Požičať, kúpiť alebo dať si ušiť svadobné šaty?

 • 12. aug 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Jednou z úplne základných vecí, ktoré má každá nevesta, sú svadobné šaty. Aj malé svadby iba so svedkami sa neobídu so špeciálnym a výnimočným odevom nevesty. Zároveň však mnohokrát ide aj o nákladnú položku svadobného rozpočtu.

Nevesty často uvažujú o tom, akým spôsobom svadobné šaty získajú. Niektorým nezáleží na ničom a jednoducho chcú tie pravé a za akúkoľvek cenu. Iné nevesty stavia na šaty z bazáru, ktoré si kúpia, prípadne si ich kúpia priamo v salóne a dúfajú, že sa im ich podarí po svadbe opäť posunúť ďalej a ďalšiu skupinu tvoria nevesty, ktoré si dajú šaty podľa svojich predstáv ušiť na mieru, a teda šaty opäť patria im.

Tak či onak, smer tomuto rozhodovaniu udávajú najmä dva faktory a tými sú predstava nevesty o svadobných šatách a finančné limity. Ale čo je teda najlepšie? Kúpiť si svadobné šaty, požičať si ich alebo dať ušiť na mieru? O jednotlivých výhodách a nevýhodách každého z týchto rozhodnutí sa dozviete v nasledujúcom článku.

Kúpené svadobné šaty

Mnohé nevesty často siahajú po možnosti svadobné šaty si jednoducho kúpiť. Ide najmä o tie, ktorým sedí konfekcia a nemusia príliš riešiť skracovanie šiat alebo ich iné úpravy.

V tomto prípade ide najmä o kúpu z bazáru, kedy nevesty na šatách ušetria nemalú sumu alebo si šaty odkúpia zo svadobného salónu, prípadne kúpia na svadobnom veľtrhu.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Výhody kúpených svadobných šiat

 • Cena – najvýraznejšou výhodou je najmä cena takýchto šiat. Podobné financie by ste minuli aj pri požičaní, avšak po svadbe ostávajú šaty vašim majetkom.
 • Možnosť šaty ďalej speňažiť – rovnako aj vy môžete šaty ďalej ponúkať v bazári a opäť tak ušetriť ďalšie financie.
 • Váš majetok – šaty sú vašim majetkom a pokiaľ sa vám na nich niečo nepozdáva, prípadne chcete niečo doplniť alebo sa vám nedajbože stane nehoda a šaty sa na vašej svadbe zničia, nezodpovedáte sa za to nikomu. Je to totiž len a len vaše vlastníctvo.

Nevýhody kúpených svadobných šiat

 • Uskladnenie – povedzme si na rovinu, že predstava predania svadobných šiat je síce pekná, ale niekedy trvá aj niekoľko mesiacov, či dokonca rokov, kým sa vám to podarí. Dovtedy ich však budete musieť niekde uskladniť.
 • Čistenie – svadobné šaty, ktoré si kúpite, musíte dať samy vyčistiť, či už pred svadbou alebo po nej. Nie je veľa čistiarní, ktoré čistia aj prepracované svadobné šaty, a tak máte o starosť navyše.
 • Obmedzenosť výberu – medzi šatami, ktoré sú ponúkané na kúpu, zrejme nenájdete tie úplne najnovšie modely, pretože o tie je veľký záujem. Zároveň sú obmedzené aj vaše vyhliadky čo sa týka špeciálnych požiadaviek na šaty, a teda vám ani nemusia dokonale sedieť.

Požičané svadobné šaty

Množstvo neviest staví pri výbere svadobných šiat na salóny, ktoré šaty požičiavajú. Máte tak istotu, že vami vybrané šaty sú od renomovaného návrhára, z kvalitných materiálov a buď ste prvá, kto ich má oblečené alebo ich malo pred vami obmedzené množstvo neviest. Požičovní svadobných šiat je po celom Slovensku veľké množstvo a vy si tak môžete vybrať šaty v blízkosti svojho domova a rovnako aj podľa svojich predstáv.

Výhody požičaných svadobných šiat

 • Servis – s požičaním svadobných šiat prichádzajú aj ostatné služby naokolo. Teda vám ich pripravia na vami zvolený dátum, vyčistené a pripravené podľa vašich požiadaviek. Rovnako po svadbe so šatami nemáte žiadne starosti, stačí ich len odovzdať v danom salóne.
 • Úprava – v rámci ceny požičania šiat máte zahrnuté aj drobné úpravy ako zužovanie či popustenie v miestach, kde je to potrebné. Máte tak k dispozícii šaty, ktoré vám dokonale sedia.
 • Doplnkové služby – požičovne svadobných šiat vám väčšinou ku každým šatám vedia dodať topánky, šperky, či zvršok podľa predstáv – svetrík, či bolero, ktoré sa k šatám dokonale hodia.

Nevýhody požičaných svadobných šiat

 • Cena – požičanie svadobných šiat so sebou prináša aj výrazný zásah do svadobného rozpočtu. Takéto požičovné sa môže vyšplhať na niekoľko stoviek eur a neprinesie žiadnu dodatočnú hodnotu.
 • Jedinečnosť – požičané šaty sú jednoducho požičané šaty. Tak ako vy, môže si ich požičať aj tucet ďalších neviest vo vašom okolí.
 • Obmedzenosť výberu – salóny síce ponúkajú šaty od výmyslu sveta, avšak nemusia 100% splniť vaše predstavy a očakávania. Ide totiž o predstavu konkrétneho návrhára.

Svadobné šaty šité na mieru

Poslednou z možností je nechať si ušiť šaty na mieru. Presne na vás, podľa vašich predstáv a také, ktoré vám dokonale sadnú.

Výhody šitých svadobných šiat

 • Podľa predstáv – šaty, ktoré si dáte ušiť na mieru, budú pravdepodobne presne podľa vašich predstáv, snov a túžob (samozrejme podľa výberu krajčírky, či realizátora vašich šiat).
 • Jedinečnosť – je veľmi malá pravdepodobnosť, že nejaká iná nevesta bude mať oblečené rovnaké šaty ako vy, jedine, že si oblečenie tie vaše, ak sa ich po svadbe rozhodnete predať.
 • Váš majetok – šaty sú vašim majetkom, aj keď sa rozhodnete ich po svadbe skrátiť a zmeniť ich farbu, aby ste ich mohli nosiť aj na iné príležitosti.

Nevýhody šitých svadobných šiat

 • Obchodovateľnosť – svadobné šaty šité na mieru zrejme nebudú podľa konfekcie, a tak je tu náročnejšia cesta ich predať, keďže nie každej záujemkyni musia sadnúť a rovnako vaše predstavy svadobných šiat nemusia zodpovedať predstave ostatných neviest.
 • Uskladnenie – rovnako ako pri kúpených svadobných šatách ich budete musieť uskladniť.
 • Cena – v tomto prípade platí, že originalita niečo stojí a rovnako to bude aj pri svadobných šatách ušitých na mieru a samozrejme to bude závisieť od náročnosti šiat a materiálov, ktoré zvolíte.
ušiť svadobné šaty

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby