Ako si vybrať dokonalý svadobný účes?

 • 8. okt 2019
 • Barbora Babicová
 • iStock

Nielen svadobné šaty, ale aj aj svadobný účes či svadobné líčenie sú vo svadobný deň dôležité. Svadobný účes musí vydržať nielen počas obradu a byť krásny na svadobných fotografiách, no musí mať nezmenenú podobu aj počas celej svadobnej hostiny až do skorých ranných hodín.

svadobný účes z rozpustených vlasov

Čo je rozhodujúce pri výbere svadobného účesu?

Pri výbere dokonalého svadobného účesu je rozhodujúci tvar hlavy, dĺžka a kvalita vlasov, ich množstvo a nežiaduce danosti, akými sú napríklad odstávajúce uši či dlhý nos, ktorý sa dá riešiť bohatšou ofinou.

Dobrý kaderník či kaderníčka neupravuje a nestrihá vlasy len podľa želania nevesty, ale vie poradiť svadobný účes, ktorý neveste dokonale pristane. Svadobný účes sa musí štýlovo hodiť aj k svadobným šatám. Platí, že čím jednoduchšie sú svadobné šaty, tým zložitejší môže byť svadobný účes a naopak. Dôležitý je aj výber svadobných doplnkov do vlasov, akými sú rôzne štrasové čelenky, korunky, kvety či iné ozdoby.

Aké sú najobľúbenejšie svadobné účesy?

svadobný účes - drdol

Medzi najobľúbenejšie svadobné účesy patrí jednoznačne drdol.

Ďalším obľúbeným účesom je spustenie časti vlasov do chvostu, pričom vlasy na hlave sú zvlnené a upnuté tak, aby mali krásny objem.

inšpirácie na svadobné účesy

Medzi krásne svadobné účesy patrí zapletená koruna, ktorej základ tvorí priberaný účes lemujúci obvod hlavy nevesty.

nápady na svadobné účesy

Klasickým svadobným účesom je tiež „vianočka“, ktorá sa vytvorí formou prepletenia zopnutých vlasov v spodnej zóne hlavy tak, aby pripomínali drdol.

svadobný účes pre nevestu

Neodolateľné sú aj rozpustené, zvlnené vlasy, ktoré majú bohatý objem.

Čoraz viac nevesty vsádzajú práve na jednoduchosť a vzdušnosť. Upúšťa sa od dokonalých účesov a ponecháva sa vlasom ich prirodzenosť a neformálnosť. Tá býva často doplnená živými kvetmi či kvetinovými čelenkami.

Patríte k nevestám s krátkymi vlasmi? Pozrite si tieto 4 tipy na svadobné účesy pre krátkovlasé nevesty.

Je skúška svadobného účesu dôležitá?

Tak ako je dôležitá skúška svadobných šiat či svadobného make-upu, je nevyhnutná aj skúška svadobného účesu. Termín skúšky svadobného účesu je potrebné dohodnúť v predstihu približne 1 – 2 mesiace pred termínom vašej svadby. Skúšku svadobného účesu je dobré absolvovať doobeda, budete tak vidieť, či vám účes naozaj vydrží v nezmenenej podobe až do večera.

Profesionáli
2
svadobná vizáž
Make-up a účes
Som mobilná svadobná vizážistka
Bratislava
0
veronikaharhovska
Make-up a účes
Košice

Skúškou účesu sa vyhnete zbytočným nedorozumeniam. Kaderník sa zoznámi s vašimi vlasmi, ich kvalitou, množstvom a spoločnou diskusiou prídete na to, aký svadobný účes je pre vás najideálnejší.

Cena za svadobný účes by mala byť úmerná kvalite služby a nákladom na účes. Musíte rátať s tým, že prepracované a zložitejšie účesy či účesy s výplňami, sieťkami alebo príčeskami budú určite drahšie.

Ak už máte predstavu, ako by mal váš vysnívaný svadobný účes vyzerať, pošlite kaderníkovi fotografie. Vyhnete sa tak nedorozumeniu, ak náhodou daný typ účesu nebude vedieť spraviť. Nezabudnite ho tiež požiadať o približnú cenovú ponuku a overte si aj jeho dostupnosť. To znamená, či vo váš termín svadby už nie je obsadený.

Ako zistiť, či je kaderníctvo kvalitné?

Jedným zo spôsobov zistenia profesionality kaderníka, je prezretie si jeho portfólia svadobných účesov, ktoré už vytvoril pre svoje predchádzajúce klientky. Je veľkou výhodou, ak vidíte, aké klientky už kaderníctvo navštívili a ako reálne vyzerali ich svadobné účesy.

Prečítajte si rozhovor s obľúbeným hairstylistom Borisom Bordácsom.

Vlasom pred svadbou venujte dostatočné množstvo času. Podstrihnutie u kaderníka, vlasové masky či oleje im určite neuškodia. Ideálny čas na farbenie vlasov je cca 2 týždne pred termínom svadby.

3 tipy, ako si vybrať svadobný účes

Svadobný účes z vás môže spraviť dokonalú nevestu, ale môže tiež pokaziť celý dojem. Ako teda vybrať ten správny svadobný účes?

1. Ujasnite si predstavu

Jednou z najväčších chýb, ktoré nevesty robia pri výbere svadobného účesu, je, že sa nevedia rozhodnúť pre jeden typ či dokonca štýl. Najhoršie, čo môžete urobiť, je prísť ku kaderníčke s 20 fotkami. Výber potom ostáva na nej. Ideálne je prísť s jednou, prípadne 2–3 fotkami.

Ak sa neviete rozhodnúť pre jeden typ účesu, poraďte sa s kamarátkami, prípadne vyskúšajte viaceré účesy, kým sa rozhodnete. Práve preto sa robia skúšky účesu. Určite sa nesnažte vybrať si z každého niečo – „na tejto fotke sa mi páči toto a tu zas toto a ofinu by som chcela ako na tomto treťom obrázku…“ To je totiž tá najlepšia cesta, ako účes pokaziť.

2. Buďte otvorená kompromisom

Ďalšou veľkou chybou pri výbere svadobného účesu je rozhodovať sa výlučne podľa fotky. Účes, ktorý vyzerá úžasne na modelke, nemusí pristať vášmu typu tváre, nemusí ladiť s vašimi šatami či dokonca nemusí byť vhodný pre váš typ vlasov.

Nesnažte sa preto nasilu presvedčiť kaderníčku, aby vám vytvorila účes, ktorý podľa nej pre vás nie je vhodný. Často sa potom stáva, že nevesty nie sú s účesom spokojné, napriek tomu, že je to ten istý účes ako na obrázku.

3. Majte realistické očakávania

Každá nevesta chce vyzerať na svojej svadbe nádherne, a preto sa občas stáva, že od kaderníčky očakáva nemožné. Napríklad, ak s veľmi jemnými riedkymi vlasmi očakávate bohaté veľké vlny, alebo s krátkymi vlasmi veľký drdol. Samozrejme, vlasy je možné zahustiť či predĺžiť, ich kvalitu však nezmeníte. Kaderníčka vám môže vytvoriť akýkoľvek účes, otázkou však je, ako v ňom potom budete vyzerať, ako sa v ňom budete cítiť a ako dlho vám vydrží.

7 ozdôb do vlasov, ktorými oživíte váš svadobný účes

Výber ozdoby do vlasov je pre nevestu rovnako dôležitý ako výber šiat či kytice. Zvoliť môžete jednoduché či výrazné ozdoby, avšak treba dbať na to, že najdôležitejšie sú svadobné šaty. Myslite na istú striedmosť zdobenia. Prehnané množstvo všetkého môže celkový dojem pokaziť.

1.Závoj

Najčastejšou ozdobou do vlasov je určite závoj. Farba závoja by mala korešpondovať s farbou šiat, preto si treba dať pozor pri jeho kúpe, existujú totiž rôzne odtiene bielej, krémovej, šampanskej, vanilkovej či ivory. Je potrebné zohľadniť účes nevesty a spôsob pripevnenia závoja. Niektoré závoje majú prišitý hrebienok, pri iných treba použiť pinetky.

Závoj treba prispôsobiť šatám, ale rovnako aj postave nevesty. Môže zamaskovať nedostatky a vyzdvihnúť prednosti, no zvolenie nesprávneho typu môže mať presne opačné následky. Nevesty nižšieho vzrastu by sa mali vyvarovať dlhým závojom po zem, ktoré ešte viac skracujú postavu. Ideálnou voľbou sú pre ne krátke či polodlhé závoje. Nevesty so širokými ramenami by mali zvoliť závoje nad ramená alebo tesne pod. Dôležité pri výbere dĺžky závoja je, aby nekončil v mieste, ktoré chcete zakryť. Napríklad, nevestám so širšími bokmi by nemal končiť v oblasti bokov. Pre docielenie štíhlosti je dobré zvoliť jednoduchý, dlhý závoj.

Typy závojov

Medzi klasiku patria dlhé čipkované, tzv. španielske či katedrálne závoje, ktoré treba zvoliť pri jednoduchých šatách. Nie je vhodné kombinovať viaceré druhy čipiek.

Veľmi obľúbené sú polodlhé tylové viacvrstvové závoje. Môžete si vybrať z rôznych typov a dĺžok, či už zdobené perličkami, flitrami, kamienkami, výšivkami či pierkami, alebo zvolíte jednoduchý, nezdobený.

Odvážnejšie nevesty môžu zvoliť krátky, tzv. francúzsky závoj. Jeho charakteristickou črtou je sieťka prekrývajúca tvár. Existujú viaceré druhy, ktoré sa odlišujú dĺžkou sieťky, zdobením či rozsahom prekrytia tváre.

2. Korunka do vlasov

Korunka tiež nazývaná tiara či diadém evokuje princeznú. Práve svadba je vhodná príležitosť splniť si detský sen a stať sa na jeden deň princeznou.

Väčšinou sa kombinuje s tylovým či španielskym závojom a je vhodná do rozpustených vlasov aj do zložitých účesov. Najčastejšie zdobia nevesty korunky štrasové či kryštálové, existuje však aj široká škála rôznych extravagantných a nezvyčajných.

dokonalý svadobný účes pre nevestu

3. Hrebienok, sponky, vlásenky

Pre nevesty, ktoré zvolia vyčesané vlasy a chcú ich dozdobiť drobným šperkom, sú ideálne štrasové či perličkové hrebienky, ozdobné spony či sponky a vlásenky. Hrebienok upevnený v drdole zhora či zboku pôsobí elegantne a noblesne, sponky a vlásenky so štrasovými alebo perličkovými kvietkami či hviezdičkami môžu oživiť a odľahčiť ťažkopádne pôsobiaci drdol a spraviť tak z neho ozajstný šperk.

4. Čelenka

Najdôležitejšie pri výbere je, aby svadobná čelenka správne sedela na hlave, nepadala, nikde neodstávala a hlavne, aby nikde netlačila, preto je vhodné si ju pred kúpou dôkladne vyskúšať. Nesmiete totiž zabúdať na to, že ju budete mať na hlave celý deň aj noc. Mašle, kvety, štrasové ozdoby, perličky, čipky… výber je rozmanitý a opäť treba myslieť aj na to, že čelenku je nutné vhodne skombinovať s celkovým štýlom svadby.

Čelenka vo vlasoch alebo cez čelo? Výber kvetinových čeleniek je v dnešnej dobe široký, ale pozor, na veľké kvetinové party vo vlasoch treba odvahu. Je to veľmi výrazný doplnok, ktorý bude pútať pozornosť všetkých a je veľmi dôležité zladiť kvetinovú čelenku so svadobnou kyticou a ženíchovým pierkom.

5. Venček zo živých kvetov

Nežne a jemne pôsobiaci dojem môže nevesta ľahko získať kvetinovým venčekom. Nevýhodou čerstvých kvetov je ich krátka životnosť, preto ak nechcete mať v noci na hlave zvädnuté kvety, treba sa poradiť o výbere tých správnych s kvetinárkou. Buď vybrať kvety, ktoré dlho vydržia čerstvé a svieže alebo zvoliť 2 rovnaké venčeky, ktoré si v priebehu večera vymeníte.

6. Kvety

Veľký kvet či viaceré drobné kvietky vo vlasoch majú svoje čaro a dokážu oživiť nejeden účes, či už sa rozhodneme pre umelé alebo živé kvety. Tak ako pri kvetinových venčekoch, aj v tomto prípade treba zvoliť kvety, ktoré dlho vydržia čerstvé alebo ich v priebehu večera vymeniť. Najčastejšie sa používa orchidea, frézia, ľalia či kala. Ak však máte obavy, zvoľte istotu v podobe umelého kvetu.

Inšpirujte sa 20 svadobnými účesmi s kvetmi, ktoré z vás spravia romantickú a nežnú nevestu.

7. Fascinátor, klobúčik

Móda fascinátorov k nám prišla z Veľkej Británie, kde si fascinátorom ženy zdobia účesy pri mnohých slávnostných príležitostiach. Slovo pochádza z anglického „fascinator“ a jeho funkcia je jasná – fascinovať. Fascinátory môžu byť veľmi odlišné, či už farbou, zdobením, tvarom alebo veľkosťou. Zdobené môžu byť pierkami, sieťkami, korálikmi, kvetmi, perličkami, štrasovými kamienkami, stuhami alebo sú v tvare klobúčika. Do vlasov sa pripevňujú pomocou hrebienka, sponiek alebo ako čelenka a v niektorých prípadoch môžu byť veľmi podobné francúzskym závojom. Fascinátor nemusí byť ozdobou do vlasov len pre nevestu, ale aj pre hostí a družičky.

Inšpirujte sa účesmi neviest z Mojej svadby:

ĎALŠIE ÚČESY
Kompletný album

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby