktiež kvitne len v jarných mesiacoch. Objemné lupene očarujúcich pivónii vykúzlia v rukách nevesty hotový skvost.

Kvety vhodné do letných svadobných kytíc

Keďže ortuť teplomera sa počas letných mesiacov šplhá poriadne vysoko, do letných svadobných kytíc by ste mali voliť skôr odolnejšie kvety, ktoré vydržia svieže počas celého svadobného dňa. Takýmto kvetom je napríklad:

Slnečnica

Tieto nevšedné kvety milujúce slnko sú do letnej svadobnej kytice ideálnou voľbou. Pozor však treba dať na to, aby kytica zo slnečníc nepôsobila v rukách menších neviest príliš mohutne.

Kaly

Exotické kaly, pôvodom z horúcej Afriky, sú taktiež kvetom, ktorý zvládne vysoké letné teploty. Kaly sú dostupné v rôznych farbách, takže si dozaista vyberiete odtieň, ktorý bude ladiť so zvyškom svadobnej výzdoby a s vašimi šatami.

Ruže

Kytica z ruží je vhodná v každom ročnom období. Ruže podobne ako slnečnice patria medzi odolnejšie kvietky, ktoré zvládnu vysoké letné teploty. Podobne ako kaly, i ruže sú dostupné v rôznych farbách a veľkostiach.

Levanduľa

Kytica z levandúľ je nezvyčajnou letnou svadobnou kyticou, ktorá so sebou prináša nádych stredomoria. V kontraste s bielymi šatami, výrazná levanduľová kytica nádherne vynikne, a v rukách nevesty bude pôsobiť doslova ako šperk.

Ak túžite po uvoľnenej a pohodovej letnej svadbe, nebojte sa tomu prispôsobiť aj vašu kyticu. Letné svadobné kytice môžete ozvláštniť makovicami, pšeničnými klasmi či zelenými trávami.

Kvety vhodné do jesenných svadobných kytíc

Keďže v jeseni kvitne menej kvietkov ako v jarnom období, je vysoko pravdepodobné, že kvety v svadobnej kytici budú dovezené zo zahraničia. Nevesty si teda môžu vybrať z rôznych dostupných druhov kvetov ponúkaných v slovenských kvetinárstvach.

V prípade, že plánujete tematickú jesennú svadbu, sú do svadobných kytíc vhodné predovšetkým kvety typicky jesenných farieb, ako napríklad oranžové alebo bordové ruže, oranžové kaly alebo okrové gerbery.

Kvety môžete kombinovať s farebnými listami, sušenými kvetmi alebo s jesennými plodmi, akými sú rôzne bobule, gaštany, žalude či šípky, ktoré do vášho stylingu vnesú jesenné čaro.

Kvety vhodné do zimných svadobných kytíc

Napriek tomu, že počet kvetov, ktoré kvitnú počas zimných mesiacov, je výrazne obmedzený, nemusia sa nevesty plánujúce zimnú svadbu obávať, že by kráčali pred oltár s prázdnymi rukami. I počas mrazivých mesiacov sú kvetinárstva plné nádherných kvetov.

Ak však chcete umocniť pravú zimnú atmosféru, siahnite po niektorom z nasledovných kvetov:

Biele ruže a biele gerbery

Do zimných svadobných kytíc sa hodia predovšetkým kvety chladných farieb, napríklad biele, modré alebo fialové kaly, kosatce, ruže alebo biele gerbery. Spomínané druhy kvetov sú odolné a dostupné i v zimných mesiacoch. Neutrálnu bielu farbu kvetov môžete skombinovať s imelom, ihličím, či šiškami.

Cezmína

Cezmína patrí medzi obľúbené vianočné a zimné dekorácie. Drobné červené guľôčky nádherne oživia každú zimnú kyticu.

Ihličie

Ihličnaté vetvičky sú jedným z typických symbolov zimy a preto by rozhodne nemali vo vašej zimnej svadobnej kytici chýbať. Krásne zelené vetvičky môžete skombinovať s najrôznejšími druhmi kvetov. K ihličiu a zimnej kytici patria i šišky, ktoré v kombinácii s bielymi kvetmi nádherne vyniknú.

Zimné čaro dodajú svadobnej kytici rôzne zimné dekorácie. Samozrejme nehovoríme o tom, aby ste svadobnú kyticu vymenili za adventný veniec :). Keď však do kytice zakomponujete šišky, pierka, vianočnú ružu či strieborné ozdoby, vyčaríte nádhernú tematickú zimnú kyticu.

Každá nevesta však má o svojej vysnívanej svadobnej kytici vlastnú predstavu. Keďže sú dnešné kvetinárstva po celý rok plné nádherných kvetov, fantázii sa medze nekladú a nevesty môžu i v zimných mesiacoch kráčať pred oltár s kyticou tulipánov.

Ste zvedaví, aké svadobné kytice mali nevesty z Mojasvadba.sk?

ĎALŠIE SVADOBNÉ KYTICE
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby