Ako vytvoriť originálne svadobné noviny?

  • 14. nov 2016
  • Veronika Červenská
  • isifa / Shutterstock

Váš svadobný deň máte premyslený do poslednej bodky a chcete mať naň čo najviac pamiatok? Boli by ste radi, ak by si vaši svadobní hostia odniesli domov okrem spomienok aj darček? Svadobné noviny sú v tom prípade určené práve pre vás. Sú originálne, jedinečné, zábavné, plné informácií a najmä neopakovateľné, keďže každý pár môže mať tie svoje.

Prečo si vytvoriť svadobné noviny?

Svadobné noviny sú príjemným prekvapením pre svadobčanov. V prípade, že máte ešte dostatok času pred svadbou, určite sa do nich pustite. Výhodou svadobných novín je, že v prípade, ak by náhodou zábava na svadbe upadala a niektorí zo svadobčanov by si k sebe nevedeli nájsť cestu, tak práve vďaka svadobným novinám budú mať spoločnú tému.

Viaceré páry dokonca svadobné noviny využívajú aj ako náhradu za video prezentáciu. Svadobné noviny sa tiež dajú použiť aj ako náhrada za starejšieho, a to vďaka možnosti zoskupenia všetkých podstatných informácií.

Čo majú svadobné noviny obsahovať?

Čo presne majú svadobné noviny obsahovať nie je nikde presne stanovené. Miera personalizácie je len na vás. Môžu obsahovať praktické informácie k svadobnému dňu, napríklad popis cesty na obrad, hostinu, časový harmonogram svadobného dňa, zasadací poriadok, zoznam hostí a iné. K tomu stačí trošku zručnosti v grafike a obratnosti v skladaní viet a svadobné noviny sú na svete. Pripravili sme pre vás prierez informáciami, ktoré môžete do svojich svadobných novín zahrnúť.

1. Informácie o vás

Do akých detailov zájdete je už len na vás. Môžete tam okrem svojich mien, dátumov narodenia a prierezov životmi spísať významné míľniky vo vašom vzťahu, či poskytnúť informácie o rodinách, súrodencoch, družičkách.

Pre ozvláštnenie informácií o vás si s partnerom môžete vzájomne položiť desať otázok a odpovedať na ne. Fantázii sa, samozrejme, medze nekladú. Okrem iného môžete popísať aj cieľ vašej svadobnej cesty. Určite nezabudnite zakomponovať do textov novín aj vtipné historky z rozprávania vašich rodičov.

2. Informácie týkajúce sa svadobného dňa

Svadobné noviny taktiež môžu obsahovať podstatné informácie týkajúce sa svadobného dňa – program dňa, svadobné menu a inštrukcie pre svadobčanov, akými sú časový harmonogram svadobného dňa, zasadací poriadok, mapka s popisom cesty na miesto obradu či miesto hostiny.

Zakomponovať tiež môžete zaujímavosti o meste či mieste, kde sa svadba uskutoční.

3. Vtipné a zaujímavé čítanie o svadbách, vzťahoch

Svadobné noviny môžu okrem faktických informácií obsahovať aj strany pre chvíle oddychu a zavtipkovania si, napríklad aj po rokoch, keď na ne opäť narazíte pri upratovaní.

Obsahom môže byť: • vtipný kvíz, • mladomanželské vtipy, • vtipné pravidlá pre svadobčanov, • pravidlá pre šťastné spolunažívanie, • desať prikázaní pre svokru, • svadobné povery, • tradície na svadbách, • svadobná krížovka či osem-smerovka, • mužsko-ženský slovník, • manželský zákonník, • preklad slovného spojenia „milujem ťa“ do viacerých jazykoch, • svadobčania určite ocenia aj rady o tom, ako sa neopiť, ako sa správne zabávať či ako prežiť deň po svadbe.

Fotografie do svadobných novín

Vaše svadobné noviny nemusia byť fádne a plné textu. Obohaťte ich vašimi spoločnými fotografiami či fotografiami so svadobčanmi, teda svojou rodinou a známymi ešte pred svadbou. Určite sa potešia, ak sa vo vašich novinách nájdu. Do novín zakomponujte aj vaše fotografie z detstva.

Dbajte však na kvalitu fotografií a nie na kvantitu. Zbytočne veľa nekvalitných, rozmazaných fotografií je skôr na škodu ako na úžitok. V prípade, že plánujete fotenie pred svadbou, môžete fotografie z neho použiť do svadobných novín.

Odporúčaná dĺžka svadobných novín

Rozsah svadobných novín záleží od vás a množstva informácií, ktoré majú byť ich obsahom. Zbytočne dlhé noviny vám ukroja väčšiu časť z vášho rozpočtu a budú obsahovať možno veľa nepodstatných informácií. Obvyklá dĺžka svadobných novín je okolo 10 strán. Na niektorých svadbách sa však môžete stretnúť aj s 30 – 60 stranovými novinami, ktoré zvyčajne obsahujú množstvo osobných informácií.

Nezabudnite na poďakovanie

Na konci svadobných novín je priestor práve na poďakovanie svadobčanom za svadobné dary alebo ľuďom, ktorí vám pomohli s plánovaním svadby či s jej realizáciou.

Ako vytvoriť svadobné noviny?

Ak máte k dispozícii farebnú tlačiareň, svoje svadobné noviny si môžete jednoducho vytlačiť aj doma. Počítajte však s tým, že vám to zaberie viac času. Stránky budete musieť pekne zoskupiť a scvaknúť, a to buď obyčajnou zošívačkou alebo môžete použiť dierkovačku a strany novín pekne previazať stužkou, najlepšie takou, ktorá sa bude hodiť aj k vašej svadobnej výzdobe. Nielen, že prekvapíte svadobčanov samotnými novinami, ale aj prepracovanými detailmi.

Svadobné noviny si môžete dať vytlačiť aj u profesionálov. V prípade väčšieho množstva sa môžete pokúsiť zjednať aj množstevnú zľavu. Okrem iného budete mať aj menej starostí so zostavovaním novín, keďže väčšina spoločností vám noviny vytvorí do finálnej podoby – scvakne, stiahne lištou alebo použije hrebeňovú väzbu.


Komentáre

    Pridaj príspevok