Svadobný plánovač (9): Ako vybrať svadobné šaty podľa typu postavy

 • 9. dec 2015

Každá nevesta túži počas svadobného dňa vyzerať čo najlepšie a preto je veľmi dôležité, aby si vybrala tie správne svadobné šaty. Na trhu je množstvo svadobných šiat rôznych značiek, strihov a farieb. Je skvelé, že máte toľko možností na výber, ale pre nerozhodné dámy to môže byť naozaj náročná úloha. Aby ste sa z toho nezbláznili a hľadanie svadobných šiat sa nezmenilo na nočnú moru, začnite najskôr skúšaním strihov, ktoré by mali lichotiť vašej postave.

Myslite tiež na to, že v rámci jednotlivých strihov sa dá nájsť nespočetne veľa odlišných šiat a preto nie každý model z daného strihu vám musí sedieť. Jediná rada, ktorú pre vás mám, je skúšajte, skúšajte, skúšajte! Zoberte si na pomoc kamarátky a obehajte niekoľko salónov v okolí, kým nenájdete tie pravé šaty, v ktorých sa vydáte. Dajte tiež pozor, aby ste sa v šatách cítili príjemne, lebo v nich strávite celý deň. Ak neviete, kde začať, tu je niekoľko základných typov postáv a strihy šiat, ktoré sa k nim hodia.

Typ postavy: Presýpacie hodiny

Strihy šiat: Morská panna, Áčková sukňa / Princeznovské, Splývavé Tento typ postavy je charakteristický väčším poprsím a zadkom. Je to veľmi ženská postava s krivkami, ktorou sa môže pochváliť napríklad Kim Kardashian. Aby ste zvýraznili tieto krivky, zvoľte šaty, ktoré odhalia vaše prednosti.

Najvhodnejšie sú šaty strihu „Morská panna“, ktoré krásne obopínajú postavu, zvýraznia váš štíhly pás a ženské proporcie. Ďalším vhodným strihom sú „princeznovské“ šaty s áčkovou sukňou, ideálne s ramienkami, aby udržali vaše poprsie na mieste. Dobrou voľbou pre túto postavu sú aj jednoduché splývavé šaty.

Typ postavy: Vysoká a štíhla

Strihy šiat: Morská panna, Splývavé, S veľkou sukňou Vysoké a štíhle dámy si môžu dovoliť obtiahnutejšie modely šiat, ktoré odhalia ich krásnu postavičku. Tento typ postavy sa zvyčajne vyznačuje menším poprsím, preto si tieto dámy môžu dovoliť aj šaty bez ramienok, prípadne zdobením alebo riasením v oblasti dekoltu, ktoré zvyčajne pridáva na objeme. Nádherne budete vyzerať v šatách strihu „Morská panna“, v jednoduchých splývavých šatách alebo honosných šatách s veľkou sukňou.

Typ postavy: Drobná

Strihy šiat: Zvýšený pás, Splývavé, Áčková sukňa / Princeznovské Drobné nevestičky sú nielen nízke, ale zvyčajne aj chudučké. Vďaka svojej štíhlej postave si môžu dovoliť aj obtiahnuté šaty, treba však dať pozor, aby ste sa v nich nestratili. Strihy s obrovskými sukňami preto pre tento typ postavy nie sú veľmi vhodné, vyzerali by ste v nich stratená.

Naopak vynikajúcou voľbou sú šaty so zvýšeným pásom, ktoré vás opticky predĺžia. Ak pod ne ešte schováte vysoké opätky, naozaj „narastiete“. Vyvýšený pás potom môžete skombinovať s klasickým strihom šiat s áčkovou sukňou alebo jednoduchými splývavými šatami.

Typ postavy: Jablko

Strihy šiat: Áčková sukňa / Princeznovské, Zvýšený pás, S veľkou sukňou Dámy s týmto typom postavy majú problém s väčším bruškom. Aby ste svoje problémové partie zakryli, voľte šaty s objemnejšou sukňou, a vyhýbajte sa obtiahnutým modelom.

Vhodné sú pre vás šaty s vyvýšeným pásom, áčkovou sukňou alebo bohato riasenou sukňou. Veľká sukňa zakryje prípadné nedostatky na brušku, preto sú tieto strihy vhodné aj pre tehotné nevestičky, ktoré nechcú svoje rastúce bruško vystavovať na obdiv.

Typ postavy: Hruška

Strihy šiat: Áčková sukňa / Princeznovské, Zvýšený pás, S veľkou sukňou Tento typ postavy sa vyznačuje menším poprsím a užším pásom, pričom problémovou partiou sú boky a zadoček. Aby ste zvýraznili, čo je na vás pekné a zakryli problémové partie, voľte šaty s väčšími sukňami.

Aby ste opticky zväčšili svojej poprsie a pritiahli pozornosť na horné partie tela, môžete zvoliť šaty s riaseným dekoltom, či zdobeným korzetom. Výbornou voľbou sú tiež šaty s vyvýšeným pásom. Určite sa vyhýbajte obtiahnutým modelom a splývavým šatám, v ktorých by váš štíhly pás zanikol a naopak by sa zvýraznil väčší zadok.

Typ postavy: Plnoštíhla

Strihy šiat: Áčková sukňa / Princeznovské, Zvýšený pás Ak patríte medzi plnoštíhle dámy, najlepšou voľbou pre vás sú klasické šaty s áčkovou sukňou. Ak máte väčšie poprsie voľte radšej šaty s ramienkami, ak chcete zakryť ramená, pomôžu vám šaty s rukávikmi. Strihom s príliš veľkými honosnými sukňami sa radšej vyhýbajte, mohli by vás opticky zväčšiť. Výbornou voľbou sú tiež šaty s vyvýšeným pásom, odporúčam však držať sa áčkového strihu.

Dúfam, že vám tento prehľad aspoň trochu pomohol zorientovať sa a verím, že sa vám podarí vybrať nádherné šaty presne pre váš typ postavy, v ktorých sa budete cítiť počas celého vášho svadobného dňa výborne. Ak si nebudete istá, nechajte si poradiť v salóne alebo vyskúšajte niekoľko rôznych strihov.

Profesionáli
71
Svadobný salón DIVA
Svadobné salóny a svadobné šaty
Svadobný salón DIVA prináša exkluzívne svadobné a spoločenské šaty značiek Allure Bridals, Gabbiano, Tesoro Bridals a Cabotine.
Bratislava
0
Svadobný salón Micha...
Svadobné salóny a svadobné šaty
Svadobný salón Michaela sa zaoberá svadobnou a spoločenskou módou vo velkostiach 34-56. V salóne nájdete aj oddelenie pánskej módy.
Pezinok

Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby