10 najväčších svadobných prežitkov súčasnosti

 • 8. dec 2016
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock

Nedá sa presne odhadnúť, čo je na svadbe in a čo je už out. Každá nevesta má svoje vlastné predstavy a špecifický vkus, a každej sa páči niečo iné.

Vraví sa, že proti vkusu žiaden dišputát, ale aj na svadbe sa nájde niekoľko vecí, ktoré boli v minulosti hitom, no postupom času sa medzi nevestami stali menej obľúbenými a v súčasnosti ich zaraďujeme medzi svadobné prežitky. Ktoré to sú?

1. Volánová sukňa so záhybmi a množstvom lesklej látky

Prežitkom je určite takzvaná „tortová sukňa“, ktorá bola v móde po svadbe princeznej Diany a udržala sa na trhu až doteraz, samozrejme s menšími obmenami. Kým v minulosti by za nadýchanú bohatú sukňu z ťažkého materiálu, zdobenú trblietkami, hustým riasením a dokonca umelými kvetmi mnoho neviest dalo čokoľvek, dnes sú v móde vzdušné padavé materiály, jemná krajka a malé množstvo ozdôb.

2. Výrazný a neodborný make–up

Svadba je predsa len raz za život, tak prečo nevyskúšať niečo nové? Treba predsa vyzerať ako nevesta od hlavy po päty. Nevadí, že nás nalíči kamarátka, ktorá ešte nikoho nikdy nelíčila. Ružové očné tiene, červené líčka , tmavo červený rúž na pery a ide sa. Napokon to tak aj dopadne a na svadobných fotografiách sme s rozmazaným rúžom, ktorý si zotiera z pier ženích a čiernymi stopami od riasenky,rozmazanými od sĺz dojatia. Hlavne, že sme na obrade všetkých očarili…

Pamätajte, že menej je viac, a tak nemusíte použiť všetky kozmetické prípravky, ktoré doma máte. Ak sa chcete líčiť sama, odporúčame návštevu vizážistky, ktorá vám poradí, aký makeup a líčenie sa vám hodí a najlepšie vás skrášli. Väčšina neviest sa dnes zveruje vo svadobný deň do rúk profesionálky, ktorá ich nielen nalíči podľa ich predstáv, ale líčenie aj zafixuje, aby vydržalo čo najdlhšie.

3. Biele svadobné pančuchy

V lepšom prípade to boli samodržiace biele silonky končiace krajkou nad kolenom, v tom horšom celé pančuchy. Hoci v minulosti to bol hit, dnes ich nahradili kvalitné samodržiace silonky prirodzenej telovej farby, ktoré dostanete takmer v každom obchode.

4. Výrazný náhrdelník, náramok, náušnice a korunka

Inými slovami, nevesta pripomínajúca vianočný stromček. Často sa stávalo, že bižutéria bola kúpená neďaleko za hranicami za čo najnižšiu cenu, a okrem nepríjemných fľakov mohla zanechať aj alergickú reakciu.

V súčasnosti platí, že s doplnkami to rozhodne netreba preháňať. Ak má nevesta korunku, pridá k nej len jemné náušnice. Alebo k výrazným náušniciam prispôsobí decentný náhrdelník alebo len náramok. Nevesta tak pôsobí jemne a elegantne.

Tip: Ak nevesta vlastní rodinný šperk po babičke, ktorý podľa tradície chce mať na sebe, dá sa šikovne skryť vo svadobnej kytičke, kde bude nenápadný a zároveň viditeľný.

5. Rukavičky

Trblietavé a saténové, začínajúce na jednom prste a končiace nad lakťom. Aby to náhodou nebolo málo, pridáme masívny náramok. Áno, takéto rukavičky boli skutočne v móde.

V dnešnej dobe sa rukavičky na nevestiných rukách objavujú už len zriedka. Ak sa pre rukavičky rozhodnete napríklad pre svoju svadbu v retro či vintage štýle, zvážte hlavne ich dĺžku. Ideálne rukavičky, ktoré sa hodia ku každému typu šiat, sú tvorené bielou krajkou a končia na zápästí.

6. ,,Romantické“ vlny vo vlasoch s množstvom laku

Nebezpečné vlny, ktoré skrátili dĺžku nevestiných vlasov na polovicu, k tomu zalakované tak, aby dokonale držali na svojom mieste. Nezabudneme na trblietavý sprej na vlasy, vďaka ktorému na fotografiách vyzeráme, akoby sme mali lupiny. Výsledkom je zväčša vysoko vyčesaný účes s množstvom sponiek a litrami laku. Počas svadobnej hostiny sa zvykne účes rozpadnúť, alebo spustené vlny stratia tvar, nehovoriac o tom, že komplikovaný účes je takmer nemožné rozčesať.

Dnešné nevesty snívajú skôr o jemných, decentných vlnách a jednoduchých prirodzených účesoch, ktoré nevyžadujú veľa laku na vlasy, a pritom vydržia až do rána.

7. Bábika alebo obrúčky na svadobnom aute

Ako malé sme o tom snívali… Počas nášho svadobného dňa si na kapotu auta posadíme bábiku v ružových šatočkách a auto ozdobíme ružovými a bielymi stuhami tak, že šofér má čo robiť, aby videl na cestu. Svadobné bábiky sú dnes často rozoberanou témou, medzi nevestami sa nájdu zaryté odporkyne tejto tradície, tak ako aj nevesty, ktoré sa ešte stále pre bábiku rozhodnú.

Samozrejme platí, že nie je bábika ako bábika, nevesty však tomuto zvyku hovoria skôr nie ako áno. Rovnaké nie platí aj pre veľké biele polystyrénové srdiečka či zväčšené makety obrúčok na svadobnom aute.

Tip: Ak túžite po bábike na svadobnom aute, môžete si vybrať svadbu v štýle vintage. Krásna bábika oblečená v pekných šatách sa na decentne zdobenom aute bude vynímať a bude ladiť s výzdobou.

8. Svadobné fotografie v ateliéri

Svadobné fotografie v minulosti vznikali výhradne v ateliéroch, často s umelými dekoráciami, ktoré na výslednej fotografii naozaj vyzerali ako umelé. Predstavte si strnulé výrazy v tvárach nevesty a ženícha, unavených svadobným stresom.

Zabudnite na to a vyberte sa do prírody alebo do najbližšieho kaštiela či zámku. Tam vznikajú tie pravé emóciami nabité svadobné fotografie.

9. Svadobné hry

Svadobné hry vznikli na pobavenie hostí a často sú na ne ľudia už zvyknutí. Ak sa im chcete vyhnúť, nezabudnite dopredu diskrétne oznámiť hosťom, že si žiadne hry na svadbe neprajete. Isteže, niektoré hry môžu byť skutočne zábavné pre mladomanželov, aj pre hostí, treba ich však dopredu zvážiť.

Hrou, ktorá sa jednoznačne považuje za prežitok je únos nevesty o pol noci.

10. Výzdoba vo viacerých farbách

Netvrdíme, že keď si vyberiete modrú za farbu výzdoby, tak všetko musí byť v modrej. V minulosti sa však svadobná výzdoba často skladala zo všetkých možných farieb, ktoré sa k sebe vôbec nehodili. Preto sa v súčasnosti osvedčila kombinácia dvoch až troch farieb, prípadne kombinácia viacerých pastelových odtieňov farieb.

Zaujímavým nápadom je vybrať si svadobnú tému, napríklad natural svadbu, kde sa nekladie dôraz na farby, ale na jednotlivé prvky výzdoby.

Ďalšie svadobné prežitky:

– Svadobné oznámenia na lesklom papieri (písané zlatým písmom, s obrysom nevesty a ženícha v rohu)

– Volánové bolerko s dlhým rukávom (bolerko pomáha vyhnúť sa chladu, dnes však nájdeme oveľa krajšie alternatívy)

– Siahodlhý výstrih na svadobných šatách

– Srdcia na svadobnej tabuli (mesto na stene za nevestou a ženíchom sa dá vyplniť krásnou fotostenou, žiadne umelé srdcia nie sú potrebné)

– Poďakovania rodičom na drevenom srdiečku (pekné a milé, ale dnes už neoriginálne)

– Svadobné lodičky ,,do špica“


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby