Svadobné tradície, ktoré už v dnešnej dobe môžete vynechať

  • 30. okt 2017
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Mnohé nastávajúce nevesty stále dokola kladú otázky tipy: „musím toto?“ či „musím tamto?“. Je jasné, že vietor fúka z okolia snúbeníc, ktoré každý deň počúvajú, či už majú vybavené to a ono a ak nedajbože nemajú alebo dokonca neplánovali mať, prichádzajú otázky, prečo.

Človeku sa až hlava zatočí z množstva vecí, či tradícií viažúcich sa k svadbe. My sme sa však rozhodli pozrieť sa na túto problematiku z iného uhla. Teda, aké sú svadobné tradície, ktoré v dnešnej dobe môžete pokojne vynechať.

Biele svadobné šaty

Biele svadobné šaty reprezentujú typickú predstavu nevesty. V dnešnej dobe sa však opäť vracia sloboda výberu a mladé dámy čoraz častejšie siahajú po rôznych farebných oživeniach bielych šiat alebo rovno po šatách inej farby.

V minulosti neboli biele šaty na svadbe žiadnou nutnosťou, túto módu spustila svadba kráľovnej Viktórie a princa Alberta v roku 1840. Dovtedy bola vo svete farbou číslo jedna modrá. Na Slovensku v minulosti mávali nevesty svadobný kroj s čiernou farbou. Takže biela ako symbol čistoty prišla v do módy oveľa neskôr.

Pozývanie rodiny z piateho kolena

Pozývanie vzdialenej rodiny, ktorú ste nevideli od útleho detstva, prípadne nikdy, rozhodne nie je v dnešnej dobe povinnosťou a určite sa poteší aj váš svadobný rozpočet. Pokiaľ si nejaká teta myslí, že určite budete pozývať aj jej 4 synov s manželkami a ďalšími 15 vnúčatami, vyveďte ju z omylu. Na svadbe predsa chcete mať ľudí, na ktorých vám skutočne záleží, s ktorými sa stretávate a ktorých určite radi uvidíte vo svoj veľký deň.

Ak sa pre nepozvaných členov širšej rodiny niekto urazí, je to jeho problém, netreba sa preto robiť ťažkú hlavu. Všetkým aj tak nikdy nevyhoviete a aspoň uvidíte, kto to myslel úprimne a kto vašu svadbu považoval za výbornú možnosť dobre sa najesť a predviesť. Ďalšou samostatnou kapitolou pozývania hostí je aj samozrejmá účasť ich detí.

Pokiaľ na svadbe neplánujete mať detských hostí, bez okolkov to oznámte všetkým pozvaným. Ak nejde vyslovene o dojčiacu matku, ktorá musí mať dieťatko stále pri sebe, isto si zoženú niekoho na stráženie a užijú si zábava, rovnako ako vy.

„First look“ až pred oltárom

Obľúbenou pohoršujúcou témou je videnie sa nevesty so ženíchom pred samotným obradom. Veď to predsa prináša smolu.. a keby im tak ešte pred autom cestou na fotenie prebehla pred autom čierna mačka, to by bolo. A čo potom v prípade odobierok? Zo slovenskej histórie je zjavné, že mladé páry sa videli ešte pred obradom, keď prišli ďakovať svojim rodičom a žiadať od nich požehnanie. Spoločne sa potom vybrali k obradu.

Pokiaľ si plánujete svadobné fotenie pred obradom a máte na neho vyhradený dostatočný čas, nie je dôvod riešiť túto starú poveru. Aj svadobčanom určite lepšie padne, keď budete po celý čas svadobnej hostiny s nimi a neodídete na niekoľko hodín kvôli svadobným portrétom.

Hádzanie ryže

Hádzanie ryže je jedna z tradícií, ktoré v dnešnej dobe nielen, že môžete vynechať, ale dokonca by ste mali. Niektoré mestá majú navyše aj prísny zákaz hádzania ryže. Vtáčiky ryžu chodili vyzobávať a robilo to neplechu, preto sa pristúpilo k takýmto riešeniam. Pekné určite nie je, keď má na jednom mieste, či už ide o kostol alebo nejaké zaujímavé miesto, svadbu viacero párov po sebe a na zemi sa už nachádza rozsypaná ryža.

V minulosti hádzanie ryže znamenalo prianie bohatstva a viacerých detí v budúcnosti, v dnešnej dobe sa tento zvyk, v prípade záujmu, dá elegantne nahradiť napríklad bublifukovými bublinkami.

Pochod k oltáru

Odvedenie k oltáru býva zväčša prenechané otcovi nevesty. Ten vedie svoje dievčatko a odovzdáva ho do rúk budúcemu zaťovi. Je to síce pekná tradícia, ale mnohé ženy by namietali, že v období emancipácie určite žena zvládne fungovať aj sama a nepotrebuje, aby si ju muži presúvali z rúčky do rúčky, aby sa o ňu vždy mal kto postarať. To totiž v minulosti tento zvyk presne reprezentoval.

V súčasnosti sa na túto tradíciu samozrejme nazerá iným spôsobom a býva často jednou z najdojímavejších chvíľ svadby (rovnako ako oddelenie nevesty od mamy pri čepčení). Čo však v prípade, že nevesta už otca bohužiaľ nemá alebo má aj biologického aj priženeného alebo nemajú dobré vzťahy a podobne?

Je hneď niekoľko možností, ako môžete postupovať. Jednou je prenechanie tejto cti inej blízkej osobe, či už ide o muža alebo ženu. Nevesty často odprevádza k oltáru mama alebo brat, či krstný otec. Rovnako však môžete k oltáru prísť so ženíchom spoločne. Možnosťou je aj prísť k oltára za svadobného pochodu sama :-).

Svadobné tradície sú určite peknými zvyklosťami, ktoré si predávame z generácie na generáciu. Keď sa rozhodnete niektorú z nich do svojej svadby začleniť, určite bude predstavovať krásny okamih. Rovnako aj spomenuté tradície, ktoré podľa nás môžete v dnešnej dobe vynechať, môžu pre niekoho byť práve tie, ktoré si vyberie a práve tento výber robí každú svadbu jedinečnou. Rozhodnite sa teda podľa seba, ako to cítite a nie podľa toho, čo vám hovoria iní.


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe