17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia

  • 16. júl 2020
  • Zuzana Grossmann
  • isifa / Shutterstock

Biele šaty, dlhý závoj, výmena prstienkov a spoločné Áno spečatené bozkom. Všetky nevesty to poznajú. Ale ako sa hovorí; „Iný kraj iný mrav“ a aj v svadobných prípravách, obradoch a hostinách rôznych kultúr sú mnohokrát veľké rozdiely.

Urobili sme pre Vás zoznam 17 svadobných tradícií z celého sveta. Nájdete tu netradičné zvyky, ako aj zopár perličiek. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako svoj najkrajší deň oslavujú mladomanželia z celého sveta a ako vyzerajú ich svadobné tradície.

1. Taliansko

Pre talianske svadby sú tradičné Confetti. Vôbec sa pritom nejedná o nám známe kúsky papiera poletujúce vo vzduchu. Tieto Confetti sú cukrovinky, ktorými hostia snúbenci svadobčanov. Je to zároveň malý darček na uvítanie a sú znakom pohostinnosti. Najčastejšie sú to mandle obalené v cukre.

2. Nemecko

Na tradičných svadbách v Nemecku sa po obrade musia mladomanželia popasovať spoločne s neľahkou úlohou. Dostanú hrubé drevené brvno, pílu a pred zrakom svojich hostí musia tento kus dreva prepíliť na polovicu. Dávajú tým najavo, že dokážu spoločne zvládnuť aj ťažké prekážky, ktoré na nich čakajú v manželstve.

3. Kórea

Húska za nevestu. Takto by sa dal nazvať zvyk, ktorý je zakorenený v kórejskej kultúre. V tomto prípade ženích podaruje svojej nastávajúcej svokre húsku, ktorá predstavuje monogamný vzťah, ako dôkaz svojho úmyslu, zostať so svojou nevestou navždy. A prečo húska? Pretože práve húsky sú jedným z druhov vo zvieracej ríši, ktorí si vyberú pre život jedného partnera až do konca.

4. Škótsko

V tomto kraji to nevesty pred svadbou vôbec nemajú ľahké. V deň pred obradom ich priatelia podrobia rituálu, z ktorého by žiadna z nás nemala radosť. Najprv ich síce ponúknu niečím alkoholickým, no následne nevestu (niekedy aj oboch snúbencov) polejú sirupom a obhádžu perím, múkou či popolom. Táto tradícia má pôvod z čias, keď sa nastávajúci manželia takýmto spôsobom chránili pred zlými duchmi.

5. Jamajka

Viete si predstaviť čiernu svadobnú tortu? Tak presne taká sa podáva na tradičnej jamajskej svadbe. Nie je to tak celkom torta, ale skôr koláč z tmavého ovocia a rumu. Má predstavovať bohatstvo a hojnosť v manželstve. Podobný koláč servírujú Jamajčania aj na Vianoce pre jeho sviatočný pôvod.

6. Guatemala

O zvyku, ktorý majú na svadbách v Guatemale, ste možno ešte vôbec nepočuli. Tu sa totiž mama ženícha postará o otvorenie hostiny a uvítanie hostí po obrade tak, že rozbije zvyčajne keramický zvonček, ktorý je plný múky, zrna a ryže. Táto tradícia predstavuje symboliku hojnosti (múka, ryža, zrno) v manželstve a šťastia (zvonček) na spoločnej ceste.

7. Čína

Tu už tradične pre svadobné obrady používajú namiesto bielej farby červenú. Považujú ju za mocnú farbu symbolizujúcu šťastie, lásku a silu. To však veľa neviest vie, čo však možno bude pre vás novinka, je ich rituál s dáždnikom. Počas príchodu k oltáru nevestu sprevádzajú okrem jej matky aj hostia držiac červený dáždnik nad jej hlavou na znak plodnosti a aby mali budúci manželia veľkú rodinu. V niektorých častiach Číny je nevesta doslova donesená na obrad v drevenom mini altánku, ktorý je už ako obyčajne červený.

8. Mexiko

Nevesta kráča uličkou k oltáru v krásnych bielych šatách a drží dve kytice. Moment, dve? Áno, presne tak. V Mexiku je zvykom, že nevesty nesú 2 kytice, prípadne jednu dvojitú. Prvá kytica je pre nevestu a druhá na počesť Panny Márie, ktorej týmto gestom vzdávajú hold.

9. Južná Afrika

V rámci osláv manželského zväzku v Južnej Afrike prinášajú rodičia oboch mladomanželov oheň zo svojich krbov do krbu mladomanželov. Odovzdávajú im tak symbolicky niečo z prostredia ich domovov a detstva pre vybudovanie a zachovanie svojho vlastného tepla domova.

10. Austrália

Na tradičnej austrálskej svadbe by ste mohli spoznať ďalší zaujímavý zvyk s tzv. miskou jednoty. Hostia dostanú pred obradom kamienky a snúbenci ich požiadajú, aby ich počas sobáša držali v dlaniach. Po obrade ich hostia uložia do okrasnej misky, ktorú si neskôr mladomanželia uložia vo svojom domove. Táto miska symbolizuje podporu od rodiny a priateľov a zároveň vyjadruje jednotu, v ktorej sú snúbenci sobášom spojení so svojimi novými rodinami.

11. Nórsko

Táto krajina tiež nie je milovníkom bielych svadobných tort. Keď sa vezmú snúbenci z Nórska, na ich svadobnej hostine pravdepodobne nájdete tradičný Kransekake. Je to niekoľko jemne zdobených kruhov z mandľového cesta naskladaných na sebe. To však nie je všetko. Uprostred tejto torty býva ukryté šampanské, či vínko pre novomanželov. Podľa nórskej legendy zjedia mladomanželia koliesko, ktoré je najvyššie a koľko ďalších sa naň prilepí, toľko detí bude pár v manželstve mať.

12. India

O indickom zvyku zdobenia rúk hennou ste už určite počuli. Viete však aj ako sa nazýva a prečo sa používa? Toto umenie je známe pod pojmom Mehndi a je považované za požehnanie, preto sa maľuje hlavne nevestám na ruky a nohy (veľakrát aj na rôznych oslavách, no zdobenie vtedy nie je až tak bohaté). Nevesty ho mnohokrát uprednostňujú pred šperkami ako jedinú ozdobu rúk, alebo ho doplnia len náramkami (a samozrejme obrúčkou), aby maľba vynikla. Málokto však vie, že nevesty ho používajú na zmierňovanie stresu z príprav na svadbu.

13. Kuba

Každý muž, ktorý na kubánskej svadbe tancuje s nevestou, musí za tento tanec zaplatiť, pričom peniaze pri tanci pripne neveste na šaty. Tento zvyk svadobčania zachovávajú, aby si mohli novomanželia takto nazbierané peniažky odložiť, alebo vďaka nim stráviť medové týždne, či uhradiť svadobné náklady.

14. Peru

Určite poznáte tú chvíľu, keď sa slobodné slečny zbehnú do radu a radostne čakajú, kým nevesta hodí svoju kyticu za chrbát a chcú predsa vedieť, ktorá bude ďalšia na vydaj. Niečo podobné poznajú aj nevesty a slobodné dámy v Peru, avšak tento zvyk sa tu neviaže na kyticu, ale na tortu. Nie nie, nikto tortu nehádže na slobodné dámy. Je to trošku inak 😊.

Do svadobnej torty sa upevnia farebné stužky – každá inam (zapichnú sa do torty špáradlom, alebo obdobným spôsobom). Počas krájania torty a rozdávania kúskov slobodným slečnám si každá zákusok obzrie, či v nej nezostala stužka. Jediná z dám si však nájde čosi viac. Pri zapichovaní stužiek sa totiž na jednu z nich navlečie falošná obrúčka. Tá, ktorá si vo svojom kúsku torty nájde stužku s prstienkom, je ďalšou v rade na vydaj.

15. Nigéria

V tejto časti zeme ponímajú akt sobášenia obe rodiny skôr ako obchod, než dôkaz lásky. Pri zásnubnom ceremoniáli sa príde nevesta predstaviť potenciálnej rodine a starejšiemu. Počas vyjednávania o kvalitách nevesty a prijímaní darov pre odobrenie nevesty si hodnotitelia vychutnávajú pohár vína. Neskôr nasleduje svadba v troch krokoch. Prvým je civilný obrad na úrade, nasleduje obrad v kostole a ako posledná prichádza na rad tradičná ceremónia osláv sobáša zahalená do množstva farieb.

16. Filipíny

Tradícia, ktorú každý pozná a možno ju mnohé nevesty zaradili do svojho svadobného dňa – vypúšťanie holubíc, je zakorenená vo Filipínach. Symbolizuje harmóniu vo vzťahu. Podľa tradície sa vypúšťa pár holubíc, teda Ona a On.

17. Japonsko

Počas svadobného ceremoniálu po spojení novomanželov v jeden celok sa spoločne obe rodiny napijú z jedného pohárika tradičného alkoholického nápoja – Saké. Takto dávajú najavo prijímanie druhej rodiny a spoločnú jednotu, v ktorej zotrvávajú po celý život.

A na koniec ešte niečo extra. Vedeli ste, ako dlho trvajú svadobné oslavy v rôznych krajinách?

  • Malajzia: 2 dni
  • Poľsko: 2-3 dni
  • Francúzsko: 2-3 dni
  • Rusko: 2-5 dní
  • Pakistan: 4 dni
  • Maroko: 3-7 dní
  • India: 3-8 dní
  • Irán: 3-8 dní

Veríme, že ten váš deň bude pre vás jedinečný a neopakovateľný tak, ako pre nevesty z celého sveta.


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe