Najpopulárnejšie svadobné povery, s ktorými sa počas plánovania určite stretnete

 • 13. júl 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Aj vy ste sa počas plánovania a príprav vašej svadby už stretli z podivnými otázkami typu: „Preboha, to sa chcete brať v máji?“ „Hádam nedovolíš ženíchovi vo svadobný deň motýlika!“

Ak ste o tom doteraz nepočuli, k svadbe sa viaže veľmi veľa povier, ktoré predznamenajú vývoj vášho manželstva. Že neveríte? Niektoré svadobné povery majú tradíciu hlboko zakorenenú v našich tradíciách, iné sú novodobejšie, ale, čo vlastne konkrétne veci vo svadobný deň znamenajú? Súhrn povier a ich významov vám prinášame v tomto článku.

Nevesta

K osobe nevesty a jej outfitu sa viaže hneď niekoľko povier. Tá by si nemala svoje šaty šiť sama, pretože si zašíva cestu k šťastiu. Ak však niekto zašíva neveste posledný kúsok šiat v deň svadby, prinesie jej to šťastie. Nevestina mama a ani jej sestra by nemali mať oblečené šaty rovnakej farby ako nevesta, prinesie jej to totiž do života smolu. Žiadny odev, ktorý bude mať v deň svadby nevesta na sebe, by nemal mať modrú alebo fialovú farbu, symbolizujú totiž modriny. Perly ako šperk zase prinesú do života nevesty slzy.

Použitie niečoho nového, starého, modrého a požičaného prinesie neveste do života radosť. Niečo nové symbolizuje v živote nevesty nový začiatok. Niečo staré znamená ctenie tradícií. Niečo modré predstavuje vernosť a lásku do konca života. Niečo požičané znamená, že nevesta si nechá poradiť od iných a skúsenejších. Požičaný kúsok by však nemal byť od šťastne vydatej ženy, vtedy prinesie do manželstva nešťastie.

Závoj má ochraňovať pred zlými duchmi a zároveň je symbolom panenstva. Nevesta sa pred svadbou a ani počas svadobného dňa nesmie pozrieť do zrkadla tak, aby videla celú svoju róbu, prináša to totiž nešťastie. Možnosťou je vždy pri pohľade zložiť nejakú nepatrnú časť odevu.

Ženích

Ženích by nemal mať počas svadby uviazaného motýlika, aby neveste neuletel. Svadobný pár by sa pred obradom nemal vidieť, prináša to do manželstva nešťastie.

Svadobná kytica

Účelom svadobnej kytice v minulosti bolo zahnanie zlých duchov. Na tento účel sa využívali najmä silne aromatické kvety a bylinky, vrátane cesnaku. Pred polnocou zvykne nevesta hádzať svoju kyticu medzi slobodné ženy. Tá, ktorá kyticu chytí, sa podľa povier do roka a do dňa vydá. Svadobnú kyticu musí vždy niekto chytiť, zaistí tak mladomanželom šťastie do konca života.

Ryža

Hádzanie ryže na novomanželov symbolizuje prianie hojnosti a plodnosti. Semienka, ktoré sa nevesta zachytia na svadobných šatách, majú symbolizovať množstvo detí šťastného páru.

Rozbíjanie taniera

Okrem symboliky plašenia zlých duchov, prináša rozbíjanie taniera podobný význam ako hádzanie ryže. Koľko úlomkov porcelánu nevesta so ženíchom nepozametajú, toľko detí budú mať.

Svadobná torta

Svadobná torta ako symbol hojnosti a plodnosti prináša tiež niekoľko povier. Ten z mladomanželov, ktorý má pri jej krájaní ruku navrchu, bude mať aj v manželstve navrch nad tým druhým. Aby manželstvo bolo po celý život sladké a vydržalo, musia obaja mladomanželia tortu ochutnať. Rovnako musí tortu ochutnať každý z hostí. Ten, kto tortu odmietne, prinesie nešťastie nielen mladomanželom, ale aj sebe.

Ak nevesta nechce mať uplakané deti, nemala by nijako pomáhať s pečením svadobnej toty, či koláčov. Ak sa niektorej z družičiek prevráti kúsok torty na tanieri na bok, znamená to, že sa do roka vydá. Ak to tak nebude, zostane ďalších sedem rokov slobodná. Nevesta by si mala zo svadobnej torty kúsok odložiť, inak jej bude manžel neverný.

Zásnubný prsteň

Podľa povier musí byť v zásnubnom prsteni zasadený diamant – symbolizuje pevnú lásku, ktorá vydrží naveky.

Svadobná obrúčka

Po nastoknutí svadobnej obrúčky si ju ani jeden z mladomanželov nesmie dať dole. Odporúča sa zložiť ich až po narodení prvého dieťaťa. Predčasné zloženie prsteňa symbolizuje rozpad manželstva, prípadne tragédiu v rodine. Pokiaľ počas obradu niektorý z prsteňov vypadne, ide o zlé znamenie. Osoba, ktorej prsteň patrí, zomrie ako prvá. A rovnako by sa svadobné obrúčky nemali kupovať v piatok. Prináša to nešťastie.

Počasie

Aj počasie v deň svadby má svoju symboliku. V prípade jasného dňa ide o radostné manželstvo, pri veternom počasí bude manželstvo nestále. Jasné slnko značí harmóniu a zatiahnutá obloha hádky. Pokiaľ na svadbe prší, predstavuje to slzy ako radosti, tak aj smútku, rovnako však dostatok peňazí. Sneh v svadobný deň symbolizuje bohatstvo a hojnosť.

Nevhodný deň na svadbu

Je to veľmi paradoxné, ale najnevhodnejším dňom na svadbu je práve sobota. Každý z dní v týždni má totiž určité posolstvo. Svadba v pondelok značí zdravie, v utorok bohatstvo, streda šťastie, štvrtok stratu, v piatok prekážky v spoločnom živote a v sobotu nešťastie.

Nevhodný mesiac na svadbu

Najnevhodnejším mesiacom na uzatvorenie manželstva je máj. Podľa povier, sobáš v máji prinesie nešťastie a smútok. Zároveň sa traduje, že svadba v máji neprinesie manželom potomkov, prípadne sa im narodí choré dieťa.

Šťastie

Ak si chcete šťastie vášho manželstva utvrdiť, existuje niekoľko povier, ktoré vám v tom pomôžu.

 • 1. Naplánujte si obrad v kostole, v ktorom vás krstili.
 • 2. Postavte svoje svadobné topánky na parapetu otvoreného okna.
 • 3. Pri vychádzaní z rodičovského domu vykročte pravou nohou a prednými dverami.
 • 4. Pri vstupe do kostola prekročte jeho prah pravou nohou.
 • 5. Schovaná minca v topánke vám prinesie bohatstvo.
 • 6. Aby láska vydržala, schovajte si do topánky ešte štvorlístok alebo ďatelinu.

Šťastie vám rovnako prinesie, keď vo svadobný deň stretnete kominára alebo uvidíte čiernu mačku, holuby alebo dúhu.

svadobné povery

Nešťastie

Rovnako platí, že pokiaľ sa chcete vo vašom manželstve vyvarovať nešťastiu, vyhnite sa nasledovným veciam.

 • 1. Neskúšajte si svoje svadobné šaty, pokiaľ to nie je nevyhnutné.
 • 2. Vo svadobný deň sa vyhnite červenej a ružovej farbe.
 • 3. Uistite sa, že má ženích v deň svadbe nejaké peniaze.
 • 4. Nevracajte sa domov, ak ste si niečo zabudli, radšej pre danú vec niekoho pošlite.
 • 5. Nedovoľte, aby si vaše obrúčky skúšal niekto ďalší.

Nešťastie vám do manželstva prinesie, keď vo svadobný deň uvidíte prasa, pohrebný sprievod alebo kŕdeľ vrán.

Ak už poverám veríte alebo nie a uvedeným zhrnutím sa budete riadiť, vždy pamätajte, že každý je strojcom vlastného šťastia a je len na vás ako sa k manželstvu spoločne postavíte.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 10.5.2021:

  • zákaz vychádzania sa od 3. mája mení a uplatňuje sa regionálny princíp.
  • od 17. mája 2021 vstúpi do platnosti nový COVID automat (podmienky pre svadby podľa rizikovosti okresu)
  • informácie budeme aktualizovať po zverejnení oficiálnej vyhlášky

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby